www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

Celostátní kolo 2019 - info
Nominace 2019:
   - Národní divadlo
   - Divadla
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Podpora zdravotních programů...
   - Nadace, hospice, charitativní organizace
   - Muzea, hrady a zámky, památky...
   - Kultura, školství, sport
   - Životní prostředí
   - Dětské domovy
   - Domovy pro seniory
   - Za sociální cítění
   - Člověk na svém místě
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - GRAND PRIX Ď 2019

Kategorie 2019
Kolegium 2019
Ceremoniál 2019
 

C E L O S T Á T N Í  N O M I N A C E  - C E N A  Ď  2 0 1 9
DOMOVY  PRO  SENIORY  A  ÚSTAVY  SOCIÁLNÍ  PÉČE  V  ČR



Centrum sociální pomoci Vodňany nominuje:

Mgr. Josef Mrvík - Nebývá zvykem nominovat na ceny a poděkování duchovní pečovatele. Přesto jsme přesvědčeni, že pan Mgr. Josef Mrvík si nominaci zaslouží plným právem. Je milujícím manželem, otcem tří dětí, chodí do civilního zaměstnání, doplňuje si vzdělání a má mnoho dalších aktivit a pracovního vytížení, avšak pravidelně si najde čas, aby přišel navštívit seniory do našeho domova.
Jeho a zároveň náš příběh začal celkem nevinně. Před jedenácti lety si manželka Marta začala rozšiřovat kvalifikaci kurzem pracovníka v sociálních službách. Z praxe v našem zařízení chodila domů plna emotivních zážitků. Své zkušenosti sdílela s rodinou a Josefa manželčino nadšení utvrdilo v rozhodnutí, že by zde i on našel své uplatnění. Své oblíbené studium teologie začal uvádět do nové praxe.
Před osmi lety přišel další životní zlom. Josef si v jedné etapě svého života vyzkoušel na vlastní kůži, jak „lehce“ se člověk může z minuty na minutu z plného zdraví a síly stát závislým na druhých lidech. V tomto období měl čas k ještě hlubšímu zamyšlení a utvrzení se, že jeho životní cestou je rozdávat lásku, naději a víru. Josefova touha se stala téměř jistotou jeho životního úkolu. Loni se rozhodl doplnit si k tomu vzdělání na TF JČU kurzem v oblasti pastorace nemocných, o kterém již dříve uvažoval.
Celých jedenáct let dochází Mgr. Josef Mrvík do Centra sociální pomoci Vodňany za seniory, aby je duchovně posiloval a doprovázel v oblasti jejich spirituálních potřeb. Náš domov navštěvuje pravidelně každou neděli, a pokud cítí, že někdo potřebuje jeho návštěvu častěji, neváhá navštívit seniory i v týdnu. Každé setkání s lidmi cítí jako vzácnou příležitost a dar ke vzájemnému obohacování. Je tak velkým pomocníkem kněží ve farnosti Vodňany, kteří se za dobu jedenácti let několikrát obměnili.
Josefovi patří náš velký dík za jeho dlouhodobou a důležitou roli, kterou zastává v našem domově.

Domov důchodců Sloup v Čechách nominuje:

Lucie El Gabbaniová - Rádi bychom na Cenu Ď nominovali naši dobrovolnici Lucii El Gabbaniovou, která do našeho domova důchodců dochází díky organizaci ADRA pravidelně již několik let. Její hra na kytaru a zpěv lidových písní jsou příjemným zpestřením života našich seniorů. Pravidelně se účastní besídek, Vánočních setkání a jiných aktivit spojených s hudebním vystoupením. Sama říká, že ji k této aktivitě posunula péče o babičku, které často zpívala a hrála na kytaru. Uvědomila si, že hudbu i lásku k ní může předávat a zároveň rozdávat i jinde. Mimo našeho domova se Lucie angažuje také v Seniorcentru v Novém Boru. Lucie po rozhovoru uvedla, že díky této nominaci dobrovolníků se můžou inspirovat i jiní, což by bylo jejím velkým přáním.

Nadační fond LASVIT - Rádi bychom na cenu Ď nominovali Nadační fond LASVIT, kterému velice děkujeme za finanční podporu na organizační zajištění Zahradních slavností, které probíhají každý rok a umožňují našim seniorům prožít aktivní zábavu ve společnosti svých rodin, vnoučat i pečujících. Také velmi děkujeme za zprostředkování dobrovolnické akci při úklidu zámeckého parku a vybudování bylinkových zahrádek, které se používají při smyslové terapii s klienty.

Domov pro seniory Jevišovice nominuje:

Olga Štrejbarová - Projekt „Ježíškova vnoučata“ - Rádi bychom touto cestou poděkovali a využili příležitosti k nominaci na cenu Ď 2019, do které bychom chtěli nominovat paní Olgu Štrejbarovou za projekt „Ježíškova vnoučata.“ Projekt Ježíškova vnoučata vznikl již na podzim roku 2016. Za jeho zrodem stojí právě novinářka Olga Štrejbarová z Jihlavy. Vše začalo náhodou, když se zeptala v jednom Domově pro seniory, „jestli tam někdo nosí dárky osamoceným lidem….“ Tito lidé vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti a rozhodla se to změnit. Na Facebooku rostla skupina dárců, kteří chtěli dělat radost lidem žijícím v Domovech pro seniory a začali si říkat „Ježíškova vnoučata.“
„Když jsou lidé ochotní obdarovávat holky a kluky v dětských domovech nebo postižené osoby, jistě rádi pošlou dárky i do Domovů pro seniory….“
Zdánlivě obyčejné touhy vyslovili penzisté, kteří už neměli příbuzné a žili v Domovech na Vysočině. Projekt byl tak vyzkoušen v několika zařízeních na Jihlavsku a několikačlennému týmu se podařilo splnit cca 600 přání.
Náš Domov – Domov pro seniory Jevišovice, p.o. se tehdy poprvé dozvěděl o takovém projektu pro seniory. Oslovili jsme 12 seniorů, kteří opravdu nikoho neměli a nikdo je nenavštěvoval. Zpočátku na nás koukali překvapeně, ale když slyšeli o projektu, začali se těšit. Jejich přání byly především oblíbené věci, které si nemohou příliš často dopřát, dle svých potřeb, protože jim to nedovolují finanční možnosti (káva, cigarety, ovoce, kosmetické balíčky). I v Jihomoravském kraji se našli dárci, kteří zavítali a přinesli balíčky našim seniorům.
V roce 2017 projekt zaujal Český rozhlas, který spustil kampaň na pomoc opuštěným seniorům - „Ježíškova vnoučata“ staň se jím i ty! Vznikly web. stránky, kde měly všechny Domovy možnost vložit přání osamocených a opuštěných seniorů a lidé si mohli zvolit, komu a jaká přání splní. Lidé znají jména seniorů, věk, jejich přání a příběh, proč si daný dárek přejí. V roce 2017 bylo doručeno celkem cca 13.084 věcných dárků a splněno 1.037 zážitků. Z toho se podařilo splnit přání 17 seniorům v našem Domově (jednalo se o věcné dary). Celá akce měla obrovský úspěch a tak Český rozhlas i v roce 2018 připravil projekt „Ježíškova vnoučata“ znovu. Zájem o přání byl v r. 2018 opravdu enormní. Databáze přání pro dárce „Ježíškova vnoučata“ byla otevřena 12. 11. 2018 v 00.00 hod. Náš Domov měl první odebrané a rezervované přání již v 00.11 hod. Celkem po otevření databáze bylo za 24 hod. rozebráno 6.000 přání. V roce 2018 bylo splněno celkem cca 19.475 přání. Z toho se podařilo uskutečnit přání 32 seniorům v našem Domově – Domově pro seniory Jevišovice, p.o. (jednalo se o 26 věcných darů a 6 zážitků – setkání se zpěvačkou Jitkou Zelenkovou, výlet do ZOO, výlet na Bítov, výlet na zámek do Jaroměřic n. Rokytnou, 5-ti poschoďový dort, návštěva divadla se zhlédnutím komediální inscenace).
S potěšením konstatujeme, že padaly i bariéry mezi generacemi a v některých případech vznikly i silné osobní příběhy. Někteří senioři byli velice překvapeni, kdo se stal jejich dárci. Jednalo se o dospělé jednotlivce, ale i rodiny s dětmi, studenty, příbuzné ostatních uživatelů v Domově. Ve dvou případech u nás v Domově si senioři začali s dárci dopisovat a další 1 Ježíškovo vnouče plánuje občasné návštěvy. To vše je pro naše uživatele úspěch, projekt plní funkci dělat radost nejen „starým lidem“ – seniorům, ale dokázat, že na ně myslí i jiní lidé, kteří jsou za zdmi Domova a není jim sociální situace lidí v Domovech pro seniory lhostejná nebo cizí. Mnozí si uvědomují, že některé věci, třeba i zdánlivě obyčejné mohou být pro některé seniory nad jejich rozpočtové možnosti. Osamělost starých lidí není rozhodně lhostejná lidem, kteří stojí za projektem s názvem „Ježíškova vnoučata“ a právě její zakladatelce – paní Olze Štrejbarové. Rozhodli se vrátit lidem radost ze života, z obdarování i ze samotných Vánoc. Nyní i staří lidé mohou psát dopis Ježíškovi.
Jsme rádi, že i náš Domov – Domov pro seniory Jevišovice, p.o. se mohl zúčastnit tohoto charitativního projektu a potěšit i ty uživatele, kteří mají mnohdy za sebou dlouhý, nesnadný život. Náš Domov velmi děkuje všem lidem, kteří o Vánocích otevřeli svá srdce a stali se na chvíli „Ježíškovými vnoučaty“ a obdarovali dárky naše uživatele. Jen těžko lze vyjádřit slovy, jaký hřejivý pocit u srdce mají „staří lidé,“ kteří nikoho nemají a někdo jim najednou o Vánocích předá dárek. Ten překvapivý a nezapomenutelný pohled by utkvěl v mysli snad každému. Iniciativy všech lidí, kteří se do projektu „Ježíškova vnoučata“ zapojili, si opravdu velice vážíme a to i z toho důvodu, že jsou naši senioři pro ně cizí.
Někdo pošle dárek poštou jiný zajde osobně. Oceňujeme, když „lidé mají o lidi zájem.“ Stalo se nám, že seniorka na tom po zdravotní stránce nebyla nejlépe a Ježíškovo vnouče si ji i „nakrmilo“ (dopomohlo se stravou). Vnoučaty se stali lidé z blízkého i vzdáleného okolí.
Zároveň velká odezva vznikla i ve školských zařízeních, kdy děti z MŠ a ZŠ vlastnoručně vyrobily a namalovaly různá přáníčka „starým lidem.“
Věřím, že tento program bude mít pokračování i nadále, protože za úspěšným projektem zůstalo velké množství radosti, jak mezi dárci, tak obdarovanými seniory. „Ježíškova vnoučata“ nestagnují, ale vyvíjí se neustále kupředu, zapojuje se stále více podporujících firem (DHL nabízela doručení dárku zdarma, Orion tabulky čokolády Studentské pečetě – nové edice), zapojila se obrovská masa lidí různých věkových kategorií, národností, společenského postavení a všechny tyto lidi spojuje jediné = DĚLAT RADOST SENIORŮM. Proto velké poděkování patří Olze Štrejbarové a také nominace ceny Ď, jelikož dokázala spojit tolik lidí pro dobrou věc.

Zdenka Komůrková - Domov pro seniory Jevišovice, p.o. dlouhodobě spolupracuje s paní Zdenkou Komůrkovou, knihovnicí z Městské knihovny Jevišovice, která pravidelně pořádá pro seniory Domova besedy zaměřené především na lokální historii, či besedy k různým svátkům a výročím a zajišťuje pro naše uživatele např. cestopisné přednášky apod.
Dále ještě dochází paní Komůrková na organizované oslavy narozenin uživatelů Domova pro seniory, kde recituje básně, vždy vhodně vybrané k danému měsíci. Paní Komůrková také zásobuje uživatele Domova různými knihami na přání, dovolujeme si říci, že dělá svým čtenářům nadstandardní nabídku služeb. Též dlouhodobě usiluje o vydávání knih s většími písmeny nejen pro seniory, protože seniorů, kteří čtou, ubývá. Paní Komůrková spolupracuje též s naším Domovem na přípravách oslavy Dne seniorů, kde vystupují i žáci ze ZŠ Jevišovice. Knihovnice absolvovala na FF MU kurz Učící knihovník, díky kterému může zařadit do besed i další prvky, jako např. téma informační gramotnost. Knihovna pořádá také besedy pro žáky jiných škol, kteří mají tyto besedy spojené s vlastivědným a dějepisným výletem do Jevišovic. Velmi intenzivně spolupracuje i s místní MŠ a ZŠ. Pořádá tematické besedy, navazující na právě probírané učivo, a to nejen z literatury, ale i z dějepisu, zeměpisu a občanské nauky. Besedy jsou vždy interaktivní. Paní Zdenka Komůrková stále hledá nové, mnohdy netradiční cesty k tomu, aby si získala nové čtenáře, udržela stávající, a aby se vůbec všichni zapojili do čtení. I proto spolupracuje např. s hokejovým klubem HC Orli Znojmo. Sportovci dětem přibližují svůj vztah k četbě, inspirují je svou cílevědomostí. Děti zjišťují, že i sportovci musí být vzdělaní, že musí být zdatní v jazycích, aby v dnešním vrcholovém sportu mohli uspět. Za tuto aktivitu získala paní Komůrková 3. místo v celorepublikové soutěži Knihovna jinak 2018. Soutěže se účastnilo celkem 100 knihoven z celé České republiky. Městská knihovna Jevišovice díky podpory knihovnice spolupracuje se znojemskou nemocnicí. Zastřešuje Knižní pohotovost, což je vlastně obdoba Knihy do vlaku. Tato služba je ve znojemské nemocnici velmi vyhledávaná. Jedná se o bezplatné půjčování knih a časopisů na místech, která jsou frekventovaná a kde současně lidé tráví delší dobu. Knihovna se také podílela na sbírce knih pro dětské oddělení znojemské nemocnice. Paní Komůrková realizovala též spolupráci na projektu Čtení bez hranic. Jednalo se o aktivitu, jejímž cílem bylo jednak sdílení čtenářských zkušeností mezi studenty různých zemí a také využívání a rozšiřování jazykových znalostí. Vzniklo to díky zjištění, že české děti nerozumí slovenštině a naopak. Na sociální síti Facebook vznikla skupina, kde mohou studenti diskutovat o literatuře, povinné četbě a aktivitách spojených s literaturou. Do budoucna by jej chtěli rozšířit o angličtinu a němčinu. Nejenom, že si paní Komůrková získává stále nové čtenáře, ale za dobu její působnosti se podařilo knihovnu zvětšit o studovnu s čítárnou, navýšit počet PC s připojením k internetu, pořídit čtečky e-knih, zprovoznit on-line katalog, rozšířit prezentaci knihovny o facebookové stránky, neustále si rozšiřuje své vzdělání a spolupracuje se spoustou knihoven. Realizovala knižní bazar a stále přijímá od dárců knihy k doplňování fondu či k doplňování Knižní pohotovosti.
Knihovnice též doručuje knihy imobilním čtenářům, či těm, kteří, z důvodu nemoci nebo časové tísně, nemohou přijít osobně do knihovny, spolupracuje s maminkami na rodičovské dovolené, pro které založila sdružením maminek nazvaný Jevišováček. Pořádá přednášky, besedy a další akce nejen pro čtenáře knihovny, ale i ostatní občany z Jevišovic a okolí. V současné době zde probíhá pro všechny zájemce zdarma kurz anglického jazyka. Knihovnice připravuje tiskové zprávy k některým akcím, pořádaným městem Jevišovice. Dále spolupracuje s aktivitou Znojemsko na dřeň, která se zaměřuje na podporu Českého národního registru dárců kostní dřeně. V knihovně je sběrné místo pro konkrétní akce. V rámci projektu „Sdílená zkušenost“ byla v knihovně na stáži učitelka ČJ a současně knihovnice ze SŠ ve Znojmě. Díky paní Komůrkové získala knihovna řadu ocenění:
V roce 2014 od MZK za nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb v obci a za podporu kulturního a společenského života v obci.
V roce 2015 v soutěži Městská knihovna roku v kategorii do 5.000 obyvatel za vynikající komunitní a vzdělávací aktivity.
V roce 2016 získala knihovnice Zdenka Komůrková ocenění Knihovnická osobnost Jihomoravského kraje.
V roce 2016 získala knihovnice také Poděkování z Městské knihovny Znojmo za vynikající práci v oblasti knihovnictví.
V roce 2017 obdržela knihovna ocenění v soutěži Městská knihovna roku za obnovu interiéru knihovny.
V roce 2018 se knihovna umístila na 3. místě v soutěži Knihovna jinak.
V roce 2018 získala knihovna při příležitosti Slavnostního setkání knihoven Jihomoravského kraje Ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje v kategorii 1.001 – 3.000 obyvatel.
Zajímavostí především je to, že všechny tyto aktivity zajišťuje pouze 1 knihovnice – právě paní Zdenka Komůrková, která je navíc zaměstnaná v knihovně pouze na částečný úvazek. Většinu uvedených aktivit tedy realizuje ve svém volném čase.
Práce ji ale neskutečně baví a naplňuje. S oblibou říká, že nechodí do práce, ale do knihovny. Knihovna se díky paní Komůrkové stala místem přátelského setkávání nejen čtenářů, ale i ostatních obyvatel Jevišovic a okolí i všech generací.
A jak sama paní Zdenka Komůrková říká, nejvíce ji těší, že se z jejich přátel stávají čtenáři a ze čtenářů přátelé, proto jí patří velké poděkování a cena Ď. My si její práce velice vážíme, zvláště při její každodenní vytíženosti a přesto si najde ještě čas zavítat k nám do Domova pro seniory Jevišovice a procítěně předčítat seniorům. Využíváme této příležitosti k poděkování a ocenění její práce. Dovolujeme si říci, že se z knihovnice stala velká osobnost, která se významně podílí na dalším rozvoji všech občanů v okolí.
Přijeďte se přesvědčit!

Domovinka – sociální služby, o.p.s., Plzeň nominuje:

Mgr. Alena Hynková, MBA - Před 10 lety byla zahájena činnost Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, u jehož zrodu stála Mgr. Alena Hynková MBA. Za těch deset let je za ní vidět obrovský kus práce. Pokud se zeptáte v Plzni seniorů, zdravotně postižených, zaměstnanců v sociálních službách a dalších lidí, kteří se někdy ocitli v nouzi na její jméno, každý ji bude znát a chválit. Pokusím se vyjmenovat pár nejdůležitějších projektů a akcí, které iniciovala a společně se svým týmem realizovala. Vůbec to nebude vše, potřebovali bychom na to mnohem více „papíru“ a času.
Odbor sociálních služeb MMP, v jehož čele stojí Alena Hynková, má v gesci služby pro seniory, zdravotně postižené, ohrožené rodiny a mládež, osoby sociálně vyloučené nebo cizince poskytované na území města Plzně. S tím jsou spojené velké i menší projekty a aktivity. Z těch větších, na jehož začátku byla AH, je služba Senior Expres, kterou město spustilo v roce 2014 jako první z velkých měst v ČR, emergentní projekty na integraci cizinců a vznik zdravotních jazykových karet pro komunikaci s cizinci, zřízení ordinace praktického lékaře pro bezdomovce nebo třeba webový portál Sociální služby města Plzně, kde najdete úplně všechno, co potřebujete vědět, když se Vám v životě nedaří, včetně elektronické poradny (za webový portál obdržel OSS dvakrát krajskou cenu Zlatý erb). Společně se svým týmem pravidelně organizuje akce podporující aktivní život seniorů, třeba kulturní maraton elánu a vitality „Senioři baví seniory“, z jejího podnětu začalo město každoročně oceňovat dobrovolníky a pracovníky v sociálních službách v rámci galavečera „Anděl“, zasloužila se o vznik bezplatné právní poradny pro seniory a invalidní důchodce nebo znakované Regionální zprávy pro neslyšící, stála u rozjezdu asistované individuální dopravy pro zdravotně postižené, pro něž vznikla i akce Handicap? No a co?, kde se prezentovaly organizace pracující se zdravotně postiženými, navazujícím počinem pak byly i „Šikovné ruce“, s doprovodným programem plným vystoupení zdravotně postižených. Do výčtu lze zahrnout i pořádání celostátních konferencí, zajištění vzdělávání pro sociální pracovníky „na klíč“, distribuce školních potřeb pro děti z ekonomicky slabých rodin nebo vytvoření výcvikového pracoviště pro studenty oboru sociální práce středních i vyšších odborných škol v rámci odboru.
Na kontě má již pátý vydaný Katalog všech plzeňských sociálních služeb, informační brožury pro seniory, rodiny s dětmi, zdravotně postižené nebo návodník pro širokou veřejnost, která tápe v nabídce služeb a činnostech jednotlivých institucí. Některé z těchto počinů získaly ocenění i v Tradiční soutěži firemních publikací a interní komunikace Zlatý středník, např. Průvodce světem (nejen) sociálních služeb pro seniory ve městě Plzni, Průvodce po mapě životních situací aneb Kde Vám v Plzni pomohou?
Důležitá ocenění: Inovace ve veřejné správě za rok 2011 (MV ČR), Unikátní kontrolní software „Monitorovací systém sociálních služeb“; Inovace ve veřejné správě za rok 2012 (MV ČR) – Za realizaci pilotního projektu „Integrace cizinců na úrovni samosprávy – řešení problematiky osob migrujících za prací na území města Plzně“, Cena Quality Innovation of The Year 2014 - Cena pro finalisty v mezinárodní soutěži České společnosti pro jakost za Aktivní práci s veřejností a pro veřejnost jako inovativní nástroj utváření sociální politiky na úrovni obce; Cena Mosty 2014 za zajištění pravidelné/nárazové dopravy pro ZP klienty Centra z Plzně do Zbůchu/zpět. Paní Hynková a její tým jsou lidmi na svém místě, o čemž svědčí i pravidelně organizovaná sbírka pro ženy a děti v azylových domech. Sbírka probíhá mezi zaměstnanci Úřadu služeb obyvatelstvu a Městské policie Plzeň pod názvem „Nebuďte lhostejní“, buď v adventním nebo předvelikonočním čase.
A protože má srdíčko opravdu na správném místě a umí ocenit všechny, kteří se starají o seniory, zdravotně postižené nebo „jen“ pomáhají jako dobrovolníci, organizuje každoročně, letos už po desáté, ples sociálních služeb – Anděl roku. Několik desítek dobrovolníků, pečovatelek i vedoucích pracujících v sociálních službách zde přebírají diplom a dárek za svou práci v sociálních službách.
A takto bych mohla pokračovat na dalších x stránkách. Pro nominaci jsem se rozhodla právě pro tu její činnost směřovanou na tu zranitelnou část naší populace. Možná někdo namítne, že to je její práce. Ano, je. Ona jí ale nedělá pouze v rámci své pracovní doby. Dělá ji 24 hodin denně. Není totiž výjimka, že si voláme i o víkendu, pozdě večer a řešíme krizové situace. Alenko moc Vám děkuji za Vaši činnost, za Vaši precizní práci a gratuluji Vám nejen k desetiletému výročí Vašeho odboru, který pod Vaším vedením dělá neskutečně úžasnou práci, ale dovoluji si Vám pogratulovat i k Vašemu životnímu jubileu.

Domov pro seniory Osoblaha nominuje:

Věra Koukalová - Paní Koukalová dochází do domova od roku 1992. Věnuje se klientům, které nenavštěvuje jejich rodina, nebo kteří rodinu nemají. Naše klienty psychicky podporuje i v nemocnicích, když jsou kvůli zdravotním problémům hospitalizováni, tak jezdí za němi na návštěvu, aby jim dodala sílu bojovat. Mimo jiné vede i v domově kapličku a je klientům velkou oporou. Přináší klientům každodenní radost maličkostmi, přináší jim noviny, květiny, jiné malé drobnosti nebo jim jen svou přítomností vykoulí úsměv na rtech. Paní Koukalové jsme velice vděční za její obětavou práci u nás v domově a touto cestou bychom ji moc rádi poděkovali. Paní Koukalová doprovází klienty i na procházkách a výletech.

Bohuslav Koukal - Pan Koukal je u nás od roku 2005 jako dobrovolník. Věnuje se našim klientům v knihovně, donáší knihy imobilním klientům na pokoj. Rád si s klientem povykládá a je jim oporou v nelehkém stárnutí v domově. Klienti si za ním rádi chodí do knihovny povykládat, někdy jim stačí, že pan Koukal je vyslechne a svou odpovědí pohladí po duši. Mimo jiné pan Koukal doprovází klienty na procházky a výlety.

Eva Černochová - Paní Černochová je v domově jako dobrovolnice od roku 2007. Našim klientům chodí s láskou předčítat, hlavně těm, kteří se cítí osamoceně. Dochází k nám na aktivity a různé akce, aby byla na blízku našim klientům a mohla jim dělat společnost. Na aktivity klientům vždy donese něco na zub, buchtu, cukroví a jiné sladkosti. Paní Černochová chodí doprovází klienty na procházkách či výletech.

Vladimír Kudela - Pan Kudela je u nás teprve dva roky jako dobrovolník, ale i za tu dobu pohladil spoustu klientů po duši svým čteným slovem. Pan Kudela chodí předčítat klientům, kteří již nejsou schopni sami si něco přečíst. Pan Kudela je chodí klienty doprovázet i na výlety do okolí.

Domov Barbora Kutná Hora nominuje:

Marie Cvešprová - Paní Cvešprová pracuje jako dobrovolnice v našem zařízení již od roku 2014. Nominaci na tuto cenu si zaslouží zejména pro svou ochotu, laskavý a přátelský přístup. Paní Cvešprová je plně oddaná své práci a pro seniory má vždy otevřené srdce. Je připravena poskytnout jakoukoli pomoc či podporu v mnoha různých situacích klientům i pracovníkům oddělení. Dlouhodobě přináší klientům oživení jejich dnů, je vždy ochotna nabídnout svůj volný čas v kteroukoli dobu. Přichází vždy s dobrou náladou a chutí pomoci a to, i v těch nejtěžších okamžicích v životě našich seniorů. Přináší seniorům klid a pochopení. Rádi bychom touto cestou poděkovali za klienty i pracovníky za její lidský přístup a naplňování dobrovolnické činnosti s tak velkým osobním nasazením.

Domov Sluníčko, p.o., Ostrava – Vítkovice nominuje:

ZŠ Velká Polom - Žáci základní školy II. stupně z Velké Polomi se pravidelně podílejí na technických dnech, které probíhají v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Práce spočívá v úklidu prostor v areálu (rozlehlém parku) domova. Spolupráce již probíhá od roku 2014. Děti se tak podílejí na zpříjemnění prostředí a pohody klientů v Domově Sluníčko.

Vězeňská služba ČR, Vazební věznice Ostrava - Odsouzené ženy a muži se pravidelně podílejí zpravidla jednou za dva měsíce na úklidových pracích ve svém pracovním volnu, které probíhají v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Práce spočívá v úklidu vnějších a vnitřních prostor v areálu domova. Spolupráce již probíhá od roku 2016. Odsouzení se tak podílejí na zpříjemnění prostředí a pohody klientů v Domově Sluníčko. Práce odsouzených v pracovním volnu taktéž přispívá k jejich resocializaci.

SŠ prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava – Poruba - Žáci střední školy se zdravotním postižením se pravidelně podílejí na technických dnech, které probíhají v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Práce spočívá v úklidu prostor v areálu (rozlehlém parku) domova. Spolupráce již probíhá od roku 2016. Středoškoláci se tak podílejí na zpříjemnění prostředí a pohody klientů v Domově Sluníčko.

Domov Vesna p. o., Orlová-Lutyně nominuje:

Marie Stiperová - Pomáhat se dá i jinak než penězi. Všichni jej máme, ale málo kdo s ním dokáže dobře hospodařit. Paní Stiperová to dokáže. Bez dlouhého otálení se pustila do dobrovolnické práce. Na tom, by nebylo nic tak zvláštního, ale p. Marie požádala, aby mohla navštěvovat pouze imobilní uživatele. Neptala se, zda se jedná o komunikující uživatele. Ke každému si našla cestu – dnes navštěvuje dva uživatele Domova Vesna, a požádala o možnost navštěvovat další uživatele. S sebou přináší dobrou náladu. Našim uživatelům pomáhá trpělivostí, vlídným slovem, dokáže vzít za ruku, pohladit, potěšit, vždy najde slova útěchy, i na společnou modlitbičku si najde čas. Paní Marie říká, že má ráda lidi a ráda jim pomáhá. Po jejich návštěvách u uživatel je to znát. Všichni zaměstnanci Domova Vesna se snaží, aby poskytovaná péče byla co nejlepší. Co však není v jejich silách je to, že nemohou u každého uživatele strávit hodinu a jen tak si povídat. Proto je v Domově Vesna velmi důležitá role dobrovolníků.

Domov důchodců Rokytnice nad Jizerou nominuje:

Renata Podzimková a Ludmila Kučerová - Děkujeme paní Renatě Podzimkové a Ludmile Kučerové za každoroční dáreček s přáním pro naše klienty. Tato akce se stala již tradicí. Každým rokem přináší naše „Mini Sponzorky“ dárečky pro všechny klienty s přáním od dětí z MŠ Jilemnice, které namalují anděly s přáníčkem, naše sponzorky připojí malý dáreček, jednou je to ovoce, po druhé žínky, jindy čaj…. Přáníčko od dětí vždy udělá klientům velikou radost, jejich oči se rozsvítí, jsou šťastní, že si na ně někdo vzpomene a navíc přáníčko zdobí po dobu Vánoc jejich pokoj. Vím, že je to pro někoho drobnost, ale taková malá drobnost udělá velikou radost a navíc v MŠ malováním přáníček vedou paní učitelky malé děti k úctě ke stáří, na což se dnes velice často zapomíná.

LUXOR Poděbrady, poskytovatel sociálních služeb nominuje:

Ivana Kramerová - Paní Ivana Kramerová s pochopením, láskou a lidskou účastí pečuje o klienty Domova důchodců Luxor Poděbrady. Ocenění v podobě ceny Ď je projevem zasloužené úcty a poděkování za její dlouholetou práci.

Martina Jandlová - Paní Martina Jandlová s výrazně empatickým způsobem zabezpečuje v pobytovém zařízení pro seniory Luxor Poděbrady náročnou péči ve prospěch těch, kteří se bez pomoci druhých již neobejdou.

Domov pro seniory Dobětice, p.o. nominuje:

Jaroslava Kratochvílová - Je známo, že canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes často svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Canisterapie také není jen o radosti, kterou psi lidem přináší, ale má i léčebné účinky. Minimálně osm let dochází k nám do Domova pro seniory Dobětice,p.o. paní Jaroslava Kratochvílová, aby minimálně 2 x do měsíce potěšila se svými čtyřnohými parťáky (Ajša a Whisky) naše klienty. Klienti se na tuto návštěvu vždy těší a hned mají lepší náladu. Klienti se schází na skupinové canisterapii, ale nikdy také nejsou ochuzeni klienti, kteří jsou zcela imobilní a celý den jsou v lůžku. Paní Jaroslava a psíci jsou nám opravdu věrní mnoho let. Nestává se, že by někdy vynechali. Také jsou vždy dobře naladěni a svoji pozitivní energii předávají našim klientům. A ještě to dělají zcela zadarmo, protože k nám chodí jako dobrovolníci. My všem třem velmi děkujeme.

Domov pro seniory U Kostelíčka, Pardubice nominuje:

Bethany dům pomoci, z.ú. - Dříve to bylo pouze pár jedinců z katolické církve, kteří naše klienty navštěvovali pravidelně. Vánoce, velikonoce – kytara, vlídné slovo, dárečky od dětí, pozitivní přístup a úsměv.
Postupem času vznikla nezisková organizace Bethany – dům pomoci, se kterou spolupracujeme necelý rok. Jejich spolupráce nejenom s Armádou ČR, ale i s katolickou církví je pro naše klienty v domově velikým přínosem.

Domov seniorů Pohodlí Nová Ves nominuje:

Lucie Škardová, Irena Jedličková - Touto cestou, chceme neskutečně moc poděkovat za nás jako za vedení domova,ale hlavně za naše klienty, kteří byli plni dojetí,někteří i plakali,jiní si mysleli, že je to pouze přelud a jiní vůbec nebyli schopni jakéhokoliv slova. Velmi bychom rádi tímto chtěli nominovat paní Lucii Škardovou, která společně se svou tetou paní Irenou Jedličkovou zorganizovala v roce 2018 na Instagramu Mikulášskou a Vánoční pomoc pro náš domov seniorů Pohodlí. Přijde nám úžasné a skvělé, že se přes tuto sociální síť povedlo zapojit především mladé lidi z celé naší České republiky a poté i ze zahraničí. Celou akci vnímáme i jako jistý typ osvěty a boření pomyslných mostů mezi generacemi. A jak to celé dopadlo? Díky všem dobrovolným dárcům z ČR i ze zahraničí, měli naši klienti nádherné svátky. Na obrovskou štědrost dárců a ostatních zúčastněných vzpomínají naši uživatelé dodnes. Dopisy a fotografie, které nám spolu s dárky chodily, mají naši uživatelé vystavené ve svých pokojích s radostným pocitem, že druhým lidem není jejich osud lhostejný. Ze srdce moc děkujeme hlavně paní Ireně Jedličkové, která vše vymyslela a samozřejmě také moc děkujeme paní Lucii Škardové, která byla ochotna vše zrealizovat i když sama je na mateřské dovolené. Žádnými slovy se nedá vyjádřit obrovské poděkování oběma dámám za jejich čas, obětavost a podporu v pomoci druhým.

Domov U Anežky, Luštěnice nominuje:

Milada Trnková a Alka - Návštěvy paní Trnkové a Alky jsou pro nás velmi přínosné a důležité, a to z toho důvodu, že našim klientům přinášejí pohodu, klid, uvolnění, ale i pobavení. Tyto canisterapeutické návštěvy probíhají pravidelně (minimálně jednou za měsíc na každém středisku) na obou našich střediscích (v Luštěnicích i v Benátkách nad Jizerou). Návštěvy vždy naše klienty „pohladí po duši“ a vykouzlí úsměvy na tvářích. Zároveň si klienti procvičí jemnou motoriku a znovu pocítí „zvířecí teplo“, pomazlí se. Canisterapie probíhá skupinovou ale i individuální formou (po pokojích imobilních klientů). Naši klienti se na tato setkání velmi těší a doufáme, že budou i nadále pokračovat.

Jitka Kitzbergerová, Ostrov nominuje:

Domov pokojného stáří v Ostrově - Ano! Děkuji moc kolektivu Domova pokojného stáří v Ostrově. Více jak rok jsem byla ve styku s kolektivem vedeným paní Aloisií Schubertovou a věřte, že pokud bych někdy potřebovala umístění do sociálního zařízení pro seniory, pak bych volila tento domov. Byla jsem přítomna několikrát dopoledního programu pro seniory. Za dobu více jak jednoho roku jsem vnímala chod tohoto zařízení. Mohla bych se zde rozepisovat. Ale ne- jen veliké díky za záslužnou a velmi těžkou práci, kterou tam všichni zvládají s obrovskou dávkou empatičnosti a pochopení pro nemocné seniory.

Domov seniorů Mistra Křišťana Prachatice nominuje:

Hana Rabenhauptová - Pravidelně jednou za čtrnáct dní organizuje Hanka Rabenhauptová „Cvičení šité na míru.“ Naším dobrovolníkem je více než 5 let. Za svou činnost nepřijímá žádné finanční plnění, přichází po pracovní době a ve svém volném čase v pátek odpoledne. Jak sama říká, odměnou jsou jí úsměvy seniorů.
Hanka Rabenhauptová s převážně imobilními seniory necvičí tradičně, ale díky jejímu cvičení naši senioři znovu bruslí, lyžují, tančí, zdolávají olympijské disciplíny, hází koulí nebo oštěpem a třeba také žonglují. Nejde o výkon, jde o radost a uvědomění si, co ještě umím a dokážu. Cvičí se uvnitř i venku. Na cvičení zve i známé sportovce, aby program ještě více obohatila. Její cvičení není jen o pohybu, ale o sdílení, sblížení, dotycích a neuvěřitelné dávce energie a laskavém humoru, kterými seniory zahrnuje.

Dům seniorů „POHODA“, Orlová nominuje:

Bc. Gracián Svačina - Za naše zařízení bychom rádi nominovali pana Graciána Svačinu, který již 10. rokem pracuje v organizaci ADRA, nyní na pozici koordinátor dobrovolníků v Orlové, v Petřvaldu a ve Studentském klubu. S naším zařízením spolupracuje zatím jenom krátce, přesto je tato spolupráce velmi plodná, intenzivní a především lidská. Velké srdce pana Graciána, jeho nadšení a cílevědomost přineslo našemu zařízení kromě dobrovolníků také finanční podporu, nové kontakty a dobré nápady. Díky němu můžeme kvalitu života našich klientů posunout zase o kousek výše. Touto nominací bychom chtěli vyjádřit, jak moc si této spolupráce vážíme, a zároveň ocenit práci, kterou pro naše zařízení a celé město vykonává.





  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                               pořadatel: +420/608 702 768                               cena-d@centrum.cz                               www.cena-d.cz