Galerie Vavrys, Stará Praha – 21. listopadu 2024
Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se v rámci druhého oficiálního předkola 24. ročníku ceny konalo udílení cen Ď za pět krajů naráz – Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Středočeský kraj a region hl. m. Prahy. Partnerem této akce byla speciální tiskárna na zátěžové tisky se sídlem v Karlštejně „SVS, spol. s r.o.“; stejně tak firma „modern tools s.r.o.“ (pan Pavel Mudra – „biodry“ – vysoušímebudovy.cz); v čestné spolupráci s „Centrem LADA“ se sídlem v Pacově, s rukodělnou sklárnou „Artcristal Bohemia“ se sídlem ve Velkém Oseku a s „Galerií Vavrys“ se sídlem v Kotcích 12, Praha 1 (tyto subjekty participují i na spolupráci připravované finálové ceremonie ceny Ď na Nové scéně Národního divadla v Praze dne 8. ledna 2025 od 16.30 hodin - změna prostoru, termínu a pojetí celého ročníku pořadatelem vyhrazena).
Prezentaci programu ceny Ď na této akci zajistil pořadatel projektu, jehož slovo pro 24. Ročník, včetně poděkování podporovatelům, najdete zde: http://www.cena-d.cz/slovo.html
Na této akci byly vyhlášeny tyto místní ceny Ď:
„Místní cena Ď v Chodově 2024“
„Místní cena Ď v Kašperských Horách 2024“
„Místní cena Ď na Nepomucku 2024“
„Místní cena Ď v Plzni 2024“
„Místní cena Ď ve Vodňanech 2024“
„Místní cena Ď v Poděbradech 2024“
„Místní cena Ď v Praze 2024“
„Místní cena Ď v Sadově 2024“
„Místní cena Ď v Sokolově 2024“
Také zde byly vyhlášeny speciální krajské ceny Ď kategorie „Kouzlo domoviny“:
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Karlovarském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Plzeňském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Jihočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny ve Středočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v regionu hl. m. Prahy“
A samozřejmě byly vyhlášeny hlavní krajské ceny Ď:
„Cena Ď v Karlovarském kraji 2024“
„Cena Ď v Plzeňském kraji 2024“
„Cena Ď v Jihočeském kraji 2024“
„Cena Ď ve Středočeském kraji 2024“
„Cena Ď v regionu hl. m. Prahy 2024“
Mimořádně zde byly před předáním těchto cen Ď předány i tři „Externí ceny Ď…“ z celkových sedmnácti individuálně mimo akce ceny Ď udělovaných osobnostmi se zásluhami o existenci samotného projektu „cena Ď“:
„Externí cena Ď 2024 – tiskárny SVS, spol. s r.o. (hlavní partner ceny Ď – pan Martin Dohnal)“
„Externí cena Ď 2024 – Ing. Františka Lamberta“ (morální podporovatel od roku 2001)
„Externí cena Ď 2024 – Richarda Langera“ (autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024)
V této reportáži se soustředíme na udělení „Místní ceny Ď v Chodově 2024“:
Z rozhodnutí Kolegia (místní Kolegium v Chodově: Vedoucí Kolegia - Naďa Hynková, členové Kolegia - Jaroslava Raunerová, fotografka ceny Ď; Stanislava Kubíková - vedoucí vychovatelka školní družiny 3. ZŠ Chodov; Iveta Vlasáková, speciální pedagog Pedagogicko-psychologické poradny Karlovy Vary; Hana Gregorová, zdravotní sestra v nemocnici Karlovy Vary) a s následným „morálním požehnáním Kolegia pro místní ceny Ď při 2. předkole ceny Ď (vedoucí tohoto Kolegia - Naďa Hynková, členové Kolegia – Ing. Michal Šidák, ředitel Gymnázia Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem; Ladislav Chmelík, emeritní tajemník Českého filharmonického sboru Brno; Jaroslava Raunerová, fotografka ceny Ď; Kateřina Tušilová, mistryně ČR v allkampf jitsu; Markéta Vavrysová, zástupkyně Galerie Vavrys Praha)…
…„Cenu Ď v Chodově 2024“ získala „ZUŠ Chodov (nom. č.: 70.)“ zastoupena na akci paní Jitkou Kaprovou, ředitelkou ZUŠ Chodov, kterou jsem dodatečně mailem poprosil o zodpovězení tří otázek:
S jakým očekáváním jste na akci jeli?
Do doby, než byl nominovaný kolega Doležal a Leleband, jsem dosud o Ceně Ď neslyšela. Už samotná nominace mě dost překvapila, ale byla jsem zvědavá, jak taková ceremonie probíhá, v jakém prostředí, s jakými lidmi se potkám…… Očekávání jsem neměla žádná, potvrdila jsem pozvánku a začala pracovat zvědavost.
Který okamžik akce Vás překvapil, potěšil?
Překvapilo mne, kolik lidí se na udílení Ceny podílí…..
Překvapilo mě, jak si vše pamatujete a moderujete bez taháků, navíc velice příjemným hlasem…
Překvapily mě dětičky pana Vavryse, jak dokázaly být vzorné po tak dlouhou dobu….
Cena mě potěšila, i když si stále myslím, že srovnávat naší práci s např. dobrovolnými hasiči zasahujících u povodní, není úplně tak, jak to vnímám já…..
S jakým pocitem jste jeli domů?
První co mě napadlo???? „ MY VÁM TY MEDAILE PŘIVEZEME“. A přála jsem to i všem nejen z našeho regionu, aby za svojí nezištnou práci dostali nejen slovní poděkování…..třeba zmenšeninu této krásné ceny Ď ( mimochodem má nádhernou kombinaci barev).
Text nominace č.: 70:
Kolegium ceny Ď 2024 v Chodově, Naďa Hynková, vedoucí tohoto Kolegia nominuje…
ZUŠ Chodov, paní Jitka Kaprová, DiS., - v letošním roce se konal již 8. ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol, ZUŠ OPEN, který upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Řadí se mezi největší kulturní událost v České republice. Každým rokem probíhá celodenní program ve Valdštejnské zahradě, Senátu parlamentu, na němž vystupuje mnoho účinkujících ze všech krajů republiky. Cílem festivalu je každoročně představit práci jednotlivých škol a zároveň upozornit na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání a přispívat k rozvoji jeho kvality, podpořit a rozvíjet kulturní život v regionech. Akce ZUŠ OPEN se zúčastňuje každoročně také ZUŠ v Chodově, která poskytuje vzdělání v hudebním a literárním směru své žáky nejen pro amatérskou činnost, ale i ke studiu na konzervatoři. Žáci této školy se zúčastnili krásné akce ZUŠ OPEN na Mlýnské kolonádě v Karlových Varech, společného soustředění kytaristů, koncertu v Divadle ve Františkových Lázních, koncertu ke Dni učitelů. Účinkují každoročně na akcích pořádaných městem, v závěru školního roku na akci Koncert u potoka, rovněž přístupné veřejnosti zcela zdarma. Děvčata z tanečního oboru reprezentovala ZUŠ také při pořádání extraligových turnajů ve stolním tenise - zahajovala několik utkání. Těmito činnostmi žáci obohacují programy a zviditelňují výuku v ZUŠ, která není jen o tom naučit děti znát noty a hrát na hudební nástroj. Škola pořádala rovněž Krajskou postupovou přehlídku prací výtvarného oboru, každoročně se koná výstava Děti dětem. Spolupráce uměleckých oborů probíhá během školního roku. Chodovská ZUŠ hostila v tomto roce Krajské kolo soutěže ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje. Velké poděkování za uspořádání této akce vyslovil paní ředitelce Jitce Kaprové a celému pedagogickému sboru, předseda Krajské umělecké rady Karlovarského kraje, sekce smyčcových nástrojů, pan Bohumil Polívka. Pedagogové školy pořádají každoročně charitativní adventní a Tříkrálový koncert,
jehož výtěžek věnují zdejšímu Dennímu stacionáři Mateřídouška. Dlouhodobě každým rokem přispívají finančně na konto tohoto zařízení. Za všechny tyto aktivity ZUŠ Chodov patří velký DÍK.
Další osud všech nominací 24. ročníku ceny Ď:
Všechny nominace, jak oceněné městskou nebo krajskou cenou Ď nebo i nominace bez ocenění – mají rovnou šancí na získání „celostátní ceny Ď 2024“ na finálové ceremonii na Nové scéně Národního divadla v Praze 8. ledna 2024, neboť předkola jsou „pouhou šancí k ocenění navíc ještě před finálovou ceremonií v prostředí menší krajské nebo městské (místní) konkurence nominací“ s tím, že na předkolech je větší prostor o jednotlivých i neoceněných nominacích mluvit plus vzájemně nominované a další aktéry akce představit.
Na finálové ceremonii spočívá změna v tom, že nominace z celé ČR ze všech 14 krajů budou již roztříděné do jednotlivých kategorií (například „Děti“, nebo „Senioři“, či „Nadace, charita, zdraví“ atd..) a o jejich osudu rozhoduje celostátní Kolegium. Jedinou výhodu zde mají držitelé hlavních krajských cen Ď, neboť krom šance získat ve své kategorii celostátní cenu Ď, mohou získat také závěrečnou GRAND PRIX Ď 2024, poněvadž ze všech 14 krajských držitelů hlavních krajských cen Ď celostátní Kolegium vybere jednoho k tomuto ocenění.
Dodavatelé cen Ď:
V letech 2001 až 2007 skleněné ceny Ď velkoryse a nezištně dodávala sklárna Moser z Karlových Varů. Od roku 2008 podnes všechny městské, místní, krajské a celostátní ceny Ď dodává velkoryse a nezištně rukodělná sklárna ARTCRISTAL BOHEMIA rodiny Machálkových z Velkého Oseku.
Hlavní závěrečnou cenu „GRAND PRIX Ď“ v podobě originál velkého obrazu s domalovaným logem ceny Ď do původního díla dodává každoročně od roku 2011 velkoryse a nezištně autor obrazu a loga Martin Jan Vavrys z Galerie Vavrys na Staré Praze.
Atmosféra této akce popsaná úhlem pohledu pořadatele ceny Ď Richardem Langerem:
Oproti dávnějším ročníkům se v posledních letech, když se ledacos výrazně zdražilo a zdá se mi, že i se mnohým hůře vyčleňuje den dovolené na někdy cestu přes kus republiky, která sama o sobě také není zdarma -mám dojem, že aktéři ceny Ď spíše volí účast až na finálové ceremonii na úkor účasti na předkolech ceny Ď…
(letos byla tři: 1. předkolo 30.8.24 – v MO Severní Terasa v Ústí nad Labem za Ústecký kraj a Liberecký kraj; 2. předkolo 21.11.24 – v Galerii Vavrys na Staré Praze za Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Středočeský kraj a region hl. m. Prahy; 3. předkolo 25.11.24 – u rodiny potomků spisovatele Jaroslava Haška v restaurantu U České koruny v Lipnici nad Sázavou za kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj)
…tudíž jsem byl „v klidu“ s volbou prostoru pro druhé předkolo, jež jsem zakomponoval do komorního prostředí „Galerie Vavrys“ na Staré Praze, kde je standardně na 30 míst k sezení. Jenže, jak se blížil termín akce, byť už bylo po uzávěrce „potvrzování účasti“, připisoval jsem na seznam očekávaných vzácných hostů z řad nominovaných a nominujících stále více jmen, že to onoho rána 21. listopadu vypadalo, že se nás tam sejde, spíš tedy „nevejde“ sedmdesát. Aktuálně proto z galerie vynášeli židle, stoly, jen pár židlí zůstalo při jedné stěně pro ty, kteří jsou „moudří věkem“ nebo mají „zdravotní handicap“. Do toho nějaká chřipka během dne oznámená a tak se nás tam nakonec sešlo „jen 55“, ale i tak to upravený prostor zvládl „na pohodu“.
Atmosféru si snad všichni, podle jejich slov, užili opravdu upřímně, někteří až v neuvěřitelném překvapení, že něco takového nečekali – že si to ani nedovedli představit. Každého jsem osobně přivítal, koho šlo, jsem s druhými bez jakéhokoliv „tlaku“ přátelsky seznámil, každému jsem nechal plus mínus prostor pohovořit o jeho nominaci a špendlík, kdyby spad, upřímně s nádechem zázračné atmosféry, že i takovýto neformální neokázalý, lidský svět, může společenskou akci, která si pořád zachovává noblesu, může provázet. Byl jsem skutečně šťastným.
Určitě celé té náladě dopomohly i neočekávané chvíle u pianina, kdy dal k dobru ukázku ze své autorské hudby ze „Zdivočelé země“ pan Zdeněk Barták, který, ač je hvězda své branže, zde jako „příjemce ceny Ď partě tvůrců filmu Pěsti ve tmě (1983) za jeho nadčasovost a poselství zdravého vlastenectví“, jako vždy působil nenápadně, kamarádsky, se srdcem vůči všem – na dlani.
Byl to náramný večer, patřící do mého života a věřím, že i životů těch, kteří přišli a vložili „kus sebe“ do energie, která nádherně prostorem, bez příkras, frází, doslova sálala. Děkuji za takovéto bohatství, kterým jsem byl jako pořadatel obdarován a kterým jste se obdarovali i vy všichni navzájem.
Poznámka:
Na této akci, jako na nominačních listech a webu ceny Ď apod. vždy zazní, že účast je možná jen pro hosty akce, nominované, nominující, partnery akce atd. – kteří souhlasí s fotografováním, natáčením a následnými mediálními výstupy (trvale).
Všechna pozvání na akce ceny Ď jsou pro její aktéry a doprovod zdarma. Účast není povinná, ale je milá.
Pořadatel ceny Ď 2001 – 2024 Richard Langer si vyhrazuje právo změny programu, prostoru a pojetí všech akcí a souvisejících aktivit projektu cena Ď s tím, že takové případné kroky veřejně zdůvodní.
Richard Langer
autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024