"Místní cenu Ď ve Vodňanech 2024" získal "Otec Josef Prokeš“
Vyhlášení této ceny Ď proběhlo v Galerii Vavrys na Staré Praze – 21. listopadu 2024, avšak z důvodu omluvení oceněného z pracovních důvodů cenu převzaly autorky nominace.
Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se v rámci druhého oficiálního předkola 24. ročníku ceny konalo udílení cen Ď za pět krajů naráz – Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Středočeský kraj a region hl. m. Prahy. Partnerem této akce byla speciální tiskárna na zátěžové tisky se sídlem v Karlštejně „SVS, spol. s r.o.“; stejně tak firma „modern tools s.r.o.“ (pan Pavel Mudra – „biodry“ – vysoušímebudovy.cz); v čestné spolupráci s „Centrem LADA“ se sídlem v Pacově, s rukodělnou sklárnou „Artcristal Bohemia“ se sídlem ve Velkém Oseku a s „Galerií Vavrys“ se sídlem v Kotcích 12, Praha 1 (tyto subjekty participují i na spolupráci připravované finálové ceremonie ceny Ď na Nové scéně Národního divadla v Praze dne 8. ledna 2025 od 16.30 hodin - změna prostoru, termínu a pojetí celého ročníku pořadatelem vyhrazena).
Prezentaci programu ceny Ď na této akci zajistil pořadatel projektu, jehož slovo pro 24. Ročník, včetně poděkování podporovatelům, najdete zde: http://www.cena-d.cz/slovo.html
Na této akci byly vyhlášeny tyto místní ceny Ď:
„Místní cena Ď v Chodově 2024“
„Místní cena Ď v Kašperských Horách 2024“
„Místní cena Ď na Nepomucku 2024“
„Místní cena Ď v Plzni 2024“
„Místní cena Ď ve Vodňanech 2024“
„Místní cena Ď v Poděbradech 2024“
„Místní cena Ď v Praze 2024“
„Místní cena Ď v Sadově 2024“
„Místní cena Ď v Sokolově 2024“
Také zde byly vyhlášeny speciální krajské ceny Ď kategorie „Kouzlo domoviny“:
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Karlovarském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Plzeňském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Jihočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny ve Středočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v regionu hl. m. Prahy“
A samozřejmě byly vyhlášeny hlavní krajské ceny Ď:
„Cena Ď v Karlovarském kraji 2024“
„Cena Ď v Plzeňském kraji 2024“
„Cena Ď v Jihočeském kraji 2024“
„Cena Ď ve Středočeském kraji 2024“
„Cena Ď v regionu hl. m. Prahy 2024“
Mimořádně zde byly před předáním těchto cen Ď předány i tři „Externí ceny Ď…“ z celkových sedmnácti individuálně mimo akce ceny Ď udělovaných osobnostmi se zásluhami o existenci samotného projektu „cena Ď“:
„Externí cena Ď 2024 – tiskárny SVS, spol. s r.o. (hlavní partner ceny Ď – pan Martin Dohnal)“
„Externí cena Ď 2024 – Ing. Františka Lamberta“ (morální podporovatel od roku 2001)
„Externí cena Ď 2024 – Richarda Langera“ (autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024)
V této reportáži se soustředíme na udělení „Místní ceny Ď ve Vodňanech 2024“:
Z rozhodnutí Kolegia (Kolegium pro místní ceny Ď při 2. předkole ceny Ď: Vedoucí tohoto Kolegia - Naďa Hynková, členové Kolegia – Ing. Michal Šidák, ředitel Gymnázia Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem; Ladislav Chmelík, emeritní tajemník Českého filharmonického sboru Brno; Jaroslava Raunerová, fotografka ceny Ď; Kateřina Tušilová, mistryně ČR v allkampf jitsu; Markéta Vavrysová, zástupkyně Galerie Vavrys Praha)…
…„Cenu Ď v ve Vodńanech 2024“ získal Otec Josef Prokeš (nom. č.: 91.)“.
Text nominace č. 91:
CSP Vodňany nominuje:
Otec ThLic. Josef Prokeš, Vodňany - Otec ThLic. Josef Prokeš – římskokatolický duchovní, kněz, teolog, pedagog, skaut, učitel, spisovatel, člověk mnoha obdarování a talentů, které hojně rozvíjí pro službu druhým lidem, to je otec Josef. Nebojí se náročných výzev. Obětavě a s láskou pečuje o kulturní dědictví a historické památky. Tato aktivita se dá nazvat skutečným posláním, které vrací život do míst, jež by jinak chátrala. Schopnost organizovat a vést projekty je ukázkou jeho odhodlání a neúnavné energie. Při svém působení na Biskupském gymnáziu v Č eských Budějovicích za pomoci významného architekta J. Pleskota, donátorů, dobrovolníků a studentů obnovili mnoho let chátrající kostel Svaté Rodiny na Senovážném náměstí. Obnovením interiéru vdechli kostelu život. Zasloužil se o vznik diskusních setkání „Bez vytáček o křesťanství“, ale i o mnoho dalších aktivita vzdělávacích programů pro veřejnost i studenty.V průběhu svého působení ve farnosti Vodňany také zajistil rekonstrukci věže kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vodňanech a fary ve Skočicích. Společně se sestrami Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka, s mnoha dobrovolníky a podporovateli se podílel na rekonstrukci poutního místa Lomec, a tím i jeho přiblížení do povědomí veřejnosti. Na tomto krásném duchovním místě je nyní možné přespat v nově vybudovaných pokojích. Pro širokou veřejnost organizuje pestré programy, Lomeckou univerzitu ve formě teologických webinářů, přednášky, exercicie a pro sportovně založené např. 1. ročník Lomeckého běhu. S otcem Josefem se můžeme také setkat „osobně“ při čtení jeho knih, poslechu pravidelných zamyšlení, kázání, katechezí na youtube, při přednáškách a besedách např. na TV Noe. Své znalosti předává jako pedagog na Gymnáziu Vodňany a Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.Navzdory všem svým povinnostem a aktivitám zůstává otec Josef vždy dostupný seniorům v CSP Vodňany a potřebným. Oplývá širokou škálou aktivita schopností propojovat různé oblasti lidského života. Přináší do života starých lidí pocit jejich důležitosti, užitečnosti, nepostradatelnosti pro předávání zkušeností mladší generaci. „Ve volném čase“ si zaběhne Pražský maraton, odskočí si na „nějaký ten kopeček do Krkonoš, Tater,Alp či Pyrenejí“ a se skauty projde Šumavu. Josefův dar absolutní soustředěné pozornosti, naslouchání spojeného se zvláštním darem klidu, který přechází na přítomné. Umění s láskou naslouchat, snaha pochopit druhého, s úctou, respektem bez posuzování s otevřeným srdcem vyslechnout názory druhého. To vše činí setkání s otcem Josefem vzácným, milým, velmi obohacujícím a inspirativním okamžikem v životě člověka.
Jeho ochota sdílet znalosti a zkušenosti, neúnavná snaha pomáhat a sloužit druhým je inspirace pro nás všechny.
Paní ředitelky CSP Vodňany jsem posléze mailem položil tři otázky, na něž jsem obdržel tyto odpovědi:
S jakým očekáváním jste na akci jeli?
Jelikož se zúčastňujeme ceny Ď poněkolikáté, tak trochu víme, co nás čeká. Vždy jsou to skvělí a úžasní lidé, se srdcem na pravém místě, i když je určitě umístěno v levé části hrudníku, tak jako u ostatní populace.
Možná bychom se měli zamyslet nad tím, jak také naše srdce, na „pravé místo“ umístit.
Který okamžik akce Vás překvapil, potěšil?
Potěšilo nás opět velké množství „dobrosrdcařů“, kteří mezi námi jsou. Neskutečně skromní a tišší lidé, kteří nedávají okázale najevo své úspěchy a ve své skromnosti tiše podporují ostatní, kteří nemají taková obdarování……
S jakým pocitem jste jeli domů?
Odjížděli jsme v neskutečné euforii a skvělou náladou. Jako narkoman, který si právě dal svou dávku oblíbené drogy. Myslím, že se tak nějak cítí…… Vlastní zkušenost mi v tomto ohledu naštěstí chybí.
Další osud všech nominací 24. ročníku ceny Ď:
Všechny nominace, jak oceněné městskou nebo krajskou cenou Ď nebo i nominace bez ocenění – mají rovnou šancí na získání „celostátní ceny Ď 2024“ na finálové ceremonii na Nové scéně Národního divadla v Praze 8. ledna 2024, neboť předkola jsou „pouhou šancí k ocenění navíc ještě před finálovou ceremonií v prostředí menší krajské nebo městské (místní) konkurence nominací“ s tím, že na předkolech je větší prostor o jednotlivých i neoceněných nominacích mluvit plus vzájemně nominované a další aktéry akce představit.
Na finálové ceremonii spočívá změna v tom, že nominace z celé ČR ze všech 14 krajů budou již roztříděné do jednotlivých kategorií (například „Děti“, nebo „Senioři“, či „Nadace, charita, zdraví“ atd..) a o jejich osudu rozhoduje celostátní Kolegium. Jedinou výhodu zde mají držitelé hlavních krajských cen Ď, neboť krom šance získat ve své kategorii celostátní cenu Ď, mohou získat také závěrečnou GRAND PRIX Ď 2024, poněvadž ze všech 14 krajských držitelů hlavních krajských cen Ď celostátní Kolegium vybere jednoho k tomuto ocenění.
Dodavatelé cen Ď:
V letech 2001 až 2007 skleněné ceny Ď velkoryse a nezištně dodávala sklárna Moser z Karlových Varů. Od roku 2008 podnes všechny městské, místní, krajské a celostátní ceny Ď dodává velkoryse a nezištně rukodělná sklárna ARTCRISTAL BOHEMIA rodiny Machálkových z Velkého Oseku.
Hlavní závěrečnou cenu „GRAND PRIX Ď“ v podobě originál velkého obrazu s domalovaným logem ceny Ď do původního díla dodává každoročně od roku 2011 velkoryse a nezištně autor obrazu a loga Martin Jan Vavrys z Galerie Vavrys na Staré Praze.
Atmosféra této akce popsaná úhlem pohledu pořadatele ceny Ď Richardem Langerem:
Oproti dávnějším ročníkům se v posledních letech, když se ledacos výrazně zdražilo a zdá se mi, že i se mnohým hůře vyčleňuje den dovolené na někdy cestu přes kus republiky, která sama o sobě také není zdarma -mám dojem, že aktéři ceny Ď spíše volí účast až na finálové ceremonii na úkor účasti na předkolech ceny Ď…
(letos byla tři: 1. předkolo 30.8.24 – v MO Severní Terasa v Ústí nad Labem za Ústecký kraj a Liberecký kraj; 2. předkolo 21.11.24 – v Galerii Vavrys na Staré Praze za Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Středočeský kraj a region hl. m. Prahy; 3. předkolo 25.11.24 – u rodiny potomků spisovatele Jaroslava Haška v restaurantu U České koruny v Lipnici nad Sázavou za kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj)
…tudíž jsem byl „v klidu“ s volbou prostoru pro druhé předkolo, jež jsem zakomponoval do komorního prostředí „Galerie Vavrys“ na Staré Praze, kde je standardně na 30 míst k sezení. Jenže, jak se blížil termín akce, byť už bylo po uzávěrce „potvrzování účasti“, připisoval jsem na seznam očekávaných vzácných hostů z řad nominovaných a nominujících stále více jmen, že to onoho rána 21. listopadu vypadalo, že se nás tam sejde, spíš tedy „nevejde“ sedmdesát. Aktuálně proto z galerie vynášeli židle, stoly, jen pár židlí zůstalo při jedné stěně pro ty, kteří jsou „moudří věkem“ nebo mají „zdravotní handicap“. Do toho nějaká chřipka během dne oznámená a tak se nás tam nakonec sešlo „jen 55“, ale i tak to upravený prostor zvládl „na pohodu“.
Atmosféru si snad všichni, podle jejich slov, užili opravdu upřímně, někteří až v neuvěřitelném překvapení, že něco takového nečekali – že si to ani nedovedli představit. Každého jsem osobně přivítal, koho šlo, jsem s druhými bez jakéhokoliv „tlaku“ přátelsky seznámil, každému jsem nechal plus mínus prostor pohovořit o jeho nominaci a špendlík, kdyby spad, upřímně s nádechem zázračné atmosféry, že i takovýto neformální neokázalý, lidský svět, může společenskou akci, která si pořád zachovává noblesu, může provázet. Byl jsem skutečně šťastným.
Určitě celé té náladě dopomohly i neočekávané chvíle u pianina, kdy dal k dobru ukázku ze své autorské hudby ze „Zdivočelé země“ pan Zdeněk Barták, který, ač je hvězda své branže, zde jako „příjemce ceny Ď partě tvůrců filmu Pěsti ve tmě (1983) za jeho nadčasovost a poselství zdravého vlastenectví“, jako vždy působil nenápadně, kamarádsky, se srdcem vůči všem – na dlani.
Byl to náramný večer, patřící do mého života a věřím, že i životů těch, kteří přišli a vložili „kus sebe“ do energie, která nádherně prostorem, bez příkras, frází, doslova sálala. Děkuji za takovéto bohatství, kterým jsem byl jako pořadatel obdarován a kterým jste se obdarovali i vy všichni navzájem.
Poznámka:
Na této akci, jako na nominačních listech a webu ceny Ď apod. vždy zazní, že účast je možná jen pro hosty akce, nominované, nominující, partnery akce atd. – kteří souhlasí s fotografováním, natáčením a následnými mediálními výstupy (trvale).
Všechna pozvání na akce ceny Ď jsou pro její aktéry a doprovod zdarma. Účast není povinná, ale je milá.
Pořadatel ceny Ď 2001 – 2024 Richard Langer si vyhrazuje právo změny programu, prostoru a pojetí všech akcí a souvisejících aktivit projektu cena Ď s tím, že takové případné kroky veřejně zdůvodní.
Richard Langer
autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024