www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

N O M I N A C E
Celostátní nominace 2019
   - Národní divadlo
   - Divadla v ČR
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Podpora a rozvoj zdravotních programů...
   - Nadace, hospice, charitativní organizace
   - Muzea, hrady a zámky, památky...
   - Kultura, školství, sport
   - Životní prostředí
   - Dětské domovy a ústavy sociální péče
   - Domovy pro seniory a ústavy sociální péče
   - Za sociální cítění
   - Člověk na svém místě
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - GRAND PRIX Ď 2019

Krajské nominace 2019
Městské nominace 2019
 

C E L O S T Á T N Í   N O M I N A C E /  CENA   Ď   2019
ČLOVĚK  NA  SVÉM  MÍSTĚ 


Akad. malíř Pavel Vavrys, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Marie Hanušová - Paní Marie Hanušová byla vždy člověkem na svém místě. Celý život organizovala výstavy výtvarných děl se srdcem na dlani a nesmírnou obětavostí a zájmem pro věc. Nějaký čas po listopadu 1989 si pronajala svoji výstavní síň v Týně nad Vltavou. Nebylo to však jen její podnikání na obživu. S láskou a pokorou k výtvarnému umění a jejich tvůrcům, obětovala veškerý svůj čas a duši k pokračování v tom, co nejlíp uměla.
Jako jedna z mála pokračovala v práci s výtvarníky mimo dominantní Pražské centrum. Uspořádala na stovky výstav předních českých výtvarníků, založila projekt skupinových výstav Vltavotýnské výtvarné dvorky, které se mnohokrát periodicky opakovaly. Sám jsem se i s mojí malující rodinou několikrát těchto akcí jako vystavující zúčastnil. Myslím, že není výtvarník ze střední, nebo starší generace, který by její jméno neznal.
Prostě, ve svém životě se velmi významně zasloužila o šíření kultury a to nejen ve svém regionu. Toto je můj důvod k její nominaci v kategorii „cena Ď pro člověka na svém místě“.

Květa Bodollová, moderátorka, členka krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Ivan Korec - Pan Ivan Korec - Dvůr Gigant Záluží. Před vrácením dvora původním vlastníkům v restituci roku 1992, byla kulturní památka zdevastována. Již 25 let probíhá její záchrana. Náročné opravy v uplynulých letech a revitalizace okolní krajiny si vyžádala značné investiční prostředky a hlavně pracovní úsilí. Velké uznání patří Ivanu Korcovi, který se svou rodinou a spolupracovníky motivuje k neustálému zvelebování dvora Gigant,k pořádání významných kulturních počinů a také k setkávání místních občanů. Dvůr Gigant leží asi 18 km jihozápadně od Plzně. Pan Korec je zde skutečně "na svém místě".

Ing. Petr Jirásek - V obci a přilehlých osadách žije dnes 75 obyvatel. V letní sezóně je hojně navštěvována pěšími turisty, vodáky a cykloturisty. Obec už získala řadu ocenění, také za péči o kulturní památky a v roce 2010 Ocenění za záchranu kostela sv. Petra a Pavla, kde probíhají významné koncerty. Hlince jsou hodnotným příkladem vsi na levém břehu Berounky, kde se pořád něco pro občany a návštěvníky děje. Určitě na tom má zásluhu Petr Jirásek, starosta obce Hlince, muž na svém místě.

Zdeněk Bálek, majitel 3 moto muzeí, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Ing. Jiří Běl - Pan Jiří Běl je neúnavný propagátor našeho kraje, dokumentuje ve svém volném čase veškeré dění v Přešticích a okolí, je velký fanda historie, dlouhá léta dělá fotodokumentaci všech kulturních a dalších akcí v Přešticích. Vše dělá srdcem a s láskou a s pečlivostí. Patří mu velký dík za to, že je na svém místě nezištného propagátora tohoto kraje téměř nezastupitelným.

Mgr. Jarmila Lambertová, pedagog, člen krajských Kolegií ceny Ď a studenti Táborského soukromého gymnázia nominují:

Radek Dvořák - ZUŠ Sezimovo Ústí - Skoro slepý mladý člověk s úžasnou empatií a elánem, učí děti ve škole i soukromě, hraje na kytaru v několika kapelách, sám skládá punkové písně, svým svěřencům a spoluhráčům i většinou pomáhá přes hudbu s jejich problémy a umí udělat zábavu.

Ing. Renata Kainrathová - vedoucí Pečovatelské služby a denního stacionáře G - centra (a také viceprezidentka Asociace poskytovatelů terénních služeb ČR pro terénní služby), miluje "svoje" stařenky a stařečky, je sehraná s personálem a neúnavně vymýšlí vylepšení zázemí i programu a tyto nápady realizuje Naši studenti již G – centrum navštívili a vzpomínají na ni jako na člověka, který šíří energii a dělá svou práci s láskou a doporučují paní Kainrathovu k ocenění cenou Ď.

Mgr. Linda Rybáková, ředitelka, Divadla O. Nedbala Tábor a členka krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Dagmar Chobotová - in memoriam - Je známou skutečností, že divadelník, který se neobjeví na jevišti, zůstává pro většinu veřejnosti postavou anonymní. Nebylo tomu tak u paní dramaturgyně Dagmar Chobotové (1936-2006). Před 17 lety, dvaasedmdesátým předplatným po šestatřicetiletém působení v táborském divadle, ukončila pracovní činnost. Hned po svém nástupu v roce 1966 vytvořila systém předplatného rozděleného do zájmových skupin, vč. Kruhu přátel hudby. Po třech letech získalo divadlo takovou prestiž, že mnohá divadla (převážně pražská) měla obrovský zájem o časté hostování.
Paní dramaturgyně nikdy neslevila z nároků na vysokou kvalitu. Tím přispívala k značné návštěvnosti. V průběhu let měla dvě složitější období - v normalizačním měla problémy s uváděním řady titulů i s hostováním některých souborů (vždy však prosadila „svou“), a v čase po roce 1989, kdy se měnila stabilní struktura mnoha divadel. Vždy chtěla, aby divadlo bylo opravdovým kulturním centrem města s programovou kvalitou. Vymýšlela řadu zajímavých projektů. Díky ní je táborská stagiona dosud jednou z nejrespektovanějších scén v republice s vnímavými diváky v hledištích, kteří přijímají náročnější repertoár. Ne náhodou byla její činnost zhodnocena udělením Ceny města Tábora (1996), čímž se zařadila mezi významné táborské kulturní osobnosti.

Ing. Miroslav Krejča, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Marek Anděl - velký ochránce přírody, podporovatel a organizátor veřejně prospěšných projektů - Marek Anděl je muž na svém místě už jen proto, že...
...aktivně seznamuje veřejnost a především mládež s možnostmi využití obnovitelných zdrojů energií, s možnostmi úspor energií, důležitostí třídění odpadů apod. Snaží se o srozumitelnou formu přednášek, seminářů, ale i realizuje exkurze přímo do jednotlivých provozů těchto zařízení. Za velmi důležité považuje ukazovat konkrétní fungující příklady těchto zařízení.
...snaží se propagovat a podporovat udržitelný rozvoj, ochranu přírody, zachování kulturních i přírodních hodnot pro další generace.
...snaží se zapojovat občany do veřejného života s cílem uvědomit si, že všichni jsme důležitou součástí společnosti jako celku a každý máme odpovědnost i za to co po nás zůstane příštím generacím.
...od roku 2008 provozuje a zpřístupňuje veřejnosti Elektrárnu královského města Písku, která je nejstarší veřejnou vodní elektrárnou v Písku.
...podařilo se mu realizovat několikaletý projekt „Podej tlapku“, jehož hlavním cílem byla konkrétní poctivá a adresná pomoc týraným či opuštěným zvířatům.
...jeho významným počinem je realizace dnes již tradičního každoročního Úklidu řeky Otavy na území města Písku. Podařilo se mu oslovit skutečně širokou veřejnost, kdy občané přijdou každé jaro uklidit břehy řeky, okolí svých bydlišť a okrajové části města. Úklid Otavy pořádal letos 12. rokem. Zúčastnilo se 196 osob všech věkových skupin a za jeden jediný den uklidili více než 600 pytlů odpadu (cca 35 m3).
...devět let organizuje a kompletně zajišťuje v regionu největší turistický pochod Švejkova padesátka, kterého se každoročně účastní tisíce lodí z celé ČR, zčásti i ze zahraničí (Slovensko, Polsko). Od samého začátku se snaží, aby lidé chodili rádi do přírody, naučili se ji poznávat a chránit. Odkaz na web: www.josefsvejk.eu
...před sedmi lety se rozhodl do města velikosti Písku vnést tradiční masopust, kdy lidé v maskách vždy v tomto období procházejí městem za doprovodu živé lidové hudby. Písecké maškary každoročně poukazují na aktuální nešvary doma či ve světě a závěrem průvodu, který čítá stovky lidí, shazují Písecké maškary z Kamenného mostu do řeky osobu, nebo věc, která jim v uplynulém roce nejvíc vadila. Odkaz na video z Píseckých maškar: https://www.youtube.com/watch?v=wi0c6wRJ09E
...v roce 2009 získal ocenění Křesadlo 2009 – cenu pro dobrovolníky roku v Jihočeském kraji.

Ing. Zdeněk Duspiva, ředitel ČRo České Budějovice, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Petra Brychtová - ředitelka Domácího hospice svatého Kleofáše v Třeboni. Pokud mám v Jihočeském kraji nominovat lidi na "cenu Ď pro člověka na svém místě", vybírám také paní Petru Brychtovou, ředitelku Domácího hospice svatého Kleofáše v Třeboni, která je skutečně na svém místě tak, jak by to vždy mělo být. http://hospic.kleofas.cz/c-4-zamestnanci.html

Michal Němec - ředitel Prevent99. Pokud mám v Jihočeském kraji nominovat lidi na "cenu Ď pro člověka na svém místě", vybírám také pana Michala Němce, ředitele - Prevent 99 a jednoho ze zakladatelů, letos slaví Prevent 20 let od založení (http://web.prevent99.cz/kontakt). Pan Němec je skutečně na svém místě tak, jak by to vždy mělo být.

Alena Čarvašová - zakladatelka pro projektu Štěstí s překážkou. Pokud mám v Jihočeském kraji nominovat lidi na "cenu Ď pro člověka na svém místě", vybírám také paní: Alenu Čarvašovou, zakladatelku projektu Štěstí s překážkou (http://www.amite.cz/cz/amite/events/stesti-s-prekazkou-2017/), která je skutečně na svém místě tak, jak by to vždy mělo být.

Helena Kočová - dobrovolná konzultantka, poradce domácí péče u dětí s nervosvalovými onemocněními (Spinální muskulární atrofie - SMA a svalové dystrofie), České Budějovice, kancelář NRZP (Národní rady osob se zdravotním postižením ČR) - Pokud mám v Jihočeském kraji nominovat lidi na "cenu Ď pro člověka na svém místě", vybírám také paní: Helenu Kočovou, dobrovolnou konzultantku, poradkyni domácí péče u dětí s nervosvalovými onemocněními (Spinální muskulární atrofie - SMA a svalové dystrofie), autorku knihy Spinální svalová atrofie v souvislostech (https://www.grada.cz/spinalni-svalova-atrofie-v-souvislost…/). Paní Helena Kočová je zakladatelkou charitativního projektu Podpora dětí s onemocněním Spinální svalové atrofie (SMA) v ČR pod z.s. Kolpingova rodina Smečno, kde mnoho let působila jako konzultantka rané a domácí péče a zdravotně sociální pracovník. Je autorkou publikací v oblasti kvality života zdravotně postižených a osob pečujících, sociální práce s rodinou se specifickými potřebami, paliativní péče a doprovázení, dodržování lidských práv osob s postižením a v oblasti inkluzivního vzdělávání. Členka Somatopedické společnosti a České asociace pro vzácná onemocnění, také členkou Společnosti dětské neurologie ČLS JEP. Věnuje se výukové a přednáškové činnosti v oboru. Nyní aktivně působí v Národní radě osob se zdravotním postižením. Je také spoluzakladatelkou pacientské organizace pro děti , adolescenty a dospělé se spinální svalovou atrofií SMÁci, z.s. Pro děti s SMA pořádá již tradičně Benefiční dětský den na Hluboké a letní psychorehabilitační pobyty v krásném prostřední Centra Veronica v Bilých Karpatech.

Věra Švábová - předsedkyně pobočného spolku Unie Roska v Českých Budějovicíchdobrovolná - Pokud mám v Jihočeském kraji nominovat lidi na "cenu Ď pro člověka na svém místě", vybírám také paní: Věru Švábovou z Unie Roska (pomoc lidem s roztroušenou sklerózou - www. roska-cb.cz), která je skutečně na svém místě tak, jak by to vždy mělo být.

Zdeněk Bálek, majitel 3 moto muzeí, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Drahomíra Valentová a Radka Süsová - roky osvědčené vedení Domu historie v Přešticích. Jednoznačně považuji dvě dámy - Bc. Drahomíru Valentovou (vede Dům historie v Přešticích) a její dlouholetou spolupracovnicí paní Radku Süsovou – jako lidi na svém místě! Obě vedou muzeum naprosto úžasně, vždy vstřícná a rodinná atmosféra, naprosto perfektně zpracované a připravené výstavy a veškeré doprovodné akce, naprostá, mnoha roky ověřená profesionalita a ochota vždy poradit a podat odborný výklad, úžasně lidský přístup. Věřím, že obě dámy jsou skutečně na svém místě a za tento jejich srdečný přístup jim patří dík.

Ing. Jan Machálek, partner ceny Ď a člen Kolegií ceny Ď nominuje:

David Brázda, ředitel Kamba, z. ú. - Jako člen Kolegií ceny Ď a dlouholetý partner tohoto projektu, který dodává skleněné ceny pro mecenáše, dobrodince a morální vzory při akcích ceny Ď - mám privilegium se rozhlédnout po celé ČR a nominovat několik zajímavých osobností, o nichž si myslím, že v tom, co dělají, jsou na svém místě a to, co dělají, je velmi přínosné. Takovou nominací jim chci poděkovat a chci jim říct, ať ve své pečlivé práci pokračují. Jedním takovým "člověkem na svém místě" je pro mne pan David Brázda, který vede projekt KAMBA (https://www.kamba.eu/obsah/story-o-nas).

Mgr. Irena Lintnerová, ředitelka Kaňka o.p.s., Tábor - Jako člen Kolegií ceny Ď a dlouholetý partner tohoto projektu, který dodává skleněné ceny pro mecenáše, dobrodince a morální vzory při akcích ceny Ď - mám privilegium se rozhlédnout po celé ČR a nominovat několik zajímavých osobností, o nichž si myslím, že v tom, co dělají, jsou na svém místě a to, co dělají, je velmi přínosné. Takovou nominací jim chci poděkovat a chci jim říct, ať ve své pečlivé práci pokračují. Jedním takovým "člověkem na svém místě" je pro mne paní Mgr. Irena Lintnerová, ředitelka Kaňka o.p.s. (https://www.kanka.info/).

PhDr. et Mgr. Robert Huneš / Člověk na svém místě – ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna, o.p.s. v Prachaticích a prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče - Jako člen Kolegií ceny Ď a dlouholetý partner tohoto projektu, který dodává skleněné ceny pro mecenáše, dobrodince a morální vzory při akcích ceny Ď - mám privilegium se rozhlédnout po celé ČR a nominovat několik zajímavých osobností, o nichž si myslím, že v tom, co dělají, jsou na svém místě a to, co dělají, je velmi přínosné. Takovou nominací jim chci poděkovat a chci jim říct, ať ve své pečlivé práci pokračují. Jedním takovým "člověkem na svém místě" je pro mne pan PhDr. Robert Huneš, ředitel - Hospic svatého Jana N. Neumanna v Prachaticích.

Mgr. Miloš Formáček, ředitel, jednatel společnosti, Severočeské divadlo s.r.o. nominuje:

Ing. Věra Nechybová - Ing. Věra Nechybová byla v minulém období primátorkou města Ústí nad Labem, nyní je 1. náměstkem primátora, má na starost finance a navíc si ponechala v dikci Severočeské divadlo s.r.o., protože jej miluje a po celou dobu maximálně podporuje. Zasloužila se o jeho rozkvět investicemi, které byly nutné pro zachování jeho provozu (vzduchotechnika, nouzové baterie, jevištní technika, sociální zařízení, výtahy). Napříč politickou garniturou apeluje na význam udržení divadla ve městě a kraji, v tomto smyslu i nabádá druhého společníka - Kraj Ústí nad Labem, aby Společenskou smlouvu, která je mezi oběma společníky uzavřena do roku 2020 byla prodloužena a financování divadla bylo tak zajištěno pro další léta. Jedná se tedy o závažný problém udržení samotné existence divadla. Za svůj život jsem nepoznal osobnost s takovým záběrem a zájmem o dění ve všech svérách lidské činnosti a problematiky společnosti, ze své pozice se snaží maximálně pomáhat a to nejen v oblasti kultury. Její dosah a entuziasmus je obdivuhodný, podpora duchovní, nevýdělečné činnosti zcela ojedinělá.

PhDr. Josef Bavor, předseda Unie výtvarných umělců - oblastní sdružení HK, člen krajských Kolegií ceny Ď nominuje:

Ing. Jiří Soukup - Původní profesí zemědělský inženýr - specializace na chov koní Pracoval v ústavech po chov koní v Tlumačově a v Napajedlích, poté 20 let na Ministerstvu zemědělství - Charakteristickým rysem J. Soukupa je jeho mnohaletá mimopracovní aktivita, kterou soustřeďuje zejména do dvou oblastí - sport a výtvarné umění. Od mládí až do současného pokročilého věku se věnuje lehké atletice, v níž největších domácích a mezinárodních úspěchů dosáhl v kategoriích veteránů. Je několikanásobným mistrem republiky, Evropy a světa. Dodnes se účastní vytrvaleckých běžeckých závodů. V roce 2012 byl oficiálně prohlášen nejstarším maratoncem ČR všech dob. Je jedním z pěti protagonistů – nejstarších evropských atletických veteránů-německého dokumentárního filmu Herbst gold. Současně se desítky let aktivně podílí na organizaci výtvarných akcí – výstav, besed a popularizace umění.
Za svou nezištnou veřejnou činnost byl několikrát oceněn Výroční cenou města Hradec Králové a cenou města Kouřim jako dobrovolník v humanitární pomoci.

Mgr. Eva Svobodová, členka kolegia ceny Ď Královéhradeckého kraje a ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové nominuje:

PhDr. Pavel Mertlík - Emeritní ředitel, muzejník, historik, archivář, publicista a starosta města Jaroměře, bývalý vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
Pavel Mertlík chodil do základní školy v Josefově, kde také prožil dětství a mládí. Poté absolvoval gymnázium v Jaroměři a následně obor historie a archivnictví na FF Univerzity J. E. Purkyně v Brně (1977). Na téže fakultě získal v roce 1981 akademický titul PhDr.
V letech 1983 až 1990 se ujal psaní kroniky města Jaroměře. Hned po studiích, v pouhých 26 letech, se stal ředitelem Městského muzea v Jaroměři (1978) a zasloužil se o rekonstrukci muzejní budovy, Wenkeova domu, moderní kubistické stavby navržené Josefem Gočárem v letech 1910-1911. Rekonstrukce Wenkeova domu (muzea) prodloužila jeho život a v roce 2017 byl prohlášen za národní kulturní památku. Rovněž se zasloužil o současnou podobu stálé muzejní expozice v Josefově. Ve funkci ředitele byl 12 let.
V březnu 1990 byl kooptován za poslance Městského národního výboru v Jaroměři a současně byl zvolen jeho historicky posledním předsedou. Na podzim v roce 1990, na základě svobodných voleb, byl zvolen starostou města Jaroměře a funkci vykonával 2 volební období. Za jeho starostování se ve městě realizovala řada důležitých novostaveb i renovací a město získalo několik uměleckých děl. Pavel Mertlík se podílel na kulturním rozvoji a propagaci města a zasloužil se o navázání a udržování partnerství s polským městem Ziębice, za což mu polští přátelé udělili v roce 2000 čestné občanství. Od roku 1992 je členem Klubu přátel Josefova (v současnosti též jeho předseda), který přispívá k obohacení společenského a kulturního života Josefova, svébytné části Jaroměře.
Od roku 2001 byl Pavel Mertlík vedoucím odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Královéhradeckého kra¬je, kde držel ochrannou ruku nad krajskými muzei, galeriemi, hvězdárnami a krajskou knihovnou. V této funkci setrval až do roku 2016, kdy odešel do penze.
Během své pracovní kariéry vykonal mnoho přínosného jako publicista, historik, archivář, muzejník, starosta města, vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu i jako předseda Klubu přátel Josefova. Je autorem několika historických studií a desítek článků, komentářů a glos o dění v jaroměřském okrese. Jeho celoživotní specializací je pevnostní stavitelství 17. – 19. století.
Pan PhDr. Pavel Mertlík byl a je „člověkem na svém místě“, proto jej nominuji na udělení této speciální Ceny Ď.
Pozn: Městské muzeum v Jaroměři vydalo v roce 2016 publikaci Vzpomínky josefovského kluka, ve které autor Pavel Mertlík zachycuje své postřehy a vzpomínky od února 1948 do roku 1972 (MERTLÍK, Pavel. Vzpomínky josefovského kluka. V Jaroměři: Městské muzeum, 2016, 52 s. ISBN 978-80-270-1004-2)

Martin Vavrys, malíř, člen krajského a celostátního Kolegia ceny Ď nominuje:

Profesor Ivan Klánský - Profesor Ivan Klánský je patrně nejuznávanějším českým klavíristou současnosti. Jeho pedagogická činnost dala světu klavírní hvězdy Ivo Kahánka či Martina Kasíka, Marka Kozáka a desítky dalších. Jako laureát nejprestižnějších mezinárodních klavírních soutěží (Bolzano 1967, Neapol 1968, Bachovská soutěž Lipsko 1968, Varšava 1970, Barcelona 1970, Forth Worth Texas 1973, Santander 1976) se stal již za studií na Akademii múzických umění vyhledávaným sólistou i komorním hráčem. Má na svém kontě téměř pět tisíc koncertů po celém světě. 20 let působil jako profesor na Vysoké hudební škole ve švýcarském Luzernu a nyní je děkanem Hudební fakulty AMU, kde pedagogicky působí od roku 1988. Je zároveň držitelem mnoha mimořádných ocenění, například obdržel Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní dílo nebo Granátovou hvězdu za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví.





  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d.cz