www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

N O M I N A C E
Celostátní nominace 2018
   - Národní divadlo
   - Divadla
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Cena Ď primáře MUDr. Vladimíra Kozy...
   - Nadace, hospice, charitativní organizace
   - Muzea, hrady a zámky, památky...
   - Kultura, školství, sport
   - Životní prostředí
   - Dětské domovy a ústavy sociální péče
   - Domovy pro seniory a ústavy sociální péče
   - Cena Ď posluchačů ČRo Dvojka
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - GRAND PRIX Ď 2018

Krajské nominace 2018
Městské nominace 2018
 

C E L O S T Á T N Í   N O M I N A C E /  CENA   Ď   2018
ŽIVOTNÍ  PROSTŘEDÍ  V  ČR


AZS 98, s. r. o., Plzeň nominuje:

Ing. Jaromír Manhart, Ministerstvo životního prostředí, ředitel odboru odpadů - Novela odpadového zákona - Pana Jaromíra Manharta jsem poznala osobně před zhruba dvěma lety u kulatého stolu, kde se řešily možnosti cirkulární ekonomiky v oblasti odpadů, jako ředitele odboru odpadů Ministerstva pro životní prostředí, tedy úředníka. ? Vyklubal se z něj férový chlap, který se bije za to, aby odpady nekončily na skládkách a nezpůsobovaly tak zátěž životnímu prostředí. Nazývá věci pravými jmény. Bojuje za novelu Odpadového zákona. Je to odborník na svém místě! Největší přínos spatřuji v tom, že se nenechá převálcovat skládkaři, kteří velice často používají i podlé praktiky, jen aby uspěli a mohli dál profitovat z ukládání odpadů na skládky. Za tu upřímnost, bojovnost a nasazení patří panu Jaromírovi Manhartovi upřímný, velký dík!

Ing. Pavlína Kulhánková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, ředitelka odboru průmyslové ekologie - Recyklované kamenivo jako plnohodnotná náhrada přírodního kamene - Paní Ing. Kulhánkovou jsem poznala jako ředitelku odboru průmyslové ekologie Ministerstva obchodu a průmyslu. Prací tohoto odboru je i řešení politiky druhotných surovin v rámci surovinové politiky státu. Aktivně se zapojuje do řešení cirkulární ekonomiky. Naprosto mne ohromila přirozeným zájmem o skutečné problémy, skutečné dění u nás „dole“ - lidí, kteří se zabývají odpadovou problematikou a recyklací v praxi. To se u úředníků často nevidí. A nejen, že se zajímá. Získané poznatky také aktivně řeší a snaží se přetavit je do takové podoby, aby i státní systém podporoval nejen recyklaci jako takovou, ale i využívání recyklovaných surovin (druhotných surovin) zpět v praxi. Je to velmi energická žena, která umí pohnout ledy mezi úředníky, a v tom spatřuji její největší přínos. Děkuji!

doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc., Asociace pro rozvoj recyklovaných materiálů v České republice, předseda ARSM - Osvěta recyklace stavebních a demoličních odpadů - Miroslav Škopán je zakladatelem Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů v České republice, neúnavný propagátor zlepšování životního prostředí a zpracování stavebních demoličních odpadů na výrobky podle stávajících norem a zákona o odpadech.

Zakládající člen a předseda Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů v České republice (1995), přátelský a laskavý člověk Miroslav Škopán vystudoval Fakultu strojní VUT v Brně, kde je od roku 1977 až dosud také zaměstnán jako akademický pracovník.

Letos již 23. rokem zastává funkci předsedy Asociace pro rozvoj recyklace stavebních a demoličních odpadů v ČR, aktivně přednáší, zastával a nadále zastává řadu funkcí v orgánech, asociacích a radách působících v oblastech ochrany životního prostředí, přírodních materiálových zdrojů a další, a to nejen v České republice, ale i v mezinárodním měřítku.

Jeho snahou bylo, je a bude šířit osvětu v oboru a válcovat předsudky ze znovuvyužití recyklovaných stavebních odpadů ve stavbách, a tím šetřit nejen životní prostředí, ale i přírodní surovinové zdroje nerostů a vlastní ekonomiku staveb.

Od roku 1995 se aktivně podílí na prosazování, optimalizaci a legislativních zlepšeních recyklace stavebních odpadů. Je členem Rady odpadového hospodářství České republiky ministra životního prostředí, členem Pracovní skupiny pro druhotné suroviny v rámci Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR Ministerstva průmyslu a obchodu, členem předsednictva mezinárodní asociace recyklace EQAR. Dále publikuje v odborných časopisech a na internetu, přednáší, při pedagogické činnosti předává své zkušenosti studentům, podílí se na vědeckovýzkumných projektech, působí jako znalec v oboru dopravní, manipulační a drtící techniky – zvláště pro zpracování stavebních demoličních odpadů… Co se týká recyklace stavebních odpadů, je významným vizionářem, který své vize, i díky nekompromisnímu jednání pro dobrou věc, přenáší do reality, čímž nemalou měrou přispívá k ochraně životního prostředí.

Výrok pana docenta: „Recyklované kamenivo ve stavební výrobě nacházelo, nachází a nacházet bude stále široké uplatnění. Při jeho použití dochází jak k šetření nerostného bohatství (ani zásoby kameniva nejsou nekonečné), tak i úsporám při vlastní stavbě“. Všudypřítomná Nerudova otázka „Kam s ním?“ je tedy v případě stavebních a demoličních odpadů zodpovězena!

Za celoživotní přínos recyklaci stavebních a demoličních odpadů patří Mirkovi velký dík!

Ing. Tereza Pavlů Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze, vědecko-výzkumný pracovník, člen týmu Architektura a životní prostředí - Architektura a životní prostředí - Tereza je velice inteligentní mladá dáma, která své pracovní úsilí v centru UCEEB ČVUT vkládá do intenzivního výzkumu, který se zabývá využitím recyklovaných materiálů převážně ze stavebního a demoličního odpadu do nových konstrukčních prvků převážně z betonu. Jedná se hlavně o materiály, které mají ve stavebním a demoličním odpadu nejvyšší zastoupení jako je beton a cihly, ale i další materiály jako je pěnový polystyrén, sklo a v poslední době též sádrokartonové desky.

Terezu znám již několik let a každým rokem přijde s novou a lepší variantou využití recyklovaných materiálů ve stavbách. Její neúnavná práce na vývoji a výzkumu uplatnění recyklovaných materiálů je přínosná nejen pro jednotlivce, společnost, ale především pro životní prostředí.

Cílem kolektivu, který Tereza zastřešuje v UCEEB je komplexně pomáhat vzniku staveb, které účinně využívají přírodní zdroje, jsou energeticky efektivní, přátelské k životnímu prostředí a svým uživatelům poskytují patřičný komfort. A za to velký dík!


  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d.cz