www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

N O M I N A C E
Celostátní nominace 2022
   - Národní divadlo
   - Divadla v ČR
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Podpora a rozvoj zdravotních programů...
   - Nadace, hospice, charitativní organizace
   - Kultura, školství
   - Muzea, hrady a zámky, památky...
   - Útulky - cena pejska Gumpa
   - Životní prostředí
   - Cena Ď "fair play" Z. H. Edlové v oblasti sportu
   - Dětské domovy a ústavy sociální péče
   - Domovy pro seniory a ústavy sociální péče
   - ti, bez kterých by to nešlo...
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - Cena Ď veřejnosti
   - za přínos pro českou potravinu 2022
   - GRAND PRIX Ď 2022
Krajské nominace 2022
Městské nominace 2022
 

C E L O S T Á T N Í   N O M I N A C E / GRAND  PRIX  Ď  2022


JIHOČESKÝ KRAJ
JIHOMORAVSKÝ KRAJ


Centrum Kociánka, Brno nominuje:

Mgr. Milan Fiala, Planetárium Morava - Pan Fiala se nám před lety ozval, že by nás rád navštívil se svým Planetáriem Morava, což je mobilní planetárium do škol. Samozřejmě zcela zdarma pro naše uživatele ?. Za tu dobu máme za sebou již několik setkání, věnoval se našim uživatelům celé odpoledne, zajímal se velmi o to, co by je bavilo, jak má program sestavit tak, aby byl krásný a poučný pro všechny. Vše pečlivě připravil. Kromě toho nám již 4krát připravil celodenní program plný venkovních aktivit pro naše uživatele v rámci našich společenských akcí. Vše dělá zdarma, precizně, zajímá se o naše potřeby, je velmi ochotný a milý. Jde vidět, že nejen svou práci dělá od srdce, ale stejně tak jeho pomoc odtud pramení. Děkujeme!

KARLOVARSKÝ KRAJ


Mgr.Eva Fréharová, Kynšperk nad Ohří nominuje:

Jan Zmrzlý - Dirigent v Městské dechové hudbě v Kynšperku nad Ohří - tento zcela výjimečný člověk se v září 2021 dožil devadesáti let.
Obvykle se Vaše skvělé poděkování týká lidí, kteří svou celoživotní prací přispěli zcela nezištně k zlepšení života svého okolí. Píši záměrně slovo ,,přispět“ v minulém čase, protože pan Jan Zmrzlý se od většiny výrazně liší - nejen ,,přispěl“, ale stále ,,přispívá“ ! Většina lidí okolo devadesáti let zaslouženě odpočívá a mnohdy jsou ve stavu, kdy jim již nezbývají síly ani na péči o sebe sama, natož na práci pro druhé. On je však i ve svém vysokém věku kapelníkem kynšperské dechovky.
To znamená, že se účastní všech zkoušek tohoto hudebního tělesa, ale také všech vystoupení. Dokáže pochodovat a přitom řídit velkou kapelu i když to musí být značně fyzicky namáhavé. Například jen při vystoupení ve spřátelené německé obci Himmelkrone kapela musí projít za každého počasí celým městem a pak ještě dlouho koncertovat! Při Letních slavnostech města Kynšperka dokáže udržet pozornost davu našich spoluobčanů i díky svému klidnému, solidnímu vystupování spojenému s humorem. Ve volných chvílích stále skládá - už má na svém kontě okolo čtyřiceti skladeb, které hrají nejen Kynšperáci!
Obdivuji na něm nejen fyzickou kondici, ale také přirozený respekt, který má u všech členů naší kapely. Zvedne taktovku, všichni se ztiší a vydají ze sebe vše, co umí. A to i v naší době, která prosazuje kult mládí a mnohdy se na starší dívá s despektem! Velmi mne mrzí, že jsem si roce 2021 neuvědomila, že slaví významné jubileum. Je to tím, že ho pro neutuchající energii pokládám za velmi mladého člověka. Jen s bílými vlasy… Jeho přístup k životu, hudbě a lidem je příkladem pro mnoho dalších. Nejen muzikantů.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ


Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem nominuje:

Eliška Provazníková - Eliška Provazníková začala do našeho Domova docházet na námi plánované akce v roce 2016.
První aktivity, do kterých od začátku zapojila svého manžela Mirka i svou dceru Elišku byla účast na vánočních a velikonočních dílnách. Při této příležitosti společně klienti, zaměstnanci i dobrovolníci vyrábí ozdoby a dekorace pro výzdobu Domova. V dalších letech nám Eliška pomáhala na akcích pro veřejnost – Vítání léta, opět s manželem a dcerou hlídali skákací hrad pro děti, aby se nikomu nic nestalo.
Dále se Eliška pravidelně v létě na Zahradní slavnosti zapojí s paní ředitelkou do pečení bramboráků, které jsou určeny pro klienty i zaměstnance (aby se všichni dosyta nabažili, stojí u nich celé odpoledne).
Nejvýraznější aktivitou, kterou do našeho zařízení přinesla je projekt s názvem Život je teď.
Letos jsme uspořádali již 4. ročník.
Základ ale na začátku položila právě Eliška.
Eliška Provazníková je kosmetička, pracující se značkou Babor. Při jednom přátelském rozhovoru v roce 2019 se Eliška zeptala na to, co by ještě mohla pro naše seniory udělat. Čím by je mohla potěšit. Nabídla svou profesi kosmetičky. A když už by byli ti senioři nalíčení a upravení, chtělo by to, upravit jim vlasy a také je pak určitě vyfotit, aby na tu nádheru měli památku. Eliška oslovila svou kamarádku kadeřnici a fotografa a tým byl kompletní. První ročník fotografování klientů se uskutečnil v prostorách našeho Domova v „retro“ místnosti. Z fotografií vznikl kalendář a výstava. Další rok už jsme žili s Covid a tu Eliška přispěchala s tím, že jako kynolog se pokusí zavolat do Základní organizace ve Dvoře Králové, kde bychom mohli fotky s pejsky pořídit. Podařilo se. Opět z fotografií vznikl kalendář. Výstava se bohužel díky epidemiologickým popatřením nestihla. Další ročník nás Eliška opět vyburcovala a s ukončením epidemiologických opatření se podařilo naše klienty fotit v Safari Parku ve Dvoře Králové. Výstavu z focení, léčení a česání jsme uspořádali za dva ročníky v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Ještě předtím jsme se ale začali rozhlížet kam bychom vyrazili další rok. A tu tady byla opět Eliška Provazníková, která předjednala líčení, česání a focení v národní kulturní památce v Národním hřebčínu Kladruby nad Labem. Nejprve nám trochu zatrnulo, ale když si Eliška vezme něco do hlavy, jde za tím. Takže úprava našich seniorů v podání Elišky a kadeřnice, fotografování, včetně zapojení jako modelů studentů ze Střední školy chovu koní a jezdectví a Střední odborné školy elektrotechniky a informačních technologií jako fotografů příběhu je uskutečnilo v květnu 2022. Výstava v reprezentativních prostorách Muzea východních Čech, která proběhla včera – 23. 6. 2022 byl opět nápad Elišky. Eliška jako kosmetička pracující se značkou Babor vyjednala už podruhé drobné balíčky kvalitní kosmetiky pro příchozí na vernisáž. Přikládáme odkazy na tři ročníky projektu Život je teď. Letošní rok bude doplněn v příštím týdnu na těchto stránkách:
https://www.domovdknl.cz/zivot-je-ted/
https://www.domovdknl.cz/zivot-je-ted-2021/#gallery-5-4 - Eliška je prostřední
Jsme velmi rádi za její nadšení, se kterým nás vždycky strhne k projektům a akcím, které by bez ní nebyly ono. Má srdce na správném místě, je především člověkem, přítelem, kamarádkou. Naši klienti se na ni vždycky moc těší a mají ji rádi.

LIBERECKÝ KRAJ


Občanské sdružení D.R.A.K. z.s. nominuje:

Lucie Fürstová a parta skvělých dobrovolníků - nominace patří paní Lucii Fürstové a partě skvělých dobrovolníků z Česka, Ukrajiny a jiných zemí, kteří v Liberci pár dnů po začátku války na Ukrajině vytvořili a realizují sociální šatník. Nominaci si zaslouží i management centra Forum a všichni dárci, kteří dobrovolně pomáhají.
V dobročinný šatník se proměnila v Liberci před několika dny malá prodejna v obchodním centru Forum se vstupem z Jánské ulice. Chodí tam zejména ukrajinské ženy s dětmi a na stojanech s oděvy hledají něco vhodného. Některé tam pak i zůstávají a pomáhají s tříděním dovezeného šatstva či při komunikaci s dalšími ženami z Ukrajiny. Dobrovolníci, kteří šatník provozují, slyší nejen jejich pohnuté příběhy, ale zažívají i hezké chvíle. Třeba, když se jim podařilo sehnat pro ukrajinského chlapce fotbalový míč.
Šatník je otevřený od pátku minulého týdne, vše se řeší za pochodu. „Vypadá to možná trochu jako chaos. Je to hrozný fofr, z jedné strany lidé věci vybírají, z druhé přinášejí a my se to snažíme nějak třídit,“ řekla Lucie Fürstová za facebookovou skupinu Dobrovolníci pomáhají v Libereckém kraji, která šatník provozuje.
Ukrajinským uprchlíkům, ale i dalším lidem v nouzi, kteří do prodejny přijdou, nabízejí dobrovolníci věci získané od dárců. Berou ale od nich jen to, co by si oni sami vzali na sebe. „Je nám nepříjemné dávat lidem, kteří přišli z civilizovaného světa, věci, které by tady lidé vyhodili. Snažíme se, aby to mělo nějakou úroveň, abychom nenabízeli špinavé, potrhané věci,“ uvedla další z dobrovolnic, Petra Froese. Podle ní je potřeba, co se týče šatstva, prakticky vše. Dárci do šatníku nosí i kosmetiku či hračky pro děti.
Domnívám se, že těmto dobrovolníkům patří velké poděkování.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ


Dětský domov a školní jídelna Radkov – Dubová nominuje:

Nadační fond PRO život - S manž. Zevlovými se znám cca 2 roky. Za tu dobu našemu domovu nesmírně pomohli. Nejdříve se jednalo o pár návštěv našem DD. Vždy dětem dovezli spoustu dárků, poté zajistili nové postele a nábytek na ložnice pro děti. Zařídili dětem vánoční dárky, které do Dd přivezli. Každé dítě dostalo přesně to co si přálo. Stali se z nás kamarádi. Když jsme byli na výletě v Praze , zajistili nám program – elektrické motokáry. Poté přijeli na víkend za dětma, opět dovezli skvělé kamarády, holiče yotubéry, aj. Také přivezli dětem el. Koloběžky. Poslední akci je to, že zorganizovali bezplatně pro celý náš DD týdenní pobyt v Praze se spoustou programů. V neposlední řadě nám pomohli získat devítimístné auto pro děti. Stali se z nás přátelé. Jsou to skuteční mecenáši.

OLOMOUCKÝ KRAJ


Veronika Hájková, organizace Se psem mě baví svět nominuje:

Jarmila Boginská, Javornické čumáčci, z.s. - Spolupracuji s mnoha útulky, organizacemi, spolky…, takže, když jsem měla přihlásit 2 nominace na cenu Ď, tak mi to přišlo úplně nepředstavitelné, protože všechny, co znám, pracují perfektně a člověk by se všem, měl jedině poklonit. Pak jsem si ale uvědomila, že jsou dvě organizace, na které myslím v poslední době hodně často. Ta jedna je „Psí senioři v nouzi“, kde Vendulka Wolfová dává šanci pejskům, kteří mnohdy utečou opravdu od injekce u veterináře, protože jsou staří, osiřelí, nemocní. Druhá organizace, která mi leží v hlavě, jsou „Javornické čumáčky“, kde Jarmila Boginská pracuje, co se týká naší problematiky, dle mého soudu, v takovém „Bohem zapomenutém kraji“, navíc je na všechno sama. Těmto dvěma organizacím bych chtěla poděkovat za jejich záslužnou obětavou práci, kterou nemají pro konkrétní specifika podmínek snadnou, ale přesto ji s láskou zvládají perfektně.
Tato textová nominace má i svou video verzi na FB, kde může navíc získat i cenu veřejnosti.

PARDUBICKÝ KRAJ


Domov u fontány, Přelouč nominuje:

Luboš Kopecký, KIEKERT-CS, s.r.o. - Spolupráce se společností Kiekert-CS je pro nás velmi krásná a obohacující. Ceníme si toho, že zástupce firmy, pan Kopecký, přichází sám se skvělými nápady, co by chtěli jako firma a její zaměstnanci udělat pro naše klienty. Stalo se už krásnou tradicí, že si před Vánoci od nás vyžádají seznam vánočních přání pro všechny klienty našeho Domova (celkem 155!!), tento seznam poté nasdílí mezi své zaměstnance, a (dle vlastních slov pana Kopeckého) během krátké chvíle je seznam „rozebrán“ a zaměstnanci firmy Kiekert-CS koupí zvolený dárek ze svých vlastních peněz. Nikdy by nás nenapadlo, že přijde někdo s nápadem obdarovat o Vánocích všechny naše dámy a pány. A už vůbec by nás nenapadlo, že se to setká s takovým ohlasem, že se tato krásná vánoční nadílka stane novou hezkou tradicí, která se v minulém roce uskutečnila již po třetí. Na fotkách, které jsou součástí nominace, se s Vámi dělíme o část té velké radosti, kterou dárky klientům dělají. Pro některé je to na Vánoce jediný dárek pod stromeček, který dostanou. Uvidíte tam také fotky z vánočního koncertu, který se uskutečnil ještě v době předcovidové a který pro naše klienty taktéž zajistila firma Kiekert-CS.

PLZEŇSKÝ KRAJ
REGION HL. M. PRAHY
STŘEDOČESKÝ KRAJ
ÚSTECKÝ KRAJ


Ing. Mgr. Michal Šidák, MBA, ředitel školy, Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala nominuje:

Mgr. Kateřina Valešová, ředitelka Ústecké komunitní nadace - Za inspirativní, kreativní a zodpovědnou práci ve vedení nadace, kdy svým příkladným chováním a vysokým pracovním nasazením vyhledávala a podporovala mladé tváře tak, aby mohly pomáhat slabým a potřebným lidem. Dále za unikátní péči o rozvoj včelařství v ústeckém kraji.

KRAJ VYSOČINA


Zoologická zahrada Jihlava nominuje:

MDDr. Dana Gurková - Symbolická adopce zvířat v Zoo Jihlava - Paní doktorka Dana Gurková podporuje nepřetržitě již od roku 2013 projekt „Symbolická adopce zvířat v Zoo Jihlava“. Do tohoto projektu se mohou zapojit fyzické i právnické osoby a dle svých možností si vybrat zvíře, které ročně podpoří určitou finanční částkou. Od roku 2013 přispěla do tohoto projektu částkou 100 tis. Kč a podpořila tak chov hrošíků liberijských v naší zoo. Ceníme si u ní zvláště toho, že přispívá zcela nezištně. Nežádá žádné ocenění ani výhody. Právě dlouhodobá aktivní účast v tomto projektu má hluboký smysl, a to nejen díky finanční pomoci, ale zároveň vztahu, který vzniká mezi zoologickou zahradou a každým, kdo ji takovýmto způsobem podporuje. V konečném důsledku je tento vztah přínosem celospolečenského rozměru.

22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou - Symbolická adopce zvířat v Zoo Jihlava - Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva vybrali na chov zvířat v Zoo Jihlava celkem 102 280,- Kč. Chtěli tak podpořit chov zvířat, jelikož pro COVID-19 byla zoo uzavřená, co značně ztížilo její provoz. Kromě finančního příspěvku adoptovali i tři zvířata: tygra sumaterského, hrošíka liberijského a orla mořského. Tyto tři zvířata reprezentují tři letky: 221. vrtulníkovou „tygří“ letku, 222. vrtulníkovou letku, která má ve znaku hrocha, a 223. letku oprav letecké techniky, která má ve znaku orla.

ZLÍNSKÝ KRAJ


Charita Valašské Meziříčí nominují:

Jiří Kapusta - Pan Kapusta začal v Charitě Valašské Meziříčí v roce 2018 vykonávat veřejnou službu – byl úřady vyhodnocen jako nezaměstnatelný člověk a my ze začátku byli také v rozpacích, jak se nám jej podaří zapojit do pracovního procesu. Ale překvapil nás nejen svým vzorným přístupem k práci, ale také nadšením a ochotou pomáhat nad rámec svých povinností. Byli jsme tak spokojeni, že když se vyskytla příležitost na obsadit pracovní pozici s finanční podporou z projektu úřadu práce, neváhali jsme. Dobře víme, jak se těžce hledá dobrý pracovník. A nezklamali jsme se. Pan Kapusta jako pomocný údržbář se osvědčil. Zapadl do kolektivu, vzorně přistupoval k práci a pracoval, jak jen mu to zdravotní stav dovoloval. Po skončení pracovního poměru jsme ho rádi přivítali jako pracovníka veřejné služby, tentokrát v našem charitním obchůdku, spojeného s příjmem darovaných věcí. Jako milovník historie a starých knih se v práci našel. Začal chodit kdykoliv měl dlouhou chvíli, a to bez očekávání jakékoliv odměny. Zapojil se do prodejních dní, kdy občas jezdíme se stánkem prodávat staré knihy. Přijede i o víkendu a my víme, že se na něj můžeme spolehnout. Při komunikaci se zákazníky z něj čiší radost, ochota a láska ke knihám. Jen za letošní rok u nás mimo hodin veřejné služby udělal již více než sto dobrovolnických hodin, které si zapsal. Ale dobře víme, že jich je nejméně dvojnásobek. Pomáhá při příjmu zboží, pomáhá přenášet těžké pytle, se stěhováním, s tříděním, s prodejem, zastupuje chybějící pracovníky, prostě přispěchá, když si myslí, že je něco potřeba. A tak, jak se Charita VM stala jeho srdcovou záležitostí, ani my si nedovedeme představit fungování obchůdku bez něj. A jak sám říká, nejsou pro něj důležité peníze, bohatství, touží jen po tom, mít ze života dobrý pocit a později si říct, že žil dobrý život.


  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d.cz