www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt
 

ŽIVOT & němá tvář


101.c
Franta Uher, dlouholetý člen výjimečně slavné skupiny Moravanka, také sólový zpěvák, moderátor, showman, osobnost Moravy propagující folklórní tradice, držitel celostátní ceny Ď 2023, nominuje:

Děkuji - komu jsem dosud zapomněl poděkovat: Ještě jsem veřejně a nahlas odpovídajícím způsobem asi nepoděkoval paní Andree Černé. Velké poděkování bych proto touto cestou vyjádřil dlouholeté kamarádce Andrey Černé za její obrovskou obětavost, kterou věnuje opuštěným pejskům v spolku Dočasky. Když jsem přemýšlel, koho nominovat na tuto cenu, běžela mi hlavou celá řada osobností, o kterých vím, že by si ji zasloužily. Svěřil jsem se s touto otázkou své dceři. Ta se krátce zamyslela a povídá: „A co Ája?“ V tu chvíli jsem měl jasno. Ano, Andrea Černá je má volba. A kdyby mohli hlasovat naši čtyřnozí kamarádi, určitě by nezůstala dole ani jedna pacinka.

73.
Kolegium ceny Ď 2024 v Chodově, Naďa Hynková, vedoucí tohoto Kolegia nominuje:

PET HEAVEN - zvířecí krematorium v Chodově, paní Zdenka Šlárová - Paní Zdenka Šlárová je statutární ředitelkou jediného zvířecího krematoria v Západních Čechách. Toto krematorium poskytuje služby nonstop po telefonu, nabízí převoz zvířátka z veteriny nebo z domova, nemá-li majitel odvoz a zvířátko mu umře doma. Spolupracuje také s některými kočičími a psími útulky. Poskytuje kremační služby i na splátky bez navýšení ceny. Nabízí služby jako je poslední rozloučení, samotná kremace, bohatý výběr urniček, památečního skla či šperků s popelem mazlíčka, luxusní vzpomínkové diamanty. Dále biourny z ekologicky nezávadných, stoprocentně rozložitelných materiálů. Nad takovou urnou se dá zasadit keřík či stromek, který bud enavždy zvířátko připomínat. Všichni zaměstnanci jsou známí profesionálním, laskavým, empatickým a důstojným chováním při vyřizování formalit a loučení majitelů s jejich zvířecími miláčky. Pro mnohé z nich jsou tito často jedinými společníky. Majitelů, kteří se se svými zvířátky ve zdejším krematoriu rozloučili, je nespočet. Všichni vyjadřují v recenzích vděk a poděkování, které si zaměstnanci plně zaslouží. Děkujeme, že můžeme takovéto služby využívat.
72.
Kolegium ceny Ď 2024 v Chodově, Naďa Hynková, vedoucí tohoto Kolegia nominuje:

MVDr. Gabriela Novotná, Vetmedik - veterinární ordinace - Paní doktorka Novotná působí dlouhá léta ve veterinární ordinaci Vetmedik pro psy, kočky, ptáky a ostatní malá zvířata, která se nachází v nadaleké obci Chdova, v obci Vintířov. Je oblíbená pro svůj profesionální a zároveň empatický přístup ke zvířátkům a vzornou péčí o ně. Svědčí o tom spokojenost klientů - majitelů zvířátek, kteří říkají, že má srdce na pravém místě. Je ochotná poradit kdykoliv po telefonu i mimo ordinační hodiny. Kromě ordinace provozuje také prodejnu chovatelských potřeb, výborně zásobenou krmivem, stelivem a ostatním bohatýmn sortimentem vhodným pro zvířátka. Zároveň neustále zdokonaluje svoje služby, vedle ordinace funguje také fyzioterapeutické centrum a stříhací salon pro pejsky. V ordinaci provádí veškerá vyšetření, ošetření, operace a je zde možnost hospitalizace zvířátka, pokud to jeho stav vyžaduje. Nejen to, paní doktorka navíc velkou měrou podporuje útulky a dočasnou péči pro pejsky a kočičky, kam věnuje spoustu krmiva, steliva a různých potřeb pro zvířátka – přepravky, pelíšky, oblečky, vodítka, hračky,postrojky, hygienické potřeby, dezinfekční prostředky. Často a nemalou měrou podporuje také stacionář SOKOLÍK. Za všechnu iniciativu patří paní doktorce Gabriele Novotné velké poděkování.
69.
Naďa Hynková, v případě této nominace "občanka ČR" (jinak vedoucí Kolegia ceny Ď
v Chodově) nominuje:


Depozitum Únanov, Mgr. Magda Klusáčková, DiS.,Jihomoravský kraj - Paní Magda Klusáčková má ve svém depozitu v současné době 14 pejsků plemene shih-tzu, jejich kříženců a nalezené kočičky. Zařízení, které spravuje, není útulek, ale platí pro něj stejná pravidla. Aby pro pejsky měla dostatek času, opustila náročné povolání ve zdravotnictví a odstěhovala se na venkov. Pracuje na nízký úvazek na veterinární klinice jako sálová sestra. Paní Magda spolupracuje s paní Květou Tysl, navzájem si předávají zkušenosti a poznatky. Pomáhá pejskům, kteří se ocitli v tísni – z množíren, vyhozeným, nechtěným, nemocným a týraným. Všechna zvířátka žijí s rodinou v domě, mají svoje pelíšky, přístup na všechna místa a možnost volného pohybu na zabezpečené zahradě. Paní Magda pořádá osvětu na různých akcích, zvláště školákům se snaží vysvětlit, jak se chovat k pejskům, co obnáší starost o ně,co jsou to množírny. Při adopci pejska či kočičky, kteří jdou do prověřených rodin, vyžaduje podepsání adopční smlouvy a kontroluje, jak se zvířátkům v rodinách daří. V její péči zůstávají nemocní a staří pejsci. Péče o zvířátka v depozitu je zodpovědná a náročná jak finančně – krmivo, dieta pro nemocná zvířátka, veterinární ošetření, tak i časově. Vše zvládá sama s pomocí dobrovolných dárců. Za všechnu nezištnou péči a lásku, kterou zvířátkům dává, patří paní Magdě Klusáčkové velký dík.
68.
Naďa Hynková, v případě této nominace "občanka ČR" (jinak vedoucí Kolegia ceny Ď
v Chodově) nominuje:


Depozitum Nemíž, paní Květa Tysl, Středočeský kraj - Paní Květa Tysl se ve svém depozitu v Nemíži snaží nezištně pomáhat pejskům plemene shih-tzu, jejich křížencům a dalším malým psům. V roce 2014 si založila spolek Shih-tzu v nouzi, z. s. Není to klasický útulek, ale platí pro ně stejná nařízení. Rozdíl je v tom, že pejsci žijí s rodinou v domácnosti, bez kotců a klecí, mají své pelíšky, neomezený pohyb po celém domě, mají přístup ven do dobře zabezpečené zahrady. Paní Květa má v depozitu několik pejsků vlastních a také pejsků na dožití, kteří tvoří základnu důvěry pro nově příchozí. Staří a nemocní pejsci zůstávají na dožití, ostatní, kteří jsou vhodní k adopci, jdou do prověřených rodin po podepsání adopční smlouvy. Paní Květa je zodpovědná, kontroluje, jak se pejskům v nových rodinách daří. O všechno se stará sama, při větším množství pejsků, často jich bývá 15 až 20, pomohou dočaskářky. Posláním spolku je pomáhat pejskům z množíren, vyhozeným, nechtěným, nemocným nebo týraným. Součástí práce je také osvěta při různých akcích, kde se zvláště školákům snaží vysvětlit, jak se chovat k pejskům, co obnáší starost o pejska, co jsou to množírny. Péče o pejsky v takovém počtu je náročná jak časově, tak finančně, drahé je kvalitní a dietní krmivo, veterinární ošetření. Vše financuje ze svého a z příspěvků dobrovolných dárců. Za všechnu nezištnou péči a lásku, kterou pejskům dává, patří paní Květě Tysl velké poděkování.
67.
Naďa Hynková, v případě této nominace "občanka ČR" (jinak vedoucí Kolegia ceny Ď
v Chodově) nominuje:


Lucie Gebouská, Horní Slavkov - Ochránkyně koček, která se zasloužila o vydání knihy KOČKOLÁSKY. Knihy plné příběhů z prostředí kočičích útulků, spolků a depozit. Knihy, která ukazuje život koček zdruhé strany a z pohledu těch, kdo je zachraňují. Pěstounské rodiny pro kočky – dočasná péče, starají se oně lidé v domácím prostředí. Fungují jako druhotná záchranná síť útulků a spolků, které jsou po celý rok přeplněné, vyhledávají pomoc externě, aby mohly zachraňovat další zvířata, která jsou v přímém ohrožení a vyžadují individuální přístup či intenzivní péči. Práce kolem koček z ulice je velice náročná časově, finančně, psychicky i fyzicky. Řada lidí neví, že existují kočičí útulky. Depozita jsou závislá na drobných dárcích a sponzorských darech, jsou podporovány spoluobčany. O kočky v depozitech a dočaskách se starají převážně ženy, které chodí do zaměstnání a veškerou práci kolem koček vykonávají ve svém volném čase dobrovolně a zdarma, neznají dovolenou. Kniha je pozitivní, příběhy končí většinou dobře, ale nutí k zamyšlení a má za úkol rozvířit debatu a ukázat kočky jako zranitelná stvoření, která je třeba bránit. Paní Gebouská sama zachránila více než 500 koček odebraných z ulice s pomocí rodiny a okolních nadšených dočaskářů. Kniha vyšla za podpory nadačního fondu Znesnáze 21 a za spolupráce dalších lidí. Hodně výtisků bylo věnováno spolkům a útulkům, výtěžek z prodeje knih byl věnován v jejich prospěch. Paní Lucie Gebouská zaslouží za svůj počin velké poděkování.
66.
Naďa Hynková, v případě této nominace "občanka ČR" (jinak vedoucí Kolegia ceny Ď
v Chodově) nominuje:


Spolek Láskou ke kočkám, z. s., paní Anna Křehlíková - Paní Křehlíková provozuje v Sokolově spolek Láskou kekočkám, který slouží péči o opuštěné, nemocné a týrané kočičky. Kdysi měla k dispozici pouze maringotku, město jí později poskytlo budovu s venkovním prostorem, v kterém je voliéra. Není to útulek, jehož by byla paní Křehlíková zaměstnancem. O kočičky se stará ve svém volném čase, tedy brzy ráno, než jde do práce a po návratu opět věnuje veškerý svůj čas kočičkám. Vše bez nároku na odměnu, odkázaná na dary od občanů, firem apod. Dává kastrovat kočičky, zachraňuje jejich životy, zabezpečuje ošetření na veterině, provádí osvětu, vybírá vhodné domovy pro své svěřence. Je pro ni důležité, aby kočička byla vhodná pro nového majitele a naopak. Podmínkou je podpis adopční smlouvy, stálý kontakt se spolkem a pokud kočička odcházík novým majitelům nekastrovaná, tak i kastrace, až nastane správný čas. Spolek si vyhrazuje právo na odebrání zvířete, pokud jsou porušeny podmínky smlouvy. V současné době je situace kolem opuštěných a nechtěných koťátek téměř neúnosná, v důsledku nezodpovědnosti a lhostejnosti majitelů kočiček a kocourků, kteří je pouštějí volně ven, ale odmítají je nechat kastrovat s odůvodněním, že je to proti přírodě. Dle jejich uvažování proti přírodě už není to, že je pohodí v krabici v lese, na poli a nechají je napospas osudu. Mnohdy čerstvě narozená koťátka vhodí v neprodyšně zavázané igelitové tašce do kontejneru na odpad. Toto se děje v naší vyspělé společnosti ve 21. století! Paní Aničce Křehlíkové a všem, kdo jí pomáhají, patří velký dík za spoustu zachráněných kočičích životů.
65.
Naďa Hynková, v případě této nominace "občanka ČR" (jinak vedoucí Kolegia ceny Ď
v Chodově) nominuje:


Konec toulání, z.s., paní Anexandra Jančová - Paní Jančová provozuje depozitum pro opuštěné a nemocné kočičky. Není to městský útulek, nedostane žádné finanční prostředky, je odkázána na příspěvky od dobrovolných dárců a sponzorů. Nejsou tam zaměstnanci na plný úvazek, o kočičky se stará pouze ve svém volném čase až po zaměstnání, nezná dovolenou. Zabezpečuje převoz na veterinární ošetření, provádí osvětu, odchyt koček. Řeší neustále nezodpovědnost a lhostejnost majitelů kočiček a kocourků, kteří je pouštějí volně ven, ale odmítají je nechat kastrovat. Letošní rok je zvláště kritický, situace v některých útulcích nebo depozitech je zoufalá. Mnozí majitelé často odmítají kastraci s odůvodněním, že je to proti přírodě. Proti přírodě podle některých není to, že se čerstvě narozených koťátek zbaví naprosto nehumánním způsobem. Pohodí je ve svázanéigelitové tašce do kontejneru na odpad nebo zavezou na polní cestu, do lesa, kamkoliv a tam je nechají napospas osudu. Ženám, jako je paní Jančová a paní Jarka Filipi,která zabezpečuje dočasnou péči, patří velké poděkování za starost o opuštěné tvorečky, kteří by bez jejich pomoci nepřežili.
45.
Kateřina Tušilová, členka Týmu ceny Ď nominuje:

Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. - Proč jsem nominovala právě Vaší organizaci? Jedním z důvodů je celoživotní láska ke psům a vzpomínka na mého psa fenku pudla, která pro mne byla parťákem a kamarádem celých 17let a přinesla mi do života radost. Druhým důvodem je smysl Helppes.cz. Dlouho jsem prohlížela Vaše stránky a videa a došla jsem k názoru, že jste odvedly jako tým obrovský kus práce. Nepočítaje čas a neskutečné nasazení všech. To vše je ale odměněno tím nejdražším. Úsměvem těch nejmladších klientů, objetím a poděkováním ostatních klientů a ulehčením života jejich blízkých. Samozřejmě mé poděkování také patří chlupatým svěřencům, které jste vycvičili a připravili pro jejich nové parťáky, kteří je potřebují. Chlupáči nejen pomůžou fyzicky, ale i pohladí lidskou duši.
8.
Olga Špuláková, občanka ČR nominuje:

Feliti club, z.s. - Kastrační program opuštěných koček a kocourů, jehož cílem je omezit utrpení nechtěně narozených koťat a humánní cestou snížení počtu toulavých koček, které živoří na ulicích. Cílem kastračního projektu FELITI je, kromě osvěty týkající se kastrací toulavých koček, zejména hradit poplatky za KASTRACE volně žijících koček a kocourů, kteří prokazatelně nemají majitele a po kastraci se vrací zpět do lokality odchytu. Také pomáháme lidem, kteří chápou význam kastrace, ale nemají na kastraci dostatek finančních prostředků (lidé bez domova a lidé s nízkým příjmem nebo ve finanční tísni).
7.
Olga Špuláková, občanka ČR nominuje:

Alena Pávková, dobrá duše vůči živým tvorům - Alenka je úžasný člověk, kterému není lhostejný osud žádného živého tvora. Je zakladatelkou a ředitelkou prvního kastračního programu v ČR - Feliti kastruje. Pomoci kočičkám Alenka věnovala nespočet hodin svého času, energie, ale i financí již od roku 2016.
  nahoru   |   domů
www.cena-d.cz