Dětský domov Lipová je zasazen do krásné přírody šluknovského výběžku. Ze všech stran se na vás usmívá malebná krajina, jíž během staletí vložili lidé do klína obec, kam jsem dnes vyrazila, abych rozluštila úsměv bodrého chlapa, který svou práci miluje. Dosud jsem se s jeho nadšením setkávala mimo sídlo dětského domova na krajských kolech ceny Ď i následných finálových ceremoniích v Praze, kam se svěřenými dětmi pravidelně jezdívá, aby osobně veřejně a nahlas poděkovali svým podporovatelům. Ten muž se jmenuje Aleš Hofman a jeho životem není jen rodina doma, ale i ta v Lipové u Šluknova.
Přivítání bylo srdečné. Elán a nadšení přímo září z očí Aleše Hofmana. Je mi jasné: „Tenhle chlap svou práci miluje.“ – A nemůže v tom být sám, citlivě upravený dům dýchá hřejivým kouzlem domova těch, za něž rozhodl osud prožít dětství tady. Na první pohled jim materiálně nic neschází a druhý dojem na sebe nečeká nikde za rohem, je znát ze všech detailů všude kolem – sečteno podrženo – děti tu jsou opravdu doma. Zrovna se koupaly v bazénu, jiné brouzdaly po internetu, někteří kluci ještě v jedenáct dopoledne vyspávali v posteli a jejich tety na ně trpělivě čekaly se snídaní, až se probudí do nového dne – jsou přece poslední dny letošních prázdnin a pochopení je zde stejně důležité, jako vychovávání…
Jaké je poslání vaší činnosti?
Cílem dětského domova je vytvořit dětem krásné zázemí pro jejich šťastný život plný her, zábavy, ale i povinností. Nahrazujeme tak plně fungující rodinu, kdy je setřen rozdíl mezi dětmi z domova a z plně fungujících rodin. Náš dětský domov má sedm výchovných rodinných skupin, kdy pět skupin žije v hlavní budově a další dvě v rodinných domcích. V každé skupině je osm dětí od nejmenších po skoro dospěláky a o každou skupinu se stará maminka (vychovatelka) a táta (vychovatel).
Co pro Vás znamená působit v dětském domově?
Do dětského domova jsem přišel v roce 2010. Neměl jsem jasné představy, co práce obnáší a že budu veden jako zastupující vychovatel. V rámci profesního vzdělávání jsem postupně vystudoval Doplňující pedagogické studium a navazující Speciální pedagogiku. Práce mne chytla a sám od sebe jsem se vrhl do dalšího studia. Zajímá mne sociální oblast a nyní nastupuji do 3. ročníku bakalářského studia Sociální pedagogiky. Práce mi obrátila život úplně na ruby. Dalo by se říct, že žiju dva rodinné životy. Jeden tady v domově, kde jsem kmenovým vychovatelen na 5. rodinné skupině s osmi dětmi (6 děvčat a 2 chlapci ve věku 5 - 18 let) a druhý soukromý se svojí ženou a dvěma dětmi. Občas mne v soukromém životě vidí méně, než děti z dětského domova :-)
Jak moc jsou důležití ti, co dětskému domovu pomáhají?
Díky sponzorům a podporovatelům dosáhnou děti nebo samotný domov na věci, které by si jinak nemohl pořídit nebo uskutečnit.
Pár let jsme zapojeni v projektu „Daruj hračku“. Děti si kreslí o dárky k vánocům a pak je skutečně dostanou. Ti menší si přejí hlavně hračky,
ti větší už přemýšlí dopředu. Myslí i na výbavu domácnosti. Například při slavnostním přebírání dárků jsme pro naši dívku vezli pračku… V domově v
budově nahoře na půdě má každé dítě přidělenou svoji kóji a tam si ukládají věci do „startovního života“.
Které místo v Ústeckém kraji je Vám srdci nejbližší?
Hodně „turistuji“ s dětmi a tak těch oblíbených a k srdci nejblíže míst mám více. Patří mezi ně Mariánské poutní místo, barokní Loreta v Rumburku nebo České Švýcarsko. V zimě s dětmi jezdíme na lyžovačku do Lužických hor. Žijeme v krásném prostředí až v nejsevernějším cípu republiky, máme to k hranicím jen 10 km a i tady je nádherně.
Tak a mám tip na výlet! Podívala jsem se na internet a našla vše o barokní Loretě na stránkách:
www.loretarumburk.cz - Podívejte se na tyto stránky také a podle tipu pana Aleše Hofmana se tam vypravte.
Možná tam bude zrovna na výletě s dětmi Lipové. Pokud se ale na jistotu chcete vypravit přímo do Lipové, abyste panu Aleši Hofmanovi a jeho kolegům popřáli hodně
štěstí do práce, které se říká „poslání“, zavítejte do nejsevernějšího cípu vlasti. Ono totiž i tady je hodně co vidět! Mají tu krásně renovovaný roubený dům
a v něm muzeum. Venku pak výstavu hornin s popiskami, že i laik žasne, co se všechno o těch němých šutrech doví…