V podhůří Krušných hor 7 km západně od Teplic a 4 km severovýchodně od Duchcova se nachází obec Háj u Duchcova. V úpatí hor zde žijí v Domově sociálních služeb lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Jde o lidi závislé na pomoci a podpoře fyzických osob pracujících v tomto zařízení, kteří povolání nevykonávají pro kariéru, ale pro sociální cítění k bližním, neboť každý nemá štěstí prožívat život v plném zdraví.
V rozlehlém zrekonstruovaném areálu mne přivítala empatická, usměvavá žena - magistra Jitka Kosejková - coby manažerka kvality sociálních služeb. Míříme spolu do ředitelny, kde zrovna v pátek odpoledne probíhá porada o plánech na následující týden. Než se navzájem se všemi představím, a než následně dostanu výklad o tomto sociálním zařízení od paní Kosejkové, překvapí mne uznání pana ředitele inženýra Oldřicha Malého za pořádání projektu cena Ď, při kterém jsou čtyři roky a mají tak možnost vyjádřit poděkování svým podporovatelům, kterým jsou vděčni za finanční a materiální pomoc.
Jaké je poslání vaší činnosti?
Máme snahu nabídnout kvalitní služby na vysoké úrovni, aby odpovídaly potřebám našich klientů s mentálním a kombinovaným postižením. Každého z nich podporujeme při jeho realizování a dosahování cílů stanovených v individuálním plánu. Služby máme rozděleny na Domov pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou 70 klientů od 3 let věku do 45 let, sociálně aktivizační službu, chráněné bydlení a týdenní stacionář zde v Háji u Duchcova a dále k nám patří Domov pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi v Horách s kapacitou 50 klientů od 27 let věku do 64 let. Pro klienty nabízíme hudební kroužek, vaření, sportovní aktivity, keramickou a dřevařskou dílnu. Jezdíme na výlety, do kina a divadla, na rekreace. Zúčastňujeme se různých soutěží.
Při prohlídce celého komplexu domova mám možnost nahlídnout do týdenního stacionáře, který v tuto dobu je již prázdný, neboť klienti zde pobývají od pondělí do pátku. Pozornosti mi neujde ani Snoezelen, na který jsou zde všichni právem pyšní. Jedná se o multisenzorickou místnost, která je bezpečná, bezbariérová, dostatečně izolována od rušivých vlivů okolí a zatemněná. Je tady velké vodní lůžko s pevným ochozem, zrcadla, zářivá světla na docílení různých světelných efektů - světelná terapie. Podporuje se zde sluchové vnímání - muzikoterapie, čich - aromaterapie, hmat. Každý klient se tady musí cítit dobře, uvolněně a nesmí se do ničeho nutit.
Co pro Vás znamená, působení v domově sociálních služeb?
Přišla jsem sem v roce 2000. Každý, kdo tady pracuje, musí mít v sobě velké sociální cítění, empatii, nemůže být kariérista. Musí se umět vcítit do potřeb druhého, umět naslouchat a porozumět neverbální komunikaci, kdy vám chce klient něco sdělit, ale nemůže používat řeč. Musíte odezírat z gest a mimiky. Práce je to velice náročná, ale mám ji moc ráda.
Jak moc jsou důležití ti, co Vám pomáhají?
Jsme příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, který nás spravuje. Přesto máme své podporovatele, kterým moc děkujeme a díky nimž si můžeme dovolit věci nad rámec finančních možností. Jsme zapojeni do projektu SBÍREJ-TONER.CZ - je to charitativně zaměřený projekt organizovaný občanským sdružením AKTIPO. Jedná se o sbírání tonerů, kterého se účastníme 9 let. Moc to pomáhá, hlavně ležícím plně imobilním klientům k hrazení canisterapie. Dále peníze z projektu pomáhají našim klientům v uplatnění se v běžném životě, mají možnost se seberealizovat.
Ještě se při tom šetří naše už tak zdevastovaná příroda. Tento projekt má smysl.
V dalším projektu jsme zapojeni druhým rokem. Jde o známý projekt „Daruj hračku“ organizovaný Tangem Havlíčkův Brod. Obdivujeme nasazení, vůli a chuť pomáhat u všech zúčastněných. Zajišťovat dárky pro tolik dětí, klientů z mnoha zařízení. Pro všechny naše klienty, kteří obdrželi dárek,
je to sen, který se splnil podle obrázku, který si sami nakreslili, a nezáleží na věku ani postižení. Pro nás je odměnou jejich úsměv.
Náš domov připravuje přes 13 let festival Hájský kohout, kdy přijíždějí mentálně postižení klienti sociálních služeb, hlavně ze zařízení v Ústeckém kraji
a mohou zde ukázat své dovednosti v kulturní oblasti a seberealizovat se. Na tuto akci nám už poněkolikáté neváhala přispět společnost AGC Flat Glass czech.
Které místo v Ústeckém kraji je Vám srdci nejbližší?
Určitě to jsou Krušné Hory, které se tady za naším domovem tyčí. Mám ráda rozhled z Komáří vížky. Patří k těm nejkrásnějším v Krušných horách a vrchol Bouřňák je druhou nejvyšší horou Teplicka ve východní části Krušných hor, kde byla postavena první chata vůbec v těchto horách Karlem Límou. A nesmím zapomenout na barokní zámek Duchcov, který je tady odsud kousek a kam jezdíme na výlety a výstavy do Galeria Giacomo.
Beru vás za slovo a na internetu hledám:
www.komarivizka.eu
www.scbournak.cz
www.zamek-duchcov.cz
Děkuji za pozvání do Ústeckého kraje, za tipy a hlavně za chuť přemýšlet o vaší účasti v projektu cena Ď. Zmiňujete jako vaše podporovatele Tango Havlíčkův Bord.
Dvacet let tito borci pomáhají handicapovaným, ale ne každý ví, že i oni jsou zdravotně postižení. Kdysi se rozhodli, že handicap budou ignorovat a aby dali smysl
životu, začali pomáhat, Z vozíků organizují tisíce pomocí a dělají radost tisícům lidí. Naplňují tak své krédo: „Lepší je se životem prosmát, než probrečet!“ – Cena
Ď umožňuje vzájemně děkovat, ale to by nebylo možné, kdyby nebylo počinů těch, kteří vám pomáhají a ti vám pomáhají, protože svou práci umíte a oni vám věří.
Díky za to.