Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Bystřice pod Hostýnem nominuje:
KOMETA GROUP, a.s. - Jsme jedna rodina -
Velké poděkování patří manažerům Komety Brno za projekt „Jsme jedna rodina“, ve kterém se hráči Komety Brno setkávají s dětmi z dětských domovů při různých akcích, ať sportovních nebo společenských. Děkujeme za pozvání na Dortiádu,
Drakometiádu, možnost fandit na prvoligových zápasech a setkávat se s hokejisty, kteří jsou pro naše chlapce příkladem a inspirací do dalšího života.
Milan Kučera a Vojtěch Paukner - Milý Ježíšku - Poděkování patří organizátorům projektu Milý Ježíšku, kteří v letošním roce splnili 8 614 přání dětem se sociálním znevýhodněním.
Děkujeme za zprostředkování vánočních dárků pro naše chlapce.
Marie Pegnerová, Zlín nominuje:
Vladimír Schlimbach - 54 letá existence Dívčího saxofonového orchestru, který vymyslel, vedl a dosud vede pan učitel Vladimír Schlimbach - Pana učitele navrhujeme za všechny současné i bývalé členky a členy Dívčího saxofonového orchestru, který už 54 let vede soubor hráček, převážně na saxofon, a v průběhu let prošlo tímto souborem přibližně kolem 300 členů.
Všechny své svěřence nejen učil hře na saxofon, ale i vychovával, zajišťoval vystoupení, nezištně trávil svůj volný čas při zkouškách a vystoupeních. Svůj život profesní skloubil s profesí dirigenta, vychovatele, manažera a především velmi dobrého člověka s nezištným vztahem k dětem, které vedl k lásce k hudbě a vychovával k zodpovědnosti a profesionálnímu chování při vystoupeních.
Myslím, že počet vystoupení Dívčího saxofonového orchestru už nikdo nespočítá, ale k těm, kterých si sám nejvíce váží,
patří každoroční vystupování dne 28. října u příležitosti oslav vzniku Československé republiky na Pražském hradě.
Charita Valašské Meziříčí nominuje:
Marie Bolfová - Dům pokojného stáří - Paní Bolfová se věnuje dobročinným aktivitám snad odjakživa. Několik let nosila nemohoucí paní nákupy. V Charitě pak pracovala jako pečovatelka deset let. Od roku 1983 zpívá v kostelním sboru. Je aktivní členkou klubu důchodců, kde mimo jiné v kapele zpívá a hraje na harmoniku.
Od té doby, co je v důchodu, neúnavně dochází do našeho domova dvakrát týdně již několik let. S našimi klienty si povídá, modlí se s nimi, hraje na harmoniku a zpívá. Její dobrovolnická práce má pro ně obrovský význam. V čem konkrétně?
Paní Bolfová si je vědoma, že ke konci života se senioři více zaměřují na duchovní oblast. Vracejí se k víře svého mládí. Je jim nápomocna společnou modlitbou i rozhovorem.
Mnozí naši senioři trpí různými stupni demence. Často si nepamatují, který je den. Když však začne paní Bolfová hrát na harmoniku a zpívat, tak se okamžitě připojují. Samy jim naskakují texty, které zpívali od mládí. Díky ní se znovu ocitají v době, kdy byli šťastní. Najednou jsou zase sami sebou.
Paní Bolfová je pro nás důkazem, jak vrchovatě je možné jeden lidský život naplnit službou druhým a kolik dobra může jeden člověk přinést světu.
Dětský domov Kroměříž nominuje:
Nadace Asociace hotelů a restaurací České republiky - Start do života je projekt, který pomáhá dětem při studiu oborů cestovního ruchu, hotelnictví a gastronomie. Cílem podpory je poskytnout studentům možnost vzdělávání a současně praxe v oboru a usnadnit tak, co nejvíce, následný start do života po ukončení studia -
Podpora Nadace Asociace hotelů a restaurací České republiky je pro nás velmi důležitá. Dětem přihlášeným do projektu Start do života hradí veškeré náklady spojené se studiem – jízdné, školní potřeby a pomůcky. Dále odborné a jazykové kurzy, oblečení a oděvy do školy a na praxi a také zájmové aktivity, ať už sportovní nebo společenské, kde dětem hradí patřičné oblečení a kurzovné. V neposlední řadě nám přispěla na již tradiční Soutěž ve vaření, kterou pořádáme v našem domově.
Této spolupráce si nesmírně vážíme a díky ní mají děti nepřeberné množství možností rozvoje svého nadání a talentu, který by bez finanční podpory
Nadace Asociace hotelů a restaurací České republiky nebyl vůbec možný.
NADAČNÍ FOND ALBERT - Bertík pomáhá a Bertíkova štafeta jsou projekty, zaměřené na dlouhodobou podporu vzdělávání, integraci, osobnostní rozvoj a přípravu dětí do samostatného života.
Projekt Obchůdky s Albertem zase podporuje tvůrčí činnost dětí, přibližuje jim prostředí obchodu a cestu výrobku od jeho vzniku až po jeho prodej na stánku. Umožňuje tak dětem nabýt nejen cenné zkušenosti z oblasti obchodu a prodeje, ale také „vychutnat“ si odměnu za jejich vynaložené úsilí vlastnoručně vydělanými penězi. -
Podpora Nadačního fondu ALBERT je pro nás již mnoho let jistým zdrojem financí, který pomáhá našim dětem rozvíjet jejich zájmovou činnost a jiné volnočasové aktivity. Z těchto prostředků jsou dětem hrazeny jejich zájmové aktivity, ať už se jedná o společenské, sportovní nebo umělecké vyžití. Dále si díky této podpoře mohou udělat jakýkoliv odborný kurz nebo řidičák.
Obchůdky s Albertem, jsou pro děti zdrojem financí, za které si mohou nakoupit, co chtějí, nehledě na osobní zkušenosti s prodejem na stánku.
Spolupráce s Nadačním fondem Albert je velmi přínosná a děti mohou díky jejich poskytnutým finančním prostředkům využít více možností pro svůj osobní rozvoj a růst.
Charita Nový Hrozenkov nominuje:
Lesy augustiniánského opatství s.r.o. - LESY DÍKY NIMŽ SE LÉPE DÝCHÁ I SENIORŮM NA VALAŠSKU – A NEJEN JIM!!!
Církevní restituce vyvolaly bouřlivé debaty veřejnosti. Názory se různí a každý má právo na ten svůj. Dotkly se také valašského pohraničního regionu – Horního Vsacka. Zde sídlí a již 25 let pomáhá seniorům a lidem se zdravotním omezením i naše organizace Charita Nový Hrozenkov. Dovolte nám tedy malý exkurz do situace právě u nás. V souvislosti s restitucemi přešla po roce 2015 značná část místních lesů do vlastnictví společnosti Lesy augustiniánského opatství s.r.o. Panovaly obavy, co to bude pro místní obyvatele znamenat. Vždyť mnoho z nich žije v bezprostřední blízkosti jejich pozemků, někteří jsou jimi doslova obklopeni. Obavy však vzaly brzy za své. Kromě zlepšení péče o les, rekonstrukci lesních a přístupových cest, vytvoření nových pracovních míst, přineslo působení „augustiniánů“ něco, co mnozí vůbec nečekali. Silného partnera, který investuje svůj zisk z prodeje dřeva do komunitního života a pomoci potřebným. A takových partnerů je u nás – díky naší poloze na periferii – skutečně poskrovnu.
Od roku 2017 doposud podpořily Lesy Augustiniánského opatství s.r.o. konkrétně naši organizaci celkovou částkou 550 000 Kč. V minulém roce se navíc vedení společnosti zavázalo, že po dobu dalších pěti let přispějí každý rok 250 000 Kč. Jejich podpora není účelově vázaná a my ji můžeme použít tam, kde je skutečně potřeba. Pomáhají nám naplňovat naše hlavní poslaní – umožnit lidem zůstat doma i přes vysoký věk a vážnou nemoc až do konce svých dní, a to bez ohledu na to, je-li tento domov třeba až na konci dlouhého údolí, kam zatím nedorazil mobilní signál. Ano, i tato místa u nás stále najdete.
V našem regionu pomáháme více jak 400 klientům. Tuto pomoc zajišťuje téměř 100 zaměstnanců. Kromě terénních služeb (pečovatelská, domácí zdravotní a mobilní hospic), rodinného domova pro seniory a denního stacionáře provozujeme také sociální rehabilitaci. Kvůli svému duševnímu stavu – onemocnění či mentálnímu postižení – nemohou klienti sociální rehabilitace najít pracovní uplatnění. Na druhou stranu je pro ně pocit seberealizace velmi důležitý. I v tomto ohledu jsme u „augustiniánů“ našli porozumění a oporu. Naši klienti se podílí na úpravě lesních cestiček a čištění lesního porostu a společnost jim za to vyplácí odměnu, ačkoliv jejich výkon není kvůli nemoci zcela stoprocentní.
V oblasti působíme již řadu let a mnoho lidí se na nás obrací v momentech těžké životní situace. V roce 2017 se na nás obrátila i paní učitelka mladé slečny, která v posledním ročníku gymnázia přišla o matku a veškeré jistoty. Tato nadaná dívka si musela po večerech vydělávat v baru, aby mohla zaplatit nájem a její prospěch se rapidně zhoršil. Přijetí na vysokou školu, kam měla namířeno, bylo v ohrožení. Opět jsme se obrátili na Lesy augustiniánského opatství a opět vyšly vstříc. Díky pravidelné měsíční finanční podpoře, kterou dívce poskytly, mohla v klidu odmaturovat a nyní již zdárně studuje na vysoké škole.
Společnost nepomáhá pouze nám, ale podporuje místní školy, školky, zájmové spolky a kulturní akce. Ať již se jedná o podporu finanční či poskytnutí dřeva na svatojánské ohně folklornímu souboru.
Jsme vděčni, že u nás hospodaří někdo, komu nejde primárně o zisk, a který za sebou neponechá zplundrovanou krajinu. Nicméně je samozřejmé, že lesní hospodaření je spojeno s těžbou a obchodem, jehož cílem zisk je. Ten se však vrací zpět do regionu, odkud vzešel. Vrací se zpět k těm, jejichž předci tyto lesy vysazovali.
Rádi bychom naši vděčnost vyjádřili právě Cenou Ď
PS: Sucho a kůrovec řádí i ve valašských lesích, trh se dřevem se hroutí, ceny za kubík rapidně klesají. A i přesto nás naši dárci při posledním setkání ujistili, že naše dohoda stále platí :-)