www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

Děje se...
...novinky ceny Ď


Díky nim...
...rubrika o lidech okolo ceny Ď


Dějiny ceny Ď...
...historky a vzpomínky okolo ceny Ď


 

GALERIE zákulisí ceny Ď – 14. díl:

„ZOO Praha je ceně Ď nablízku už 19 let…“

Nyní pracujeme na devatenáctém ročníku ceny Ď. A po devatenácté budeme spolupracovat se ZOO Praha v rámci kategorie „mecenáši a dobrodinci našich zoo“. Je to nádherná přátelská, ale také faktická spolupráce, mající svůj rytmus a spád. Celá ta léta se držíme podobného rozsahu spolupráce, mezitím se navzájem necháváme existovat tak, že tuhle spolupráci nijak nenavyšujeme, celou dobu ale o sobě víme, chováme k sobě ohromnou úctu a řek bych, že se ZOO Praha a cena Ď navzájem mají rády.

Jak ale něco takového mohu říct o instituci a výročním ocenění? O neživých subjektech? Že se mají rády cena a zoo? Lze to, převedu-li to na lidi na straně zoo a na lidi na straně ceny Ď. A začalo to už dávno v roce 1997, ještě za ředitelování v ZOO Praha panem Petrem Fejkem. Prvně jsem naší největší zoo oslovil v březnu onoho roku, tedy před 21 lety. Novopečenému řediteli se předchůdce ceny Ď – „Mecenáš klub“ – líbil a tak jsem byl přijat k úvodním jednání o případné spolupráci. Nepřišel jsem s prázdnou. V antiku mi táta sehnal staré litografické kresby zvířat a při každé návštěvě u ředitele ZOO Praha, jsem po několik dalších let jednu takovou kresbu přinesl jako prezent Mecenáš klubu. Těšilo mne, že se tyhle rámečky objevily na chodbách administrativní budovy zoo a tak kdokoliv jsem okolo nich šel, připadal jsem si jako doma, protože táta miloval staré litografie a mnoho z nich měl u sebe doma na stěnách a hodně z nich mi také daroval ke mně domů. Tématicky byly různorodé, ale všechny ty litografie byly zarámované stejným rámečkem…., což byla tátova práce.

Pamatuju si naprosto přesně první setkání s panem Fejkem, kdy mne provedl celou ZOO Praha a popisoval, co kde jak bude opravené nebo nově postavené za pět, deset let… A já mu vyprávěl o Mecenáš klubu a snu, jak se rozroste v cosi, co bude velké ne okázalostí, ale myšlenkou a snahou všech chápajících být u toho, protože bez invence stovek lidí po celé ČR by cena Ď nefungovala, stejně jako by to v ZOO Praha neklapalo, kdyby nebyl zájem veřejnosti ji navštěvovat. Z více jak stovky uskutečněných akcí Mecenáš klubu jsem řadu uspořádal právě v ZOO Praha a když se konal v roce 2001 první ročník ceny Ď poté, co jsem Mecenáš klub přetransformoval na tuhle cenu, ZOO Praha byla automaticky u toho prostřednictvím garance nad kategorií „mecenáši zoologických zahrad v ČR“ (dále jsou kategorie – divadla, muzea, sociální ústavy atd..).

Díky tomu mne pan Fejk vídal tyhle ceremonie moderovat a tak mne v roce 2006 doporučil organizátorům jako moderátora výročních cen „Bílý slon“ (ceny nejlepším chovatelům v českých a slovenských zoo), které každým rokem moderuji podnes, ale to odbočuji do jiné rubriky (někdy o tom napíšu v rubrice „život s mikrofonem“, protože jsem kolem Bílých slonů zažil neskutečně krásných zážitků).

Jednoduše řečeno, s panem Fejkem jsme si rozuměli. Dokonce přijal pozvání do mé bláznivé „24 hodin talk show“ na podzim roku 2005 v Hotelu Jalta v Praze na Václaváku. Napsal jsem mu dopis, aby jako host do show přišel ráno v pět hodin a on odepsal, že „bohužel“ se mu ten nápad líbí, tak bude muset tak časně přijít.

Když se pan Petr Fejk rozhodl v roce 2009 zoo opustit, mě jsem obavu, co na spolupráci s cenou Ď a vůbec se mnou poví nový ředitel? Kdo to vlastně bude? Jej, setkání s novým panem ředitelem Miroslavem Bobkem bylo tak náramné, že jsem si to snad ani nezasloužil. Jeho první slova byla profesionální: „Cena Ď je projekt, který si naší spolupráci zaslouží…“, ale také lidská a přátelská, což se dalo vyčíst mezi řádky. Uvědomil jsem si, že pan Miroslav Bobek už bral cenu Ď, jako rozjetý projekt. Byla pravda, že po devíti letech už byla cena Ď ve svém světě zavedená a respektovaná. Na druhé straně ale člověk vycítí, že i kdyby nebyla, že její myšlenka byla právě to, co pana Bobka zajímalo. A právě letos je to devět let, co se každoročně u ceny Ď potkáváme. Vždy se na setkání těšíme a je to myslím při ceremonii poznat. Přikládám sem proto také úryvek z letošní finálové ceremonie ceny Ď na scéně Stavovského divadla (archivní kamera ceny Ď). A děkuji panu Miroslavu Bobkovi za devět super let vzájemné podpory a těším se na mnoho takových let dalších.

Cena Ď letos dovršila osmnáct let. Je dospělá. A jedním z těch, kdo ji ovlivnil, je ZOO Praha. Celou tu dobu byla ZOO Praha, od počátku až po dnešek, u toho. Prvních devět let pan Fejk, druhých devět let pan Bobek, který ještě více naší spolupráci rozvinul a podpořil tak, že jeho zásluha na ceně Ď je skutečně veliká. Díky za to, moc.

Na okamžiky před předáním ceny Ď v kategorii "ZOO" panem Miroslavem Bobkem, ředitelem ZOO Praha se můžete podívat ZDE .

26. 10. 2018 Richard Langer

foto archiv ceny Ď


  nahoru   |   zpět

     produkce: +420/774 419 696                               pořadatel: +420/608 702 768                               cena-d@centrum.cz                               www.cena-d.cz