Nadační fond pomoci Karla Janečka (NFP) dosud tři roky (2016 - 2018) nezištně a lidsky vstřícně – podporuje cenu Ď. A protože mne poprosili, abych jim odpověděl na pár otázek s tím, že vznikne rozhovor, který umístí na jejich blog, těším se z tohoto zájmu a rád odpovídám tak, že vše postupně po jednotlivých otázkách zveřejním i zde a k tomu přidám poděkování za to, že se zázraky stále dějí. Ano… když někdo sám od sebe podporuje cenu Ď, je to krásný zázrak a já za to moc děkuju.
A tady je první otázka od slečny Lucie Přibylové za NFP:
Jak vás napadlo udílet cenu Ď?
To je souhrn událostí, podnětů a chtění propojit vše, co jsem měl rád, v co jsem věřil a co jsem si myslel, že umím dělat. Od jednadvaceti let jsem na volné noze v kultuře. Stalo se to záhy po revoluci a tak, jak se vyvíjela svobodně se rozkoukávající společnost, upravoval jsem si pohled na své uplatnění. Chtěl jsem organizovat svoje akce. Pracovat na jejich scénářích a moderovat je po svém. To vše nezávisle. Mít poslední slovo v tom, co dělám.
A tak začalo něco, čemu se říká „komplikovat si sám sobě život“. Ale výsledkem bylo, že po čase jsem začal být obklopen jen takovými lidmi, kterých si vážím a jen takovými projekty, které mi dávaly smysl. Tohle všechno vyústilo v roce 1997 v založení „Mecenáš klubu“, v němž jsem si přál nenásilně přibližovat světy podnikání, umění, charity a vědy, což se povedlo, byť jsem do toho šel bez peněz a na začátku jsem musel prodat i nábytek z domova, abych ufinancoval rozjezd v té době klubu s dost jinou atmosférou, než bývalo mezi podnikateli zvykem. Soustředil jsem se na to, aby základem byla radost z obyčejného poznání, přátelství, z obyčejné spolupráce.
Jó! – Zorganizoval jsem přes sto dvacet akcí Mecenáš klubu v nádherných prostorách po celé ČR. V kavárně Slávia, v prezidentských saloncích Národního divadla, v Národním muzeu, v Národním technickém muzeu, na hradě Křivoklát, na zámku Kozel, ve vile Dr. Edvarda Beneše, v Duplexu, atd..., až mne napadlo – a to se stalo 11. 6. 2000 v šest ráno na břehu moře v Chorvatsku u láhve červeného, Mecenáš klub, tolik akcí za rok, přetransformovat na výroční udílení cen mecenášům.
Tedy jedna akce za rok, ale velká a výrazná, co se týká prosazování myšlenky, že mecenášství má k naší kultuře patřit jako samozřejmost. Že úspěch může v sobě nést radost, odpovědnost a poznání. Velká ceremonie prvního ročníku se konala dílem náhody na den přesně po roce a to 11. 6. 2001 a to na historické scéně Národního divadla v Praze, kde se mi, obyčejnému klukovi z Plzně, jen silou myšlenky ceny Ď, povedlo během půl roku přesvědčit pana tehdejšího ředitele JUDr. Jiřího Srstku.
Netušil jsem však, že se časem projekt rozroste o krajská předkola a řadu městských cen Ď, takže každým rokem vlastně organizuji s rodinou po celé ČR spoustu akcí „Ď“, ale je to jen jedna cena Ď – co se týká atmosféry a smyslu. A ještě drobnost – jsem moc rád, že jsme se rozhodli i přes finanční nedostatek neodložit první ročník, který jsem splácel 6 let z rodinného rozpočtu, protože první ročník se konal v roce 2001 a tak každý další koresponduje s letopočtem. V roce 2019 budeme realizovat tedy ročník devatenáctý.
Tolik odpověď na první otázku, ke které si dovolím přiložit i pár souvisejících fotografií, které jsem rád v archivu našel, protože ono období mám živě v sobě pořád, neboť na něj každoročně s dalším a dalším ročníkem navazujeme, ale díky fotkám si člověk uvědomí, kolik mu tehdy bylo, co ho mimo cenu Ď zajímalo, vzpomene si na tehdejší sny a může to porovnat se skutečností v současnosti, s tím, co se naplnilo, co stále doutná a po čem člověk stále touží.
První fotka je z Chorvatska z června 2000, kde jsem dostal nápad zvaný „cena Ď“. Snímek zachycuje mojí rodinu – aniž tušíme – budoucí tým ceny Ď.
Naše dcera v podstatě vedle ceny D prožije dětství, dospívání a vstup do života. Když šla do první třídy, akorát se konal první ročník ceny Ď.
Od té doby nám pomáhá podnes. První ročník jsem z 90% produkoval já, ale postupně se přidala manželka Jitka a dnes na produkci ročně odpracuje
cca 2500 hodin. Tuhle fotografii pořídil pan Dušan Vaněk, náš tehdejší velmi blízký kamarád, který za námi do Chorvatska přijel. Jako podnikatel si
tam vyslechl můj nový nápad a stejně jako žena Jitka byl nadšený a přislíbil podporu, kterou skutečně se svým společníkem při prvním rozjezdovém ročníku
uskutečnil.
16. 11. 2018 Richard Langer
foto archiv ceny Ď