www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

Děje se...
...novinky ceny Ď


Díky nim...
...rubrika o lidech okolo ceny Ď


Dějiny ceny Ď...
...historky a vzpomínky okolo ceny Ď


 

GALERIE zákulisí ceny Ď – 17. díl:

„Odpovědi na otázky NFP – otázka druhá“

Navazuji na předchozí příspěvek – tak, tady je druhá otázka od slečny Lucie Přibylové za Nadační fond pomoci Karla Janečka:

Co je záměrem, s jakým cílem udělujete?

Když jsem založil Mecenáš klub, všiml jsem si, že někteří ředitelé divadel, muzeí, nadací, apod. – mají dojem, že podnikatel je povinný dávat peníze na jejich podporu. Na to jsem říkal: „Pokud se ti zdá, že ostatní jsou povinní ti dávat peníze, byť na bohulibé projekty, pak sáhni jako první sám do peněženky a dej něco ze svého.

Já to tak udělal s Mecenáš klubem a později s cenou Ď. Vlastně jsem si bral úvěry na to, abych mohl organizovat cenu Ď až do roku 2012, takže od počátku všeho v roce 1997 to bylo 15 let, kdy jsem podnikal na mínus jenom proto, že jsem byl přesvědčený, že to má smysl a že jednou ty správné partnery najdu. Ze všech činností, z moderování, psaní, organizování akcí apod., jsem řádně úvěry splácel, vlastně poslední, už nepatrný, malý, doplatím v červnu 2019, ale s tím, že od roku 2012 jsem si další úvěr už nemusel brát.

Říkám to proto, že chci ukázat, že to jde, když není válka, je svoboda a člověk je zdravý – pracovat na tom, co má smysl – a dokázat, že onomu projektu sám věřím, oni se pak přidají časem další. A tak jsem chtěl, aby cena Ď děkovala těm, kteří sponzorují kulturu, charitu, vědu a vzdělávání, neboť oni mohou ony peníze utratit třeba za nové auto pro milenku a bylo by to naprosto OK. Nu a když místo toho dají peníze na dobrou věc, nesmí se obdarovaný ptát: „A nedáš víc?“ – Ale, myslím, má morální povinnost říct: „Děkuji“.

Protože takové poděkování nemusí být slyšet široko daleko a je fajn pro další inspiraci ostatních, aby slyšet bylo, zvlášť, když mnohá média tyto pozitivní okamžiky nezajímají, když nemají vazbu na ně, či jste skutečně nezávislí a kdosi kdesi se bojí, že někomu pomůže, když o něm něco hezkého řekne…, tak vznikla cena Ď, aby nahlas a důstojně děkovala těm, kteří tuto zemi, ač se to nezdá, ale věřím tomu, skutečně posouvají dál.

Mnohá média samozřejmě ze zmíněných důvodů o ceně Ď také nechtějí mluvit, snad se bojí mé nezávislosti coby pořadatele – nevím, mnohdy dělají, jako by cena Ď vůbec nebyla, ale jsou zase ta média, která to dělají a pak, kdo v téhle zemi chce, si dnes už cestu k ceně Ď najde. Jde o to, zda inklinuje k její myšlence a pokud ano, nemůže ji třeba na internetu minout. Vždyť stovky a stovky oceněných o ceně Ď píšou na svých webech a jsou to čelní banky, automobilky, firmy, instituce…, viz například tyto odkazy:

Informace o nominování skupiny ČEZ: https://www.parlamentnilisty.cz/…/Skupina-CEZ-je-nominovana…

Informace o ocenění Komerční banky: https://www.kb.cz/…/komercni-banka-ziskala-cenu-d-za-dlouho…

Cena Ď

Informace o ocenění projektu Smetanova Litomyšl: https://www.smetanovalitomysl.cz/…/649-cena-qq-pro-smetanov…

Informace o nominaci ZŠ Rosice, okres Brno venkov: https://www.zsrosice.cz/?id=236072&action=detail

Informace o ocenění firmy Tango Havlíčkův Brod: https://www.oworld.cz/nase-oceneni/cena-d/

…a stovky dalších, stačí vygooglit:)

23. 11. 2018 Richard Langer

foto archiv ceny Ď


  nahoru   |   zpět

     produkce: +420/774 419 696                               pořadatel: +420/608 702 768                               cena-d@centrum.cz                               www.cena-d.cz