www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

N O M I N A C E
Celostátní nominace 2013
   - Národní divadlo
   - Divadla
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Muzea, hrady, zámky a kulturní zařízení
   - Nadace pro transplantace kostní dřeně
   - Nadace, nemocnice, charitativní organizace
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - Dětské domovy a ústavy sociální péče
   - Domovy pro seniory a ústavy sociální péče
   - GRAND PRIX Ď 2013

Krajské nominace 2013
Městské nominace 2013
 

C E L O S T Á T N Í   N O M I N A C E /  CENA   Ď   2013
GRAND  PRIX  Ď


JIHOČESKÝ KRAJ

Ing.Petr Čížek, SWIETELSKY stavební s.r.o.
- nominoval Dětský domov, Základní škola, Školní jídelna a Školní družina Volyně:

Podporuje prázdninové aktivity dětí v DD - Každoročně zajistí finanční prostředky pro DD, které se využijí na náročnější prázdninové aktivity dětí umístěných v DD, na výlety za poznáváním krás ČR…na nákup lístků na představení…
JIHOMORAVSKÝ KRAJ

František Kylián
- nominoval Domov pro seniory Zastávka:

Náš Domov před nedávnem rozšířil významně kapacitu pro klienty se syndromem demence. Vzhledem k tomu, že našim cílem je umožnit všem klientům volný pohyb v celém areálu, neomezovat odcházení z areálu Domova a návraty duševně zdravých klientů, potřebovali jsme vyřešit problém klientů, kteří mají omezenou orientaci a v případě opuštění areálu by mohlo být ohroženo jejich zdraví nebo i život. Za pomoci sponzorského daru pana Františka Kyliána (jehož manželka byla naší klientkou a patřila ke skupině osob se sníženou schopností orientace) se nám podařilo vybudovat unikátní systém, kdy jedna z bran je stále otevřena pro chodce (otevřená část asi 1 m) pokud se přiblíží klient s omezenou schopností orientace (je vybaven signalizačním náramkem) brána se uzavře; pro průjezd vozidel se brána otevře zcela pomocí kódu a po průjezdu se vrátí do polohy „otevřeno pro chodce“. Uvnitř areálu se proto i klienti se syndromem demence mohou volně pohybovat a my nemusíme zavádět žádná restriktivní opatřeni. Bez daru pana Kyliána bychom se v současném ekonomickém prostředí do takové akce nemohli pustit. Manželka pana Kyliána zemřela dříve, než byl celý systém v provozu. Pan Kylián však s naším Domovem spolupracuje i nadále.
KARLOVARSKÝ KRAJ

Denní centrum Mateřídouška
- nominovaly Jaroslava Raunerová, Dana Šindelářová a město Ostrov:

Denní centrum Mateřídouška funguje od roku 2007. Naše děti jsou klienti od založení. Pro nás je přínosem, že jej rády navštěvují, poskytují velký, široký sortiment služeb. V rámci postižení jsou nám poskytnuty tyto nejdůležitější metody např. alternativní a augmentativní způsoby komunikace, zanková řeč, práci s výpočetní technikou, logopedie, canisterapie... Dospělí klienti jsou zařazeni do celoživotního vzdělávání. V dnešní uspěchané době nejsme, jako rodiče schopni tyto aktivity zajistit. Pravdivým a výstižným mottem stacionáře je "Naším cílem není někoho nést životem v náručí, ale podat pomocnou ruku k samostatnosti chůze. Každá lidská bytost si zaslouží lásku i úctu a žádné postižení na tom nemůže cokoliv změnit".
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Ing. Viktorie Melicharová
- nominovala Oblastní charita Hradec Králové:

Paní Viktorie Melicharová je skvělá a báječná žena. Temperapentní, energická letitá podporovatelka naší Oblastní charity HK, s velkým srdcem, odhodláním a chutí pracovat pro druhé. Před 20 lety stála při zrodu naší charity, i u projektu, vytvořit pro sociálně slabé rodiny zázemí, kde, mohou získat potřebné ošacení a obuv. Díky svému typicky neutuchajícímu nadšení se jí podařilo získat prostory a především veřejnost. Nic nebylo ihned, za úspěchem bylo její veliké úsilí dotáhnout vše do zdárného výsledku. Lidé postupně začali nosit obnošené ošacení, obuv, hračky a zároveň začali přicházet i ti, kteří pomoc potřebovali. Nedá se vyčíslit, kolika lidem pomohla, ale za dvě desítky let je to jistě dlouhý seznam těch, kteří by jí rádi řekli slůvko: “Děkuji!”. Svůj první šatník vybudovala v domě, obývajícího romskými rodinami a právě pro jejich děti připravovala odpolední program. Chodily za ní, společně zpívaly malovaly si, četly. Vše cítila srdcem a chtěla, aby děti smysluplně trávily volný čas a tak to tak bylo. Svoji lásku k dětem projevuje paní Melicharová dodnes. Pravidelně, již řadu let, finančně přispívá na provoz Domova pro matky s dětmi, které je jedním ze středisek Oblastní charity Hradec Králové. Přechodně zde žijí maminky s dětmi, které ztratily střechu nad hlavou.
LIBERECKÝ KRAJ

Vlastimil Pospíchal
- nominovalo město Nový Bor:

Dlouholetá činnost v oblasti výchovy a vzdělávání dalších generací, stejně jako odborná činnost v oblasti sklářství jsou významnou zásluhou o rozvoj města Nový Bor. - Vlastimil Pospíchal je znám především jako pedagog a s Novým Borem, jehož neodmyslitelným atributem je sklo, ho pojí právě jeho aktivity ve sklářském oboru. Dlouhých 40 let byl pedagogem novoborské sklářské školy a řada jeho žáků dosáhla ve svém oboru světového uznání. O své zkušenosti se dělil nejen s českými žáky, ale vyučoval také v Kanadě a Tunisu. Výuce odborných sklářských předmětů a technologickým experimentům věnoval celý svůj profesní život. Je autorem učebnic sklářské technologie a celé řady učebních pomůcek. Je držitelem sedmi patentů z oblasti sklářské technologie a jeho vynález, sklářský pantograf, se od 60. let používá v průmyslové výrobě dodnes. Poděkování si tak jistě zaslouží od několika generací svých žáků, se kterými se podělil o své znalosti a zkušenosti, od kolegů pedagogů, kterým díky učebnicím a pomůckám usnadnil práci, od sklářů, kterým svými experimenty a patenty otevřel cestu k novým technikám zušlechťování skla. Vlastimil Pospíchal se i přes svůj úctyhodný věk stále aktivně zajímá o dění v oboru i ve městě a nadále spolupracuje i se sklářskou školou. Přestože v roce 2011 oslavil již 90. narozeniny, setkání s ním vás naplní energií a optimismem.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Jan Kadlec, servis AUTO KADLEC
- nominoval Dětský domov, Ostrava-Hrabová:

Již více jak 8 let zasílá každý měsíc na účet DD nemalou finanční částku na podporu výchovných vzdělávacích činností, sportovních aktivit a rekreačních pobytů dětí. Je pro nás „nejstarším“ a vzhledem k částce, která za těch +- 8let se blíží k 200tis.Kč, i nejvýznamnějším příznivcem. Činí tak nezištně, skromně až nenápadně, nic po nás nepožaduje. K nominaci na cenu Ď jsem ho musel přemlouvat, neměl potřebu, aby někdo o jeho podpoře věděl.
OLOMOUCKÝ KRAJ

Dobré místo pro život, o. s.
- nominovala Sdružená zařízení pro péči o dítě v Olomouci:

Strom splněných přání, Handicap rally, provozování charitativního stánku v rámci vánočních trhů v Olomouci, taneční galavečer s křtem kalendáře DMŽ - Dobré místo pro život v čele s paní Věrou Novotnou naplňuje svoje motto „Pomáháme s pokorou“ - propojuje organizace, které pomoc potřebují s těmi, kdo ji nabízejí. Zastřešuje 16 organizací, mezi něž se řadí také Sdružená zařízení pro péči o dítě v Olomouci, které se starají o sociálně znevýhodněné a zdravotně handicapované děti i občany. Dobré místo pro život oceňujeme pro jejich soustavnou, smysluplnou pomoc, partnerství i patronství členů sdružení a obětavé osobní nasazení. Výtěžky z akcí pořádaných tímto občanským sdružením jsou určeny pro konkrétní organizaci. Vážíme si nejen pomoci finanční a materiální, ale také perfektně organizovaných akcí a zájmu o dění v zařízení.
PARDUBICKÝ KRAJ

Tango Havlíčkův Brod v.o.s.
- nominovaly: Domov sociálních služeb Slatiňany, Dětský domov Horní Čermná, Domov na zámku Bystré, Dětský domov Holice:

Díky akci Daruj hračku s Českým rozhlasem a GLS mohou dětské domovy a další sociální služby obdarovat své klienty, kteří žijí v těchto zařízení a každému udělat radost pěkným a plnohodnotným dárkem. Bez této podpory by to nedokázali. Lidé z Tanga pomáhají pravidelně a naprosto nezištně, pomáhají dětem prožít krásné Vánoce, plné splněných přání. Je moc hezké, dívat se na rozzářené oči dětí, které sice nemohou být doma, ale přesto prožijí opravdu štědrý večer.
PLZEŇSKÝ KRAJ

Manželé Jitka a Miroslav Černých
- nominoval Dětský domov Kašperské Hory:

Manželé Černých spolupracují s naším domovem již řadu let. Upřímně se zajímají o osudy dětí a nezištně jim pomáhají. Paní Jitka Černá vždy pomůže s výtvarným ztvárněním prostor domova, dělá nám zdarma návrhy nejrůznějších pozvánek, plakátů, zajišťuje videonahrávky z našich akcí, navrhla výtvarnou podobu www. stránek domova. Před 5 léty si vzali do péče patnáctiletou dívku z našeho domova a dodnes ji podporují, přestože je již plnoletá. Další pubertální dívce z našeho DD poskytují tzv. hostitelskou péči, v tomto případě to vyžaduje velkou míru trpělivosti a tolerance.
REGION HL. M. PRAHY

MUDr. Eva Domorázková, CSc.
- nominovala Nadace Mateřská naděje, Praha:

Paní doktorka Eva Domorázková je zakladatelka a předsedkyně této neziskové organizace od roku 1995. Nadaci založila proto, že ač vdaná, nemohla ze zdravotních důvodů založit vlastní rodinu s dětmi, které by s manželem s láskou vychovávali. Proto, jako bytost neobyčejně ušlechtilá sama založila, financovala a stále financuje tuto nadaci, aby na základě své vlastní, negativní a traumatizující životní zkušenosti mohla pomáhat druhým dvojicím, s podobnou traumatizující zkušeností, přivést na svět vlastní dítě, dovršení životního štěstí, se všemi dobrými i těžkými skutečnostmi, které život přináší. V této záslužné činnosti jí pomáhají členové nadace: 2 imunologové, 1 neonatolog, 1 gynekoložka, 1 psycholožka, 1 právník, 1 fotodokumentaristka. Paní doktorka Domorázková sama financuje veškerý chod nadace, všechny odborné akce spojené s její činností, včetně účasti nadace na každoročním Mezinárodním imunologickém sympoziu v ČR. V těchto dnech se paní doktorka dožila mimořádného, významného životního jubilea, 80-ti let. Bohužel tento kalendářní rok jí nebyl zdravotně příznivě nakloněn a ona prodělala závažnou chorobu, s jejímiž následky se vyrovnává dosud. Nicméně i přes tuto neveselou skutečnost, v současné době opět ožila ve své ušlechtilé činnosti, a byť v pomalejším pracovním tempu (nutná prevence prodělané choroby), je opět aktivní, pracovitá, svědomitá, vstřícná a komunikativní. Paní doktorka Domorázková, ve svém obdivuhodném věku, zraje jako víno a je celé nadaci vzorem hlubokého lidství, moudrosti, odvahy, statečnosti, spolehlivosti, obětavosti, smyslu pro kamarádství a přátelství. Má jedinečnou schopnost naslouchat, porozumět a ochotně pomáhat druhým.
STŘEDOČESKÝ KRAJ

Dagmar Fundová
- nominovalo České muzeum stříbra, p.o., Kutná Hora:

30 let obětavé a usilovné práce na záchraně, přípravě a realizaci rekonstrukcí památkových objektů Kutné Hory. Iniciace založení Nadace K.H.památka UNESCO a jejího neocenitelného Dokumentačního centra. Iniciace záchrany chrámu sv.Panny Barbory prosazením realizace jeho generální opravy po více než 100 letech - 30 let s nesmírnou aktivitou pracovala na přípravě a realizaci oprav památkových objektů Kutné Hory, památek, které by mnohdy bez jejího úsilí byly odsouzeny ke konečné devastaci a zániku. Byla jedním z nejaktivnějších členů týmu na zpracování projektu Programu regenerace MPR Kutná Hora, týmu na iniciaci a zpracování přihlášky k zápisu K.H. na listinu Světového a přírodního dědictví UNESCO, stála za zpracováním integrovaného plánu rozvoje města K.H., projektu Regenerace a rozvoj historického jádra města K.H., iniciovala a v podstatě založila nadaci K.H.-památka UNESCO, jejíž je léta ředitelkou, iniciovala a sama prováděla práce na vzniku neocenitelného Dokumentačního centra této nadace, atd. atd. Díky její „býčí vůli“ a systematické pečlivé práci, díky jejímu přesvědčování těch nejvyšších státních úředníků, byly zachráněny např. takové památky jako kaple Božího těla, interiér kostela sv.Jana Nepomuckého, Hrádek, Kamenný dům interiér kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, , kostel Panny Marie na Náměti, kostel Všech Svatých, dále desítky historických domů atd. atd. Největším jejím počinem však pro veřejnost zůstává doslovná záchrana chrámu sv.Barbory „v hodině dvanácté“. Od r. 1996 prováděním systematických průzkumů připravovala záchranu této národní kulturní památky. Více než 10 let stojí za veškerou realizací generální rekonstrukce střech, vnějšího pláště a v současné době připravuje i gener.opravy interiéru. Někdo by snad mohl říci, že to vše byla jen její profese a zaměstnání za běžný plat. D.Fundová však pro svou práci doslova žije, bojuje za naše kulturní dědictví s nasazením veškerých svých lidských sil. Mnohdy proti odporu, intrikám, neuznání a podobným lidským vlastnostem. Chtěli bychom touto cestou vyslovit za všechny kulturní lidi (neboť vedení města K.H. tak dosud nikdy neučinilo) obrovský dík jí osobně, ale i podobným osobnostem-tahounům.
ÚSTECKÝ KRAJ

město Litoměřice
- nominovala Naděje o.s., pobočka Litoměřice:

Město Litoměřice podporuje řadu let poskytování sociálních služeb na svém území. Každoročně je z rozpočtu tohoto malého města vyčleněno více než 15 mil. Kč na podporu NNO. Dále organizuje komunitní plánování, tak aby bylo pokryto celé spektrum lidí, kteří potřebují pomoci. V Litoměřicích pomáhají čtyři azylové domy, Hospic, celá škála služeb pro seniory, služby pro mentálně postižené děti a mateřské centrum nebo poradny pro rodiny. Naději jako poskytovatele podporuje město stabilně již 10 let a to nejen dotací z rozpočtu, ale také formou symbolických nájmů na potřebné prostory či záštitou jednotlivých akcí. V podpoře neziskového sektoru je město Litoměřice výjimečné.
KRAJ VYSOČINA

Irena Drevňáková, Roman Červenka, Ing. Jiří Kadlec
- nominovalo město Telč:

Záchrana lidských životů po těžké autonehodě u rybníka Roštejn v Telči. Paní Irena Drevňáková šla po silnici a vezla kočárek se svým dítětem. Doprovázela ji její nezletilá sestřenice. Když byly vzdálené přibližně 100 metrů od místa nehody, uslyšely za sebou prudké brzdění vozidla a náraz. Utíkaly zpátky, kde paní Drevňáková uviděla v rybníku automobil, který se potápěl. Na místě byla jako první, skočila do vody a plavala k vozidlu. Přibližně v tu dobu na místo dorazil také pan Roman Červenka. V době, kdy k dopravní nehodě došlo, byl nedaleko s rodinou, když uslyšel náraz vozidla do stromu, nasedl do svého automobilu a na místo dopravní nehody přijel. Pan Červenka přivolal zdravotnickou záchrannou službu a i on okamžitě skočil do vody pomáhat zraněným. Paní Drevňáková mezitím vytáhla za ruku z potápějícího se vozidla jednu z dívek, kterou dopravila na břeh. Druhá zraněná dívka se z automobilu dostala sama a zůstala na střeše. Paní Drevňáková se ponořila do vody a snažila se z vozidla vytáhnout jednoho z mladých mužů. Muže, který měl obličej potopený pod vodou, se jí podařilo dostat nad hladinu. Poté nabyl vědomí. Vzhledem k jeho váze však nebylo možné, aby paní Drevňáková dokázala muže sama dopravit bezpečně na břeh. Zraněného muže umístila tak, že seděl v okénku a vrchní polovinou těla ležel na střeše. K potopenému vozidlu připlaval také pan Červenka. Od zraněné dívky, která byla na střeše, se dozvěděl, že je v automobilu ještě jedna zraněná dívka. Dívka byla zcela ponořená pod vodou. Pan Červenka ji hlavu vytáhl nad hladinu a dívku se pokusil z vozidla vyprostit. To se mu ale nepodařilo, neboť byla v automobilu zaklíněná. Dívka nebyla při vědomí. Pan Červenka jí vyčistil ústa a vytáhl jazyk. Dívku se mu podařilo oživit. Přibližně v tuto chvíli se na místo dostavil také pan Jiří Kadlec. V době, kdy k nehodě došlo, byl nedaleko, a ihned spěchal na místo pomoci. Pan Kadlec neváhal, vrhl se do vody, připlaval k panu Červenkovi a podílel se na pomoci zraněné dívce zaklíněné ve vozidle, které až do příjezdu hasičů drželi hlavu nad hladinou. Poté co na místo přijeli hasiči a péči o dívku převzali, pomohli pan Kadlec a pan Červenka dopravit vážně zraněného muže, o kterého se do té doby starala paní Drevňáková, na břeh. Dostat na břeh pomohli také zraněné dívce, která byla na střeše automobilu. Druhý mladý muž se po nehodě dostal z vozidla sám, plaval kolem potopeného automobilu, byl v silném šoku. Zachránci mu rovněž pomohli na břeh. Všichni dále pomáhali záchranářům při jejich zásahu, transportu zraněných do vrtulníků a sanitních vozů a poskytovali zraněným dívkám a mladým mužům psychickou oporu.
ZLÍNSKÝ KRAJ

občanské sdružení Korunka Luhačovice
- nominovalo Kojenecké a dětské centrum, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, Valašské Meziříčí:

Tak jako v letech minulých, tak i v loňském roce jsme dostali část výtěžku z benefičního koncertu od občanského sdružení Korunka Luhačovice kde v čele stojí ředitelka Veronika Záhorská, která je patronkou našeho zařízení od 1.6.2011 a pomáhá nám od roku 2005. Mimo toho byl nafocen v rámci podpory dětem i kalendář dětí na rok 2013. Při dnu otevřených dveří přišla Veronika i s hasiči Zlínského kraje na návštěvu a děti dostaly individuálně nějakou hračku, kterou si přály pod stromeček.

  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d.cz