28. října 2018 bude velké výročí…
…malíř Pavel Vavrys už výročí svými obrazy připomíná dnes – II. Část
Ahoj Pavle,
přejeme rodině vše nej a prosíme o druhou část Tvé výtvarné „předpozvánky“ k oslavám sta let republiky!
Ahoj Richarde a všichni Langerovi,
dík, že jsi mne vytrhl od malování, někdy to chce zastavit se na chvilku…
Vybral jsem opět z některých osobností a hrdinů, na které by se nemělo zapomenout. A to nejen v souvislosti u vzniku našeho samostatného státu, ale i na jeho pokračování po 2. světové válce. A též pár terčů jiných. Vezmu to podle pořadí (dá se o nich ledacos najít i na Wikipedii):
Plukovník Švec - legionář z Ruska, byl mu postavený bronzový pomník s jeho nadživotní postavou, který stál hradčanském Pohořelci. Nacisté ho odstranili, komunisté neměli též zájem o jeho znovupostavení
a navíc ho v 1949 nenávratně zničili. V současné demokracii se rovněž vedou spory o jeho znovupostavení.
Generál Šnejdárek - byl správný tvrďas, můj nejoblíbenější generál z řad legionářů. Po 1. sv. válce některé státy neochotně respektovaly poválečnému uspořádání našich hranic. Vybojoval nám Těšínsko a hlavně by mu měli být vděční Slováci (krom jiných osobností, které jsem rovněž maloval).
Posunul Maďary od Zvolena do současných slovenských hranic. Jednou napsal: "Jsem voják a rváč a miluji svou vlast". Na jeho tvrdém obličeji jsem si dal záležet.
Na Západní frontě klid - inspirováno Erichem Paulem Remarkem.
Památka padlým - obraz malovaný k 11. 11. - dni válečných veteránů. Jiří V. po skončení války nechal tisíci máky vyzdobit hlavní náměstí v Londýně.
Od té doby Jak jistě víš, se vlčí máky staly symboly všech padlých i přeživších bojovníků i v dalších válkách.
Opuštěná dílna - můj dědeček z Mikulčic padl v 1. sv. válce v 1918. Dodnes nevíme kde, ani přesné datum, ani kde je pochovaný. Zanechal 4 děti. Když jsem jezdil do Mikulčic za babičkou, vídal jsem jeho opuštěnou dílnu. Ještě do počátků 60. let se zachovala. V ní moje babička dlouho
uchovávala portréty T. G. Masaryka a jiných osobností. Ty až do 1948 zdobily stěny skromné trafiky, kterou za dědečka dostala a do 70. let provozovala.
Pamětnice z Mikulčic - je to paní Uhrovičová z Mikulčic, která nedávno zemřela. Její příbuzní, rovněž Uhrovičovi, měli 3 syny, kteří byli legionáři a všichni zahynuli. Jejich fotky jsou v pravé části obrazu.
Jan Hrubý - povídání je na tabulce, která je umístěna pod obrazem Jana Hrubého v ZŠ Kunovice. Obraz jsem daroval městu Kunovice ke 100. výročí jeho narození.
Pavle, kromě talentu, jsi nesmírně pracovitý. Máš ale čas mezi malováním vystavovat?
V roce 2015 jsem měl 7 výstav. Všechny se jmenovaly Česká paměť:
1 / Kunovice, 2 / Velehrad, 3 / Nitra, 4 / Kyjov, 5 / Mikulčice, 6 / Národní památník na Vítkově v Praze, 7 / OÚ Čestlice.
Letos mi náš stát chystá putovní výstavu Česká paměť v Carskoe Sélo - Petrohrad, v Moskvě a dalších městech v Ruské federace, kde působili českoslovenští legionáři.
Tak díky za odpočinek u e-mailu a vracím se zpátky ke štětci, aby mi nezaschla barva?
Zdraví Pavel i s rodinou
R
úvodní foto RL
Obrazy a jejich foto – jejich autor Pavel Vavrys
(nezištně trvale poskytl autorská práva pro použití na stránkách ceny Ď)
nahoru |
zpět