www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

Celostátní kolo 2017 - info
Nominace 2017:
   - Národní divadlo
   - Divadla
   - ZOO Praha
   - Zoologické zahrady
   - Muzea, hrady, zámky, kultura, sport...
   - Nadační fond pomoci Karla Janečka
   - Nadace, hospice, charitativní organizace
   - Cena Ď primáře MUDr. Vladimíra Kozy...
   - Hnutí na vlastních nohou Stonožka
   - Morální vzor
   - Dětské domovy
   - Domovy pro seniory
   - Cena Ď posluchačů ČRo Dvojka
   - Cena Ď časopisu XANTYPA
   - Rotary klub - městské nominace
   - GRAND PRIX Ď 2017

Kategorie 2017
Kolegium 2017
Ceremoniál 2017
 

C E L O S T Á T N Í  N O M I N A C E  - C E N A  Ď  2 0 1 7
ROTARY KLUB - NEJNENÁPADNĚJŠÍ A PŘESTO ZAJÍMAVÁ MĚSTSKÁ NOMINACE


Kristina Macáková, Res Vitae z.s. nominuje:

Markéta Řeřichová - Ráda bych touto cestou nominovala na městskou cenu Ď, paní Markétu Řeřichovou, jako poděkování za dlouholetou pečovatelskou službu pro mojí maminku Kristinu Jeřábkovou, která bohužel již není mezi námi. Výše jmenovaná je již 9 let zaměstnána ve společnosti Res Vitae z.s. Tato společnost poskytuje sociální službu občanům našeho města, kteří mají oslabenou schopnost zvládat základní životní potřeby z důvodu věku nebo zdravotního stavu. Před 8 lety začala pečovat o mojí maminku, které pak v jejích nejtěžších chvílích „odcházení“ poskytovala nejen pečovatelskou službu, ale i paliativní péči. Mamince bylo umožněno odejít doma, paní Markéta byla velikou oporou i pro všechny členy naší rodiny. Za 9 let si mezi sebou vypěstovaly velmi přátelský vztah. Touto cestou bych jí za celou moji rodinu chtěla poděkovat za její ochotu a péči o člověka nejbližšího. A za to si zaslouží naše Ď.
Milan Kuna nominuje:

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Ostrov - Chtěl bych navrhnout na cenu Ď jednotku sboru dobrovolných hasičů Ostrov. A to z důvodu, jakou práci vykonávají po svém hlavním zaměstnání v kteroukoliv denní nebo noční dobu, v jakémkoliv ročním období a to na úkor svého volného času, rodiny, přátel a svých koníčků a při této práci ještě stačí připravit nejen pro sebe, ale i pro širokou veřejnost jakékoliv ukázky techniky, soutěže, dětské dny a další. Je to práce nesmírně náročná a to nejen časově, fyzicky, ale i psychicky. Toto vše dělají proto, aby pomohli lidem v jejich tíživé situaci. Oni sami tu pomoc také někdy potřebují a dostane se jim od jejich kolegů - hasičů nebo přátel a rodiny. V loňském roce se konaly oslavy 145. výročí založení hasičů v Ostrově kdy hlavním programem oslav byla krajská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel kde se v kategorii jednotek dobrovolných hasičů umístili na prvním místě. Pro tuto příležitosti sami mezi sebou zorganizovali dobročinnou sbírku na pomoc malému Vašíkovi z Horní Blatné a vybranou částku 20 400,- Kč předali Vašíkovi a jeho mamince. Tuto akci ocenili nejen sami soutěžící všech jednotek, rozhodčí, ale i veřejnost. Myslím si, že si jednotka dobrovolných hasičů Ostrov tuto cenu jistě zaslouží, nejen za tuto akci, ale i za jejich obětavost a pokoru.
Zuzana Železná, Městský úřad Ostrov nominuje:

Aloisie Schubertová - Chtěla bych touto cestou nominovat na Cenu Ď paní Aloisii Schubertovou, která vede Domov pokojného stáří a Denní stacionář v Ostrově. Paní Schubertová se věnuje klientům nad rámec svých pracovních povinností, je v kontaktu i s jejich rodinami a ochotně jim pomáhá řešit jejich problémy. Usiluje o zlepšení kvality života obyvatel domova, aby mohli prožít důstojné stáří. Přispívá k tomu i vytváření téměř domácího prostředí a individuální přístup ke každému z nich. Řada klientů tohoto zařízení trpí Alzheimerovou chorobou a potřebují zvláštní přístup personálu i rodiny. Vztah mezi klienty, jejich rodinami a veřejností se upevňuje i pořádáním kulturních akcí, které jsou vždy pečlivě připraveny. Myslím, že lidé, kteří se aktivně starají o seniory a zpestřují jim závěr jejich života si zaslouží naše uznání.
Aloisie Schubertová, DPS Ostrov nominuje:

Katarina a Marcela Peterková - ať již Katka nebo Marcela. Obě dělají záslužnou, těžkou práci, obě jsou ochotné, udělají spoustu práce i nad rámec jejich povinností. Agentura Katka - Agentura domácí zdravotní péče je již v Ostrově dlouho, sestřičky určitě již pomohly mnoha lidem z Ostrova.
Martina Novotná, Ostrovský měsíčník nominuje:

Irená Janečková - ráda bych nominovala v rámci ceny Ď Irenu Janečkovou,coby bývalou šéfredaktorku, editorku OM za letitou a perfektně odvedenou práci.
Jan Filip, DK Ostrov nominuje:

Jakub a Ondřej Hechtovi - poděkovaní za vytrvalou a neotřelou podporu opomíjených odvětví ostrovské kultury. Zakladatelé alternativního klubu Experiment za účelem subkulturního, i suprakulturního vzdělávání všech, kteří o to stojí. Zakladatelé ostrovské kapely Fijalky a jiné Kvjety Od roku 2001 organizátoři mnohosměrného hudebního festivalu Vůdštok.
Walburga Mikešová a Mgr. Zdenka Čepeláková, Městská knihovna Ostrov nominují:

Ing. Josef Macke - Pan Macke je aktivním badatelem kroniky, již několik let soustřeďuje materiály z Ostrovska z II. a po II. světové válce. Vyhledává materiály z různých archivů, fotodokumentaci a novinové články z této doby. Je vedoucím skautského oddílu Bystřina Hroznětín, pořádá pro skauty jarní a letní tábory a pravidelně každý týden se se skauty schází a zúčastňují se různých akcí. Je aktivním členem četnického spolku Habesrbirk, kdy se spolu s dalšími v četnických uniformách zúčastňují různých celoměstských akcí na Karlovarsku, kde pořádají ukázky. Věnuje se celoročně badatelské práci, pořizuje fotodokumentaci, píše články do ostrovského měsíčníku.
Badatelská činnost v roce 2016
Přednášky
• Josef Macke, Vládní rada Karel Herr, XI. Konference policejních historiků, Praha, 20. října 2016.

Výstavy
• Spoluautorství výstavy: 70 LET ORIONU A BYSTŘINY, výstava proběhla ve vestibulu Krajského úřadu Karlovarského kraje od 2. do 23. prosince 2016.

Články v tisku
• Josef Macke, SKAUTI – Novoroční výstup na Altánek, Hroznětínský zpravodaj, únor 2016.
• Josef Macke, SKAUTI – Výstup na Eiger, Hroznětínský zpravodaj, duben 2016.
• Josef Macke, Zahradní ulice, Ostrovský měsíčník, duben 2016.
• Josef Macke, Ohlédnutí za 70. výročím Bystřina a ORIONu, Hroznětínský zpravodaj, říjen 2016.
• Josef Macke, Pomník padlých četníků v Habartově, In: SOKOLOVSKO Časopis obyvatel a přátel Sokolovska, Ročník 7, číslo 2/2016, s. 24 – 27.

Publikační činnost – knihy
• Spolupráce s Vladimírem Bružeňákem na knize mapující události roku 1938 na Sokolovsku a Karlovarsku. Vyjde pravděpodobně v roce 2017
• Josef Macke, Křižovatka smrti, poslední mrtví vojenského oddílu Železo, In: Almanach příspěvků z X. konference policejních historiků. Praha 2016, s. 212 – 229.
• Josef Macke, Perštejnské události ze září 1938, In: Sborník COMOTOVIA 2015, Chomutov 2016, s. 247 – 259.
• Ve spolupráci s městem ( místostarostou Ing. Josefem Železným) byla zhotovena tabule o vodním mlýně č.p. 123, která je nainstalována u lávky přes Bystřici pod Městským domem dětí a mládeže ostrov. Ing. Macke dodal texty a fotografie, město zajistilo grafické zpracování a výrobu.
Mgr. Irena Konývková, ZUŠ Ostrov nominuje:

Tomáš Huňáček - Pan Huňáček pravidelně již několik let sponzoruje Základní uměleckou školu Ostrov, především pak její akci mezinárodní divadelní festival Soukání Ostrov, a to "ze své vlastní kapsy", neb nechce ani žádné smlouvy o reklamě či dary. Bere to jako svou samozřejmost. Stejně tak podporuje dětské strávníky pizzy. Při objednávce pizzy pro děti z dramatického oboru - při soustředění - jim vždy posílá zdarma pití. Panu Huňáčkovi bychom tak rádi cenou Ď sdělili, že to, co je pro něj samozřejmé, my si uvědomujeme, že rozhodně není a moc mu děkujeme.
Jana Škutová, Městský úřad Ostrov nominuje:

Eliška Failová - ráda bych nominovala na Cenu Ď paní Elišku Failovou a to za neobyčejnou kreativitu a nezištnost při organizaci a následnou realizaci jakýchkoli oslav, koncertů, akcí v Ostrově a okolí. Vymyslela několik dnes již tradičních kulturních událostí, které se již zapsaly do duší ostrovských obyvatel, jako např. Zahradní piknik, Ostrovský jarmark apod. Její neobyčejný individualismus a pracovitost jsou inspirací pro všechny, kdo ji známe.
Jiří Randák, ADAM BATUNA LEGAL nominuje:

Věra Baslová - Za dlouholetou aktivní práci pro zahrádkáře v Ostrově. Paní Baslové je více jak 80 let a pořád aktivně vede zahrádkáře v nejvyšší funkci.
Alena Oriabincová nominuje:

Adolf Hrbek - Adolf Hrbek pomohl mnoho rodinám, jejichž děti onemocněly onkologickým onemocněním. Bylo to prostřednictvím benefičních koncertů, společným kreslením křídou a vlastnoručně malovaným obrazům. Také je autorem českého rekordu v kreslení křídou, na Mírovém náměstí na Den dětí kreslilo cca 1000 dětí obrovského anděla, který byl věnován onkologicky nemocným dětem. Přínos nezištné činnosti Adolfa Hrbka je v přímé finanční podpoře nemocných dětí z Karlovarska, uspořádá se koncert, vydraží se obraz a peníze putují rovnou rodině z Ostrovska nebo Karlovarska o které víme, že jejich dítě onemocnělo rakovinou. Na akce kreslení křídou, kde se sejde od 500 do 1000 lidí zve i sestry z Registru dárců kostní dřeně a vhodným zájemcům je rovnou odebrán vzorek krve a jsou zařazeni do databáze dárců. Další významným přínosem je i to, že se sejde mnoho lidí, dětí, kteří společně kreslí obrovský obraz. Je to zábava, někdy boj s počasím a vznikají nová přátelství a stmelují se stará přátelství. Nominace by mohla Adolfovi pomoci se sháněním sponzorů na nákup kříd a pitného režimu pro děti. Také by bylo hezké, kdyby se jeho obrazy dražily za vyšší částky a pomoc nemocným dětem by byla větší.
Zde je výčet pomoci druhým.
12.2016 SOS projekt hraní a držba obrazu za 5.000,-
10.2016 zombie párty hraní a dražba obrazu za 2.000,- pro Honzika Schnaidera
1.6.2016 Pomáháme dětem křídou kresba Anděla, Český a Slovenský registr kostní dřeně 22.000,-
5.2016 Benefice pro Vašíka koncert a dražba obrazu za 15.000,-
10.2015 Benefice pro Honzíka hraní a dražba obrazu za 2.000,-
19.9.2015 kresba největšího obrazu srdce na dlani, POŠLI SRDCE
7.2015 Benefice na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci hraní a dražba obrazu za 500,-
5.2015 Benefice pro Jindříška hraní a dražba obrazu za 2.000,-
12.2014 Benefiční koncert pro vesničku SOS KV
8.2014 Benefice pro Jakuba dražba obrazu za 10.000,-
5.2014 Benefice pro Terezku dražba obrazu za 500,-
Od roku 2014 spoluzakladatel NEZAPSANÉHO SPOLKU P4K proběhlo více než 20 kreslících velkoplošných akcí , od roku 2012 vede výtvarný kroužek v MDDM
2012 Byl zapsán do Databáze umělců, Information system ab ART - full version" Autor stovek obrazů, tvůrce fresek, písničkář, spoluzakladatel nezapsaného spolku P4K, vedoucí kroužku v MDDM Ostrov, od roku 2001 vystavuje díla po ČR a SR
město Děčín nominuje:

Helena Ryšavá - Paní Ryšavá je již přes 20 let aktivní a obětavou předsedkyní spolku, který sdružuje bývalé pracovníky ve školství, dnes již seniorského věku. I přes svůj pokročilý věk je paní Ryšavá velmi aktivní osobou, která pro své kolegy organizuje široký program aktivit, jako např. pravidelné turistické pochody, pobytové zájezdy, kulturní akce, besedy a přednášky a mnoho dalšího. Kromě toho se také podílí na organizaci výtvarného kroužku v Srbské Kamenici, je členkou krajské rady Seniorů a spolupracuje v komunitním plánování města Děčín. Má tři děti a ve volném čase se ráda věnuje cvičení jógy. Jejím heslem, stejně jako heslem seniorské organizace OROS je „Ani ve stáří nebýt nikdo sám“.

Jakub Houška - Už od roku 2013 není jméno Kouba spjato pouze s BK Děčín, ale i s charitou. Nezajímá se jen o děti, které získává pro lásku ke sportu. Díky svému velkému srdci pomáhá i spoustě vážně nemocných dětí. Přes jeho Eshop se do pomoci může zapojit každý. Kromě toho ale každý rok pořádá hned několik sportovních i kulturních akcí a výtěžek z nich opět pomáhá, kde je potřeba. Díky němu se interaktivní tabule dočkaly i děti ve speciální školce Vilík. Potěšil i Krůčky, kroužek děti s handicapem. Kromě úžasných částek, pro nás má stejný význam i jeho psychická podpora. Nikdy mu nebyl lhostejný osud člověka v nouzi. Opakovaně byla jeho pomoc blesková, takřka přes noc sháněl, domlouval, a druhý den už přicházel se zcela konkrétní pomocí.

Klára Hozáková - Kláru Hozákovou, z neziskové organizace Andělé bez křídel z.s. za její pomoc nemocným dětem, kteří pomoc skutečně potřebují. Klára je člověk, který pomáhá od roku cca 2013 oficiálně. Sbírka začala nejprve sbírkou víček na Facebooku, následně materiální a finanční sbírkou, která je vždy vyvěšena na stránkách její neziskové organizace: http://andelebezkridel.webnode.cz/ a na Facebooku ve skupině SBÍRÁME VÍČKA. Je to maminka od dvou kluků a zdravotní sestřička na ORL Děčín u MUDr. Pokorné a času má málo, snaží se vždy maximálně pomoci.
Aneta Bodoloczká nominuje:

Nadace Život dětem o.p.s. - dofinancování zdravotního kočárku - Nadace nám ochotně pomohla při financování zdravotní kočárku pro syna.

Nadace Dobrý Anděl - měsíční finanční pomoc - Díky jejich pomoci můžeme dopřát synovi kvalitnější život. Dokoupit věci nezbytné k cvičení a rozvíjení se.

TamTam o.p.s. - Raná péče neboli Podpora rodičů se sluchovým postižením dítěte - Jsou užasní. Díky nim jsem se dozvěděla samé užitečné informace ohledně naslouchadel, jak správně o ně pečovat. A krok za krokem nás učí jak se se synem dorozumět a komunikovat. A mnoho dalšího.

středisko Rané péče, Brno - Raná péče - podpora rodičů s dítětem s vadou zraku a kombinovaným postižením - Též jsou užasní. Dostáváme rady jak posilovat oči, jak s nimi cvičit. Informace ohledně brýli. Různé hry pro oči. Užitečné informace ohledně pomůcek či když si nevím rady.
Městský psí útulek Poděbrady nominuje:

Hana Kubešová - Hanička je naše velká kamarádka. Studuje na Hotelové škole a přes týden bydlí na internátě. Ve volném čase nám chodí pomáhat do psího útulku venčit pejsky. Ale mimo to je také velká organizátorka. Ve svém okolí dělá „nábor“ v řadách spolužáků, ale také organizuje různé sponzorské akce na podporu útulku. Za to jí moc spolu s pejsky moc děkujeme.
Gymnázium Jiřího z Poděbrad nominuje:

Studenti z Pěveckého sboru, Orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad a sboru absolventů Collegium 2010 - Dívky a chlapci z Pěveckého sboru, Orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad a sboru absolventů Collegium 2010 již 20 let věnují nezištně svůj čas, své schopnosti, znalosti a talent ve prospěch projektů, kterými:
- pomáhají seniorům,
- pomáhají handicapovaným dětem,
- přispívají k rozvoji vzdělanosti mládeže a rozvoji vztahu k hudbě,
- aktivně přispívají k obnově kulturních památek,
- podílejí se na kulturním životě města a kraje, uctívají významné události nebo památku osobností,
- podporují šíření dobrého jména gymnázia, města Poděbrady a České republiky v zahraničí,
- prezentují uměleckou činnost mladých lidí v Poděbradech,
- přivedli do Poděbrad mladé hudebníky ze zahraničí.
Práce v pěveckém sboru, orchestru a absolventském sboru je neskutečně náročná. Každý ze členů přistupuje k povinnostem velmi zodpovědně, vztahy v 60členném souboru jsou založeny na úctě, empatii a ochotě spolupracovat. Členové sboru a orchestru zároveň motivují další mladé lidi k setkávání s hudbou a hudební kulturou, kultivují mezilidské vztahy, pozitivně působí na další generace studentů gymnázia a hudba v jejich podání pomáhá v různých oblastech života naší společnosti. Krásným a plnohodnotným způsobem reprezentují svou školu a město Poděbrady po celé ČR a v zahraničí.
Antonie Novotná nominuje:

Městys Olbramovice včetně zastupitelstva městyse Roman Hybler – starosta - Zřízení a podpora veřejné sbírky prostřednictvím transparentního účtu „Městys Olbramovice – veřejná sbírka Honzík“ - Poděkování za zřízení veřejné sbírky a založení transparentního účtu, dlouholetou upřímnou pomoc a finanční podporu. Díky finančním prostředků ze sbírky mohl podstoupit Honzík operaci Ulzibat, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Operace zkvalitnila život Honzíka a usnadnila péči všem blízkým. Finanční prostředky budou dále využity na rehabilitační pobyty, nákup rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, zajištění osobního asistenta a další.

MUDr. Anna Klejdusová - podpora a propagace veřejné sbírky pro Honzíka - Za osobní nasazení a zájem, pomoc při získávání finančních prostředků.

Jana Šidlová - pomoc a osobní podpora - Za upřímnou a nezištnou pomoc osobní nasazení při organizaci a správě veřejné sbírky pro Honzíka. Psychická podpora maminky Honzíka.
Dětský domov Znojmo nominuje:

Přátelé dětí Dětského domova ve Znojmě - Pan Josef Ráček, paní Lenka Valterová a paní Hana Toiflová jsou členy občanského sdružení Přátelé dětí Dětského domova ve Znojmě a dlouhodobě s námi spolupracují. Organizují především zájmovou činnost, která je zaměřená na pobyt v přírodě, výchovu ke zdravému životnímu stylu a komplexní rozvoj dětí. Z velkého množství akcí uvádíme např. turistický výlet s cestou do pohádek, soutěže a hry spojené s pobytem na vranovské chatě nebo v chatové osadě Osika, setkání s Policií České republiky a každoroční mikulášskou nadílku, sportovní odpoledne ke Dni dětí. Jedná se o pestré programy, které jsou organizovány v úzké součinnosti s Rotary klubem ve Znojmě a dalšími. Přitom je třeba zdůraznit, že všichni zainteresovaní vykonávají tuto činnost ve svém volném čase zcela nezištně a zapojují do ní nejen své rodiny, ale i rodiny svých blízkých přátel. Tyto akce se stávají výrazným zpestřením našich víkendů a všechny děti se na ně velmi těší a PDDD tím pomáhají k začlenění a socializaci našich dětí. U všech aktérů oceňujeme nadšení, obětavost a laskavý přístup k dětem. Není noc cennějšího, než čas, který Vám někdo věnuje, a to s láskou a porozuměním.
Vedení Dětského domova ve Znojmě a jeho pracovníci se domnívají, že pan Josef Ráček, paní Lenka Valterová a paní Hana Toiflová si ocenění Ď 2017 opravdu zaslouží a mají pro jeho získání naše doporučení.
Renée Zedníčková nominuje:

FC Viktoria - naše rodina žije sportem a jsem moc ráda, že i sport může pomáhat těm, kteří neměli v životě tolik štěstí, aby jej mohli prožívat ve zdraví či úplné rodině... Náš plzeňský fotbalový tým FC Viktoria už řadu let pomáhá potřebným z dětských domovů (Dětský domov Domino), Nadačnímu fondu Propojení, které pomáhá vozíčkářům, domovů seniorů (Domov poklidného stáří Vejprnice), či pacientům Dětské kliniky ve FN Plzeň. Hráči i pravidelně tato zařízení navštěvují a s klienty si hrají a povídají. To, že hráči a jejich manažeři mají srdce na pravém místě dokazuje i to, že společně vstoupili do Českého národního registru dárců dřeně.
Ing. arch. Anna Hostičková nominuje:

13. ZŠ Habrmanova, Plzeň - do Domova sv. Alžběty chodím ráda a povídám si s klienty o Plzni, o architektuře a vlastně tak vůbec. Je tam milé a vděčné obecenstvo. Domov samozřejmě navštěvují i jiní spolupracovníci. Například 13. ZŠ dlouhodobě spolupracuje s Domovem pokojného stáří sv. Alžběty. Žáci pod vedením učitelů vyrábějí vánoční a velikonoční dárky, které zdobí pokoje a dělají upřímnou radost klientům domova.
Monika Eretová nominuje:

Jana Červánková - je ředitelkou plzeňské hospicové péče – Domov. Práce paní Červánkové i celého hospice si nesmírně vážím, protože se pustili do činnosti, která je velice chvályhodná, nicméně na jejím konci je vždycky smrt. Ta smrt, které se většina lidí bojí a tak financování organizace je věčný boj. Pomáhá lidem pochopit vlastní odchod z našeho světa, odejít na onen svět z domova, dají potřebnému zdravotní péči, kterou rodina nedokáže, postará se o potřebné věci okolo samotného úmrtí i o psychologickou péči o pozůstalé. Paní Jana Červánková byla nominována na Ženu regionu - ona sama do týmu přináší radost, porozumění a podporu. Jejím cílem není pouze zajištění hospice po stránce provozní a finanční. Především chce být pomocí v přímé péči u umírajících a doprovázejících osob.
Alexandra Hrdinová nominuje:

Ludmila Ledecká - je majitelkou personální agentury, salonu krásy a také se věnuje koučingu. Než se rozhodla, že se bude věnovat koučování, ušla poměrně dlouhou cestu nejenom v soukromém, ale především v profesním životě. Je člověkem, který se nebojí překážek a věří, že se správným přístupem a řešením v dané situaci jde dojít k cíli nebo překonat jakoukoliv skutečnost. Po absolvování studia začala nabírat zkušenosti v prodeji, zároveň s tím získávala na síle v komunikaci a psychologii. Dnes je úspěšnou podnikatelkou, která i přes svou vytíženost nachází čas na charitativní činnost v podobě pomoci dětem z dětského domova a zvířatům z útulků.
Markéta Langerová nominuje:

SKVAIP a Studentská komora AS FPE ZČU Plzeň - UNIVERZITNÍ UPÍR celouniverzitní dobrovolné dárcovství krve - „Univerzitní upír (UU) je v podstatě mladším bráškou akce Kýbl akademické krve, kterou už od roku 1993 pořádal na FEK v Chebu pan Ing. Libor Michalák, CSc.“
Tato myšlenka se ale přenesla i do Plzně, kde ji jako Univerzitního upíra v současnosti uskutečňují organizátoři SKVAIP a Studentská komora AS FPE. Díky organizátorům se mohou nejen studenti Západočeské univerzity zapojit a udělat tak dobrý skutek – darovat krev.
Univerzitní upír probíhá každý semestr a během těchto deseti let se do ní zapojilo přes 2600 účastníků a bylo odebráno přes 985 litrů krve.
Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem nominuje:

Štěpánka Motejlová - LATA Ve dvou se to lépe táhne – program Dobrovolnického centra Ústí nad Labem - Štěpánka je studentka 4. ročníku Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, oboru veřejnosprávní činnost, členka Studentského dobrovolnického centra Aladin při škole. Chtěli bychom ji nominovat, protože dobrovolníků – mladých lidí a obzvlášť takových, kteří pracují dlouhodobě, ve škole moc nemáme. Touto cestou jí můžeme vyjádřit poděkování. Naše žákyně spolupracuje především s Dobrovolnickým centrem, z. s. Ústí nad Labem - již třetí rok. Pomáhá těm, kteří to potřebují, v rámci programu LATA Ve dvou se to lépe táhne. V současnosti má na starosti dva klienty - chlapce s psychickými problémy a dívku se zdravotním omezením. S klienty tráví svůj volný čas.

Dále se podílela například na projektech:
• Desítka s Mumií kolem Milady
• Rychtářská 12 km
• Mattoni 1/2Maraton
• Pomoc při pořádání Vánoc pro klienty DC v DDM
Štěpánka pravidelně věnuje dětem z dětského domova dárky k Vánocům a Velikonocům, oblečení. Každý rok se zúčastní Tříkrálové sbírky.
Dobrovolnické centrum, z.s., Ústí nad Labem nominuje:

Erasmus Student Network Ústí nad Labem, z. s. - Navrhujeme, poněkud netradičně, celý tým mladých lidí. A to proto, že jako tým fungují a práce každého z nich je stejně důležitá. Organizace ESN Ústí je dobrovolnický spolek, který založili z vlastní iniciativy sami zapojení studenti. Jejich hlavní náplní činnosti je podpora zahraničních studentů, kteří přijíždějí do Ústí na stáž. Všechny aktivity vykonávají bezplatně, bez nároku na odměnu a ve svém volném čase. Jejich práce si velmi ceníme a považuji ji za nepostradatelnou, a to z mnoha důvodů.

Tým ESN nabízí zahraničním studentům ústecké univerzity pomocnou ruku v mnoha oblastech. Jedná se o pomoc s každodenními aktivitami (zařizování na úřadech, v bance, v dopravním podniku, na studijním oddělení...),o podporu v průběhu studia (například formou tlumočení), ale také o zajišťování pestrých volnočasových aktivit pro tyto studenty, kteří by se jinak v Ústí dost možná cítili osaměle. Takto z Ústí po stráveném semestru odjíždějí plni zážitků a s dobrým pocitem, že tu svůj čas strávili smysluplně, mnohé se naučili – a to také sami o sobě, a potkali skvělé lidi:).

Aktivity ESN zahrnují kulturní i poznávací akce, sportovní turnaje, výlety i sociálně zaměřené projekty. Z mnoha realizovaných „Social Erasmus“ akcí jmenuji například „Dinner in the dark“, takovou ústeckou variaci „kavárny potmě“, „Art in the dark“, kde mohli studenti tvořit plastiku společně s nevidomými kolegy (akce se konala ve spolupráci s Tyflocentrem), CooKing, kuchařský workshop, na jehož výsledcích si pochutnali obyvatelé azylového domu, workshopy pro děti v mateřských školách a v dětských domovech nebo pravidelné venčení pejsků z útulku. A to je jenom stručný výčet:).

Paní Lenka Hlavičková pracuje jako vyučující na Pedagogické fakultě UJEP. Týmu ESN nebývale fandí. Pravidelně s jeho členy spolupracuje. Vždy byli ochotní svým zahraničním spolužákům pomoci. Zároveň se členové ESN snaží motivovat další studenty UJEP, aby vyjeli do zahraničí a rozšířili si obzory. Pořádají pro ně přednášky, motivují je k účasti na mezinárodních volnočasových aktivitách a neúnavně vysvětlují a pomáhají se zařizováním zahraničních pobytů svým spolužákům. Pro navržení máme hned několik důvodů:

• Svým nakažlivým entuziasmem propagují dobrovolnictví mezi dalšími studenty. Pomoc druhým považují za samozřejmou a vykonávají ji s radostí. Pro členy ESN je dobrovolnictví a nezištná pomoc součástí životního stylu. Palec nahoru!

• Spolek ESN funguje jako tým. Týmová práce je základem úspěchu. Jen díky ní zvládne ESN Ústí takovou škálu aktivit!

• Lidé z ESN svou aktivitou propojují národy a jasně tak přispívají k boji proti rasismu a xenofobii. Co je v dnešní situaci důležitější? Nebojí se cizích jazyků a snaží se k témuž motivovat i své spolužáky:).

• Přispívají nepochybně k dobrému jménu Ústí nad Labem v zahraničí! Mnoho ze zahraničních studentů se k nám vrací a dokonce se některým z Ústí ani nechce:).

• Veškeré aktivity ESN vycházejí z důležitých hodnot, jakými jsou přátelství, respekt, tolerance a vzájemná pomoc.

Za krátkou dobu existence spolku si tato skupina mladých stačila vydobýt respekt a renomé. Jeho členy jsou mladí lidé se srdcem na správném místě a dobře srovnaným hodnotovým žebříčkem. Rádi bychom je v jejich aktivitách prostřednictvím návrhu na ocenění podpořili a poděkovali jim za vše, co pro druhé dělají. V dnešní výkonově orientované společnosti to mezi mladými lidmi vůbec není samozřejmost. Byli bychom moc rádi, kdyby byli inspirací mnoha dalším.
Severočeská vědecká knihovna, p. o., Ústí nad Labem nominuje:

Jaroslava Krejčová - Paní Jaroslava Krejčová nastoupila do Vědecké půjčovny v roce 2011, jako dobrovolník, na pozici laického recepčního. Jejím úkolem bylo zakládat vrácené knihy a především být nápomocna bezradným čtenářům, při hledání knih a jiných dokumentů. Případně je zavést a nasměrovat pro odbornější radu k zaměstnancům půjčovny. Svého svěřeného úkolu se zhostila naprosto skvěle. Spousta čtenářů si zvykla chodit do knihovny přesně v dny, na které připadá její služba. Její rady a doporučení na knihy se pro mnoho z nich stalo velmi nepostradatelnými. Postupem času se vypracovala k naprosté samostatnosti. Během těch společných let se stala samozřejmou a důležitou součástí našeho kolektivu. Její nominace je proto pro nás, (kolektiv zaměstnanců Severočeské vědecké knihovny) formou poděkování nejen za její volný čas, ale i za ochotu, laskavost, snahu, a elán, s kterým se pouští do svěřené práce.
Místní Kolegium ceny Ď v Pardubicích nominuje:

Ing. Milan Randák - pomáhá škole – Střední škola řemesel a služeb Pardubice, s.r.o. - Stará se o učňovskou mládež, honorář má symbolický. Pomáhá klukům ze sociálně slabých rodin, nevybírá úplatu za vzdělání a pomáhá jim jednak ke vzdělání a jednak hledat práci. Pracuje tam již více jak 20 let.

Jaroslav Menc - pomoc vozíčkářům - Ve svém volném čase se věnuje vozíčkářům. Dokonce se dokáže, ač zdravý, sám upoutat na vozík a hrát s nimi zápasy. Organizuje jim zápasy, pomáhá s organizací všeho.

Martin Blažej - pomáhá jednorázovými finančními příspěvky různým neziskovým organizacím a nebo jednotlivcům - Jednorázově přispěl Míše Hlaváčkové, 5.000,- na akci a Hvězdy mají srdce a pomáhají – benefice fotbalu za Míšu, která je na vozíku. Dále přispěl na dětské onkologické oddělení nebo na léčení chronických degenerativních chorob.
město Nový Bor nominuje:

Petra Makovická - propagace regionu Novoborsko - Město Nový Bor nominuje paní Petru Makovickou za její neúnavnou práci pro zviditelnění regionu Novoborska. Paní Makovická spravuje facebookovou stránku Novoborsko, která čítá kolem pěti tisíc sledujících. Svým čtenářům pravidelně a bez nároku na jakékoliv finanční ohodnocení zprostředkovává informace o dění v regionu, případně v dalších, snadno dosažitelných místech za jeho hranicemi. Nesoustředí se jen na větší města, ale informuje i o akcích a zajímavostech v menších obcích, zároveň využívá článků z nejen regionálního tisku, které jsou potenciálně zajímavé pro čtenáře z Novoborska. Paní Makovická je zároveň zakládající členkou Okrašlovacího spolku Sloup a dlouhodobě se snaží nejen o zkrášlení okolí jedné z nejhezčích obcí Novoborska, ale také o jeho propagaci. Za tuto neúnavnou práci, jejíž výsledky využívají tisíce lidí z regionu, město Nový Bor nevyjímaje, např. při hledání ideálního programu na víkend, si zaslouží jménem všech uživatelů velké poděkování.

Zdenka Bittnerová - podpora a rozvoj sportu ve městě - Město Nový Bor nominuje na Cenu Ď paní Zdenku Bittnerovou za její dlouholetou práci v oblasti sportu. Její jméno je se sportovní činností v Novém Boru neodmyslitelně spjato. Jako trenérka a cvičitelka vedla ke sportu mládež, vedle vlastního sportování a trenérské práce pomáhala zajišťovat i nezbytnou administrativu. TJ Jiskra ostatně využívá jejích služeb dodnes. Od roku 2010 je místopředsedkyní TJ Jiskra a v této funkci se velmi zasloužila o narovnání vztahů zmíněné sportovní organizace a města Nový Bor. Nejen v rámci domovské organizace, ale i v rámci aktivit připravovaných ve spolupráci TJ Jiskra a města, se zapojuje do příprav sportovních a kulturních akcí pro občany. Její spolupráce s městem má velmi různorodý charakter. Od role pořadatele přechází do role návštěvníka či diváka, v níž přichází podpořit většinu městských akcí. Nelze nezmínit její pozitivní a aktivní přístup k životu. Aktivně se zapojuje do pořádání soutěží Asociace sportu pro všechny, je předsedkyně krajské revizní komise ASPV, lví podíl má na každoroční přípravě plesu TJ Jiskra, který je v Novém Boru velmi oblíbený, a neváhá ani svým tanečně-sportovním výkonem zpestřit jeho doprovodný program.

Radovan Novotný - budování kultury ve městě - Vyjmenovat veškeré zásluhy Radovana Novotného o budování kultury, nejen ve městě Nový Bor, je prakticky nemožná záležitost. Ke kultuře a zejména k filmu, tíhnul od mládí. Vystudoval Čimelickou filmovou školu, pracoval v České televizi a na kulturním středisku v Praze. Pomáhal začínajícím umělcům, sám se věnoval amatérskému filmu. Se zkušenostmi z velkoměsta se pustil do budování kultury v Novém Boru. Nejdříve v jen městském kině, posléze se stal jednatelem společnosti Kultura Nový Bor, s. r. o. a zajišťuje nejen koncerty a výstavy, ale hlavně skvělé premiéry filmů. Jejich věhlas sahá daleko za hranice regionu. Díky Radovanovi město navštěvují významné osobnosti filmového umění a show-bussinesu vůbec. Novoborské kino je vyhlášené nejen svými premiérami, ale také každoročním pořádáním Novoborské akademie spojených kinematografií. Již 15 let zde provozovatelé kin a zástupci distribučních filmových společností udělují ceny nejlepším českým filmům, hercům a režisérům. V roce 2016 si cenu za nejlepší mužský herecký výkon přijel převzít Jiří Bartoška za film Teorie tygra, ačkoliv kvůli tomu musel oželet akce v Záhřebu i Sao Paulu. K tomu není potřeba více ani dodávat. Z dalších profesních aktivit, jež přispívaly i k rozvoji místní kultury, zmiňme alespoň Radovanovo členství v představenstvu Asociace provozovatelů kin a v pracovní skupině MK ČR pro koncepci české kinematografie, jež řešila digitalizaci českých kin. Díky Radovanovi i vedení města může dnes kino nabízet široký filmový repertoár, k němuž je tato moderní technologie nutná. Město se společností Kultura Nový Bor s. r. o. připravuje městské slavnosti a další kulturně-společenské akce pro občany, pod nimiž je nesmazatelný tvůrčí podpis Radovana Novotného. Často slýcháme, že nám Kulturu v Novém Boru kdekdo závidí, tak děkujeme za město i všechny jeho spokojené občany.
Denní centrum Mateřídouška, Chodov nominuje:

Helena Tomanová - Helena Tomanová – dětská sestra, pracuje na částečný úvazek na dětském oddělení Karlovarské nemocnice a v lázních. V roce 2014 zorganizovala první kabelkový veletrh. Nejtěžší bylo najít pro tuto akci garanta. A také prostory, ty jí poskytl zdarma podnikatel pan Karel Holoubek v karlovarské kavárně Becherplatz. Práce s organizováním takové akce je hodně – zajistit odvoz kabelek z různých sběrných míst, vytřídit poškozené, připravit k prodeji. Kromě kabelek byl rozšířen sortiment o oblečení, pásky, šátky, šály, bižuterii, vinylové desky. Helena Tomanová je nejen zdatná organizátorka, rozdává na všechny strany nejen úsměvy, ale také kus svého srdce. Také proto jí ochotně pomáhají s celou akcí kamarádky, kamarádi. Na letošním kabelkovém veletrhu se vybralo 29 000,-Kč. A co víc, paní Tomanové se podařilo najít nejmenovaného dárce, který věnoval značný finanční obnos. Z celkového výtěžku bylo zakoupeno pro dětské oddělení Karlovarské nemocnice polohovací lůžko, krásné povlečení a osušky pro děti. Druhé, vodní lůžko, putovalo do Denního centra Mateřídouška v Chodově. Z dalších peněz, které byly věnovány Mateřídoušce, bude zakoupen válec, který slouží k zrakové a dotykové stimulaci, rozšíření zručnosti, nebo jen k relaxaci a prostému upoutání pozornosti.

Nadační fond JEŠTĚŘICE - Nadační fond JEŠTĚŘICE vedený předsedkyní, paní Bc. Miluší Merklovou a místopředsedkyní, paní Mgr. Andreou Krýzlovou, působí od roku 2014 v Karlovarském kraji. Účelem fondu je podpora humanitárních projektů a aktivit sociálního charakteru. Finančně podporuje postižené a sociálně znevýhodněné osoby a jejich rodiny, které potřebují speciální zdravotní nebo sociální služby, na něž stát nepřispívá. Podporují také právnické osoby, podílející se na pomoci hendikepovaným osobám. Navíc pořádají spoustu benefičních akcí, překypují nápady, energií a chutí pomáhat. Hrají velmi alternativní pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících, do jejíhož děje zapojí vždy také přihlížející děti s postižením. Peníze z větší části získávají pořádáním vlastních akcí jako jsou benefiční koncerty, recesistické, ale i sportovní akce, autorská čtení nebo Hry bez hranic. Na jedné z akcí ,,Srdce slabším“ probíhala ,,Stříbrná sbírka“. Výtěžek – 24 613,-Kč putoval do denního centra Mateřídouška v Chodově. Byl použit na rekonstrukci a modernizaci snouzelenové místnosti, která slouží k relaxaci, uklidnění či aktivizaci klientů. Není to jediná akce, na kterou pozvaly klienty našeho stacionáře a kterou podpořily značnou finanční částkou.

Milan Beran - delší dobu přemýšlel, jak pomoci Dennímu centru Mateřídouška v Chodově. Majitelka zdejší pivnice, paní Jitka Červenková mu poskytla zdarma prostor a nápoje pro kapely, které zde vystupují bez nároku na honorář. Pan Milan Beran - ,,Berry“ zde pořádá akce ,,Benefice pro Mateřídoušku“, snaží se získat kapely nejen zdejší, ale také ze vzdálenějších měst, aby návštěvnost a tím i výtěžek z koncertů byl co největší. Sám o sobě projevil snahu a přání podpořit finančně chod Denního centra Mateřídouška, což se mu už pár let daří.
Místní Kolegium ceny Ď v Chodově nominuje:

Sbor dobrovolných hasičů Chodov - Výroba zvonu do věže kostela sv. Vavřince v našem městě - Chodovští hasiči věnovali 60 000Kč,- na výrobu jednoho z chybějících zvonů v kostele sv. Vavřince v našem městě. Zvon ponese jméno jejich patrona – svatý Florián. Věnují ho zesnulým i současným hasičům. Zvon má plnit jakousi symbolickou funkci ochránce místního sboru. Plánují ještě další příspěvek, který bude také ve výši několika desítek tisíc.

Danuše Šedá - Péče o souseda - seniora - Danuše Šedá – paní, která dlouhodobě, nezištně zajišťuje péči panu Ludovítovi Olejníkovi, který žije sám ve dvoupokojovém bytě v přízemí panelového domu. Pan Olejník nyní oslavil 94. Narozeniny. Paní Šedá je sousedka pana Olejníka. Zajišťuje mu spoustu úkonů, kterých již není schopen. Udržuje mu domácnost, nakupuje potraviny, vaří a každý den mu nosí připravené jídlo. Vyřizuje za něj veškeré pochůzky. Pan Olejník uvedl, že vzhledem ke svému zdravotnímu stavu bývá hospitalizovaný v nemocnici v Sokolově a díky poskytované péči ze strany paní Šedé se vždy může vrátit a je schopen žít ve svém přirozeném domácím prostředí. Rodinní příslušníci pana Olejníka žijí na druhém konci republiky. Také s nimi je paní Šedá v kontaktu v případě potřeby.
Kolegium místní ceny Ď v Blovicích nominuje:

Pavel Vlach - Za propagaci školy, pomoc studentům při zpracování prací v rámci Středoškolské odborné činnosti a maturitních odborných prací z biologie, za ochotu věnovat studentům volný čas, za vlastní vědeckou a publikační činnost.

Andrea Kolmanová - Za pomoc opuštěným a týraným psům v okrese Plzeň-jih a za organizování dalších aktivit, jako např. canisterapie, charitativních projektů a provozování hotelu pro psy.

Zdeněk Sviták - Za dlouholetou pedagogickou činnost, přínos k rozvoji blovického školství a aktivity spojené se zachováním samostatnosti Gymnázia Blovice, za práci pro město Blovice na poli kulturním i v orgánech obce, za občanské postoje a morální příklad.

Božena Šroubková - Za dlouholetou práci s mládeží, organizování a vedení volnočasových aktivit, např. kroužků a dětských táborů, za řízení Domu dětí a mládeže v Blovicích a práci pro obec.

Miloslav Esterle - Za dlouholetou pedagogickou práci, vedení různých hudebních těles, řízení ZUŠ, působení v různých pěveckých uskupeních, za aktivity spojené s opravou plzeneckých varhan v kostele Narození Panny Marie, za organizování koncertů a hudebních projektů.

Milan Navrátil - Za dlouholetou obecně prospěšnou práci pro město Blovice a jeho občany, za desítky let trvající vedení blovického chrámového sboru a práci pro blovickou farnost, za osobní statečnost při obhajování morálních hodnot.
Dům dětí a mládeže Symfonie, Poděbrady nominuje:

Jiřina a Jaroslav Richterovi - Manželé Jiřina a Jaroslav Richterovi jsou obdivuhodnou manželskou dvojící. Oba pedagogové, kteří svůj život zasvětili vzdělávání a školství. Nepřestali ve svých aktivitách ani v seniorském věku a aktivně se zapojili do jiné formy vzdělávání a to do zájmového vzdělávání v DDM Symfonie. Jsou dlouholetí vedoucí kroužků a výtvarných dílen pro děti i dospělé. Paní Richterová se realizovala ve výuce matematiky a stále vede výtvarné dílny zaměřené na tradiční výtvarné techniky – drátování, malba na hedvábí, modrotisk, encaustic a další. Pan Richter se našel v košíkaření, vedení zdravotního cvičení pro dospělé a specializuje se na psychomotorické cvičení.
Oba dva jsou úžasní lidé, trpěliví, kreativní a vstřícní. Jsme vděčni za to, že s námi spolupracují. Svým přístupem k životu a vzájemným vztahem mohou být inspirací pro mnohé lidi. Jsou vzorem harmonického partnerského vztahu, který se v dnešní době stává podnětem k obdivu. Velmi si jich vážíme, a proto jsme je nominovali.
ZO ČSOP Polabí, Poděbrady nominuje:

skupinová nominace žáků a učitelů Základní škola Pečky - Každoroční vánoční sbírka pro zraněné volně žijící živočichy - Žáci a učitelé Základní školy v Pečkách každoročně pořádají velkou vánoční sbírku pro záchrannou stanici pro zraněné živočichy na Huslíku. Již několikátým rokem tak podpoří granulemi pro psy, či kočky, piškoty, ovesnými vločkami, ořechy, semínky a různými pamlsky velké množství živočichů, kteří se v záchranné stanici léčí nebo jsou zde umístěni trvale. Jejich neutuchající nadšení je pro nás velkou podporou. Vzájemnou spoluprací pak dochází k významnému prohloubení vztahu k přírodě a její ochraně. Žáci se účastní environmentálně vzdělávacích aktivit a i sami přispívají k praktické ochraně přírody.

Hana Braunerová - Paní Hanka Braunerová podporuje činnost záchranné stanice dlouhodobě, ať už finančně, materiálně tak i vlastním přičiněním. Již několikátým rokem je naší důležitou součástí spolu s celou rodinou při pomoci volně žijícím živočichům a sama pomáhá zachraňovat několik desítek zraněných živočichů. Je symbolem pro aktivní ochranu přírody a krásného vztahu v souladu s přírodou. Velmi si ceníme všech jejích aktivit, které jsou nezbytné pro naše fungování a pomáhají nám v naší činnosti.
TJ LTC Poděbrady, tenisový klub nominuje:

Václav Zítko - Pan Václav Zítko v letošním roce oslaví významné jubileum – 75 let. V tomto věku je stále plně vytíženým činovníkem tenisového klubu v pozici ekonoma a též je i aktivním rekreačním hráčem.
- 1974 – 1978 funkcionář tenisového klubu v Rychnově n. Kn.
- 1978 přestěhování se z Rychnova n. Kn. do Poděbrad
- od r. 1980 až do současnosti s malou přestávkou funkcionář tenisového klubu v Poděbradech
- působil také jako trenér zejména vlastních dětí v letech 1979 - 1990
- starší syn Pavel – druholigový hráč TJ Houštka v době studií na gymnáziu a při studiích na VŠ druholigový hráč TJ Ústí n. Labem
- mladší syn Aleš – hráč místního tenisového klubu v krajských soutěžích
- v 80.letech si postupně udělal kvalifikaci rozhodčí kategorie B a posléze kategorie A. V době konání Poháru federace žen v roce 1986 působil při tomto turnaji jako rozhodčí na Štvanici (účast družstva USA s M.Navrátilovou a dalšími světovými hráčkami)
- v 80.letech se podílel spolu se současným starostou Dr. Langrem na organizaci juniorských turnajů známých pod názvem Georgius cup, kterého se zúčastnila vždy česká juniorská špička
- v roce 1989 byla dokončena stávající nová budova na tenise, na níž finanční prostředky zajistil tehdejší významný funkcionář ČTS Dr. Langr, práce na stavbě budovy byly prováděny dodavatelsky a také svépomocí brigádně, bez nároku na odměnu a jmenovaný při této činnosti strávil množství brigádnických hodin
- v roce 1991 se jmenovaný podílel na transformaci tenisového klubu ze Sklo Bohemia do samostatného subjektu TJ LTC Poděbrady
- v roce 1993 byl jmenovaný na základě uskutečněného konkurzu vybrán do vrcholové funkce finančního ředitele Českého tenisového svazu
- organizátorská činnost juniorských turnajů vyvrcholila v roce 1994, kdy za předsednictví organizačního výboru Dr. Langra se uskutečnilo I. mezinárodní mistrovství ČR, aby poté v roce 1995 a 1996 se uskutečnilo II. a III. mezinárodní mistrovství ČR. Turnaje se zúčastnila řada světových hráčů, z nichž jmenujeme alespoň M. Hingisovou, H. Sukovou, J. Nováka, J. Šrejbra a dalších
- i po roce 2000 pokračoval v činnosti pro tenisový klub
- významným způsobem se podílel na zakoupení přetlakové tenisové haly zejména pro mládež z vlastních zdrojů tenisového klubu a s přispěním soukromého investora v roce 2010, přičemž v letošním roce bude hala zcela uhrazena
- přetlaková tenisová hala má významný podíl na tom, že na našich venkovních dvorcích i v hale vyrostl Michael Vrbenský, který v roce 2016 vyhrál Pardubickou juniorku, na Australian Open 2017 se dostal mezi nejlepších 16 juniorů na světě a v současném světovém juniorském žebříčku je již na 43.místě
- přes pokročilý věk jmenovaný i v současné době v r. 2017 nadále aktivně působí v tenisovém klubu jako ekonom, přičemž do jeho kompetence spadá řízení ekonomiky klubu, veškeré smlouvy včetně pracovních, zajišťuje sportovní činnost vč. turnajů a mistrovských utkání, podílel se na zavedení elektronické rezervace dvorců, aktualizuje klubové webové stránky, do jeho kompetence spadá i styk s tenisovými orgány ČTS a Středočeským tenisovým svazem, vypracovává žádosti o dotace a jejich vyhodnocení, termínovou listinu a množství dalších prací souvisejících s řízením tenisového klubu
Speciální základní škola Poděbrady nominuje:

Lenka Krajčovičová - Na cenu „Ď“ bychom rádi nominovali paní Lenku Krajčovičovou, která, ač je sama maminkou handicapované dcery a má vícero zaměstnání, najde si vždy čas a energii, aby pomáhala ostatním – především žákům speciální školy, učitelům, ale i rodičům, pro které se stala tmelícím článkem. Ochotně pomáhá s realizací různých školních i mimoškolních aktivit dětí, šije kostýmy pro taneční kroužek, materiálně podporuje i činnost třídy (v hodinách vaření), aktivně se zapojuje do organizace školních a mimoškolních akcí této třídy, kterou navštěvuje i její dcera Lucka (ta letos docházku do naší školy po deseti letech ukončí). Paní Lenka Krajčovičová kolem sebe rozdává úsměv, radost, optimismus a energii, kterou vlévá do žil všem lidem, kteří mají tu čest být s ní v kontaktu.
Luxor Poděbrady – poskytovatel sociálních služeb nominuje:

Gabriela Vlachová - s pochopením, láskou a lidskou účastí pečuje o klienty Domova důchodců Luxor Poděbrady. Přidat úsměv a dobré slovo je pro ni každodenní samozřejmostí. Ocenění v podobě ceny Ď je projevem zasloužené úcty a díků za 21 let obětavé péče o klienty domova.

Jana Kovářová - s výrazně empatickým a profesionálním přístupem 16 let zajišťuje náročnou péči o klienty Domova. Svým citlivým přístupem a zkušeností dokáže léčit nejen tělo, ale i osobitým způsobem přispívat k pocitu domova a bezpečí obyvatel Luxoru.
Spolek Konipaska nominuje:

Obec Chvalovice - podpořila Spolek Konipaska, zřizovatele Domácí hospicové péče Znojmo, částkou 100.000,-Kč pro účely nákupu osobního vozu na přepravu zdravotních pomůcek nevyléčitelně nemocným pacientům Domácí hospicové péče. Tato částka činila, více jak 40% pořizovací ceny vozu.
TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. nominuje:

Tomáš Pavlůsek, NB OILTEC s.r.o. (SHELL) - Tomáš Pavlůsek je velký muž nejen zevnějškem, ale i srdcem. Kdykoli je potřeba, pomůže, dojede, doveze, zařídí. V rámci akce Den lidí bez domova, kde TC dodává keramické misky na polévku, která se následně prodává pro Charitu Olomouc, si Tom koupí každý rok několik stovek kusů předem, aby podpořil výrobu keramiky, kdy tyto misky vyrábí slabozrací a nevidomí ze soc. firmy Ergones.

TOOL Construction s.r.o. - TOOL Construction s.r.o. podporuje dobré myšlenky a projekty. Snaží se, aby peníze šly na správnou věc, tam kde je zrovna potřeba. V roce 2016 firma podpořila výrobu keramiky v rámci soc. firmy Ergones a zakoupila TC další keramickou pec. Tak pomohla v rozvoji a zaměstnávání zrakově postižených v TC.

HC Olomouc, s.r.o. - Co má hokej společného s Tyflocentrem? Přeci hole, bílé hole. Olomouc má skvělé sportovce, týmy. A když se jeden z týmů, konkrétně tým olomouckých hokejistů semkne, dokáže podpořit dobrou věc. HC Olomouc podpořilo TC charitativním zápasem, kde se vybrala finanční částka na podporu organizace. ĎÍK.

Dr. Marcela Králová - Paní Dr. Je člověk, který každoročně podpoří s dobrým úmyslem někoho, kdo to zrovna potřebuje. I když by svůj čas, energii mohla celý věnovat rodině, zajímá jí dění kolem soc. oblasti v Olomouci. Když bylo potřeba dofinancovat náročný projekt na zaměstnávání osob se zrakovým postižením v TC – Ergonesu, nabídla pomocnou ruku a významným způsobem podpořila naši myšlenku, jak zmírnit vysokou nezaměstnanost osob se zrakovým postižením.

Lukáš Navara, NAVARA FOTO - Lukáš je pohodář, věčně usměvavý, dobře naladěný a nesmírně zaneprázdněný úspěšný fotograf s tričkem Supermana. A i on je takový Superman. Krom toho, že každoročně kupuje keramické misky na polévku na Den lidí bez domova, aby podpořil keramickou dílnu, tak pomáhá svou prací, bystrým okem, smyslem pro cit – svými fotkami. Když je potřeba něco vyfotit či podpořit, neváhá a je tam! A to nejen pro Tyflocentrum Olomouc.
Muzeum umění Olomouc nominuje:

Heinz a Monika Röthinger - Dar kolekce uměleckých děl mimořádné kvality v hodnotě 5.000.000,- Kč pro stálou expozici moderního umění v Muzeu umění Olomouc - Díky velkorysému daru berlínských sběratelů Heinze a Moniky Röthingerových získalo Muzeum umění Olomouc do svých sbírek reprezentativní kolekci kreseb jedné ze zakladatelských osobností moderní evropské malby a průkopníka abstrakce, olomouckého rodáka Adolfa Hölzela (1853 Olomouc - 1934 Stuttgart). Ten přišel na svět do rodiny významného olomouckého knihkupce, nakladatele a obchodníka s uměním Eduarda Hölzela (1817 Praha - 1885 Salzburg). Po vyučení sazečem v tiskárně F. A. Perthese v Gothě odešel na výtvarná studia nejdříve do Vídně a dokončil je roku 1882 na Umělecké akademii v Mnichově. Stal se spoluzakladatelem Dachauské malířské školy, v níž působil od začátku devadesátých let až do roku 1905, kdy byl jmenován profesorem stuttgartské Královské akademie výtvarných umění. Jeho pedagogické metody a propracovaná nauka o barvách ovlivnila několik generací jeho žáků, mezi něž patřili Johannes Itten, Willi Baumeister, Oskar Schlemmer, Ida Kerkovius, Albert Müller, Max Ackermann a další. Vystavená kolekce představí vedle darované kolekce v hodnotě 5 milionu korun, sestávající z 15 kreseb Hölzelových také jednu práci stuttgartského Hölzelova žáka Alberta Müllera a dvě práce Hölzelovy asistentky Idy Kerkovius.
Nadace Malý Noe, Olomouc nominuje:

JUDr. Robert Runták - dlouhodobá podpora všech projektů Nadace Malý Noe, výsadba Libosadu Malého Noe - Pan Runták již deset let finančně a organizačně podporuje Nadaci Malý Noe a získává pro nadaci podporu mezi dalšími mecenáši. Zásadním způsobem se zasloužil o výsadbu Libosadu Malého Noe na Čekyňském kopci u Přerova, kde bylo vysazeno 129 stromů. Každý strom má svého patrona, který nadaci daroval peníze, a ty byly použity na pomoc dětem v nouzi. Libosad Malého Noe získal třetí cenu v národní soutěži „Má vlast cestami proměn“. Díky panu Runtákovi mohla nadace pomoci dětem prostřednictvím výsadby stromů, tedy pomocí přírodě. Pan Runták pracuje pro nadaci obětavě, skromně a se srdcem na dlani. Bez jeho trvalé pomoci by nadace zdaleka nemohla pomoci tolika dětem v nouzi.

Mgr. Vladislav Kvapil - benefiční koncerty Nadace Malý Noe ve prospěch zdravotně znevýhodněných dětí - Pan Kvapil již devět let zcela nezištně pomáhá nadaci organizovat benefiční koncerty vážné hudby. Na koncertech vystupuje jako muzikant i jako moderátor. Zajišťuje účast dalších umělců na koncertech. Výnos z koncertů slouží na podporu projektů nadace, zejména projektu Zdraví, ve kterém nadace pomáhá zdravotně znevýhodněným dětem. Bez jeho obětavosti, znalostí a velkého pracovního nasazení ve prospěch nadace by benefiční koncerty zdaleka neměly tak velký společenský a finanční úspěch a vysokou uměleckou hodnotu.

Ing. Michal Frommer - podpora projektu „Zdraví“ Nadace Malý Noe - podpora dětí s dětskou mozkovou obrnou - Pan Frommer dlouhodobě podporuje všechny projekty Nadace Malý Noe. Pomáhá také radou, pomáhá získávat další sponzory pro nadaci. V poslední době významně finančně podpořil děti trpící dětskou mozkovou obrnou a dalšími kombinovanými zdravotními potížemi. Díky jeho dlouhodobé a spolehlivé práci pro nadaci může nadace pomoci mnohem více dětem. Jeho pomoc ohroženým dětem je srdečná a pokorná.

Skupina přátel – dobrovolníků: MUDr. Helena a Ing. Čestmír Jemelkovi, Manželé Jana a Josef Sovjákovi, Manželé Ludmila a František Kovářovi, Manželé Miroslava a Oldřich Hepnarovi, Manželé Hana a Jaroslav Grondolovi, Ludmila Strejčková - skupina přátel se stýká desítky let, posledních deset let je spojuje i práce pro Nadaci Malý Noe. Pracují jako dobrovolníci na akcích nadace. Organizačně zajišťují zejména akci „Jeden dětský den nestačí“ – akce pro děti z dětských domovů Olomouckého kraje a pro veřejnost - Skupina přátel – dobrovolníků pracuje ve prospěch nadace od jejího založení před desíti lety. Pracuje zejména na akcích nadace. Na akci „Jeden dětský den nestačí“ organizují dětské soutěže a plní další organizační úkoly, na jiných akcích nadace prodávají předměty nadace a pomáhají tak nadaci vydělávat peníze na financování jejích projektů. Na akci „Rostu se svým stromem“ sází stromy a sami jsou patrony již mnoha stromů. Nadaci podporují i finančně. Bez pomoci těchto dobrovolníků by nadace nemohla organizovat velké akce pro děti.

Lucie Hrabcová - výstavba a provozování Dětského domova Malého Noe v Zambii - Lucie osobně řídila přímo na místě výstavbu Domova Malého Noe v Katongo Village, Mongu, Zambie. Prováděla ve spolupráci se zambijskými úřady následné obsazování domova dětmi, zaváděla standardy fungování domova a každodenní řízení provozu domova. Vše bez nároku na jakoukoliv odměnu. Výstavbu a provoz domova financuje Nadace Malý Noe. Lucie v posledních čtyřech letech zambijským dětem a mládeži obětovala všechen svůj čas i osobní život . Bydlí v Zambii a neustále pracuje s obrovským nasazením a pracovním vypětím ve prospěch dětí. Bez její lásky k dětem, obětavé práce a osobních obětí by Domov Malého Noe pro sirotky v Zambii nejspíš vůbec nebyl. Patří jí hluboká úcta a obdiv nás všech.
Spolek přátel historie Litvínovska nominuje:

Josef Čtvrtníček - za dlouhodobé aktivní působení ve vlastivědných a regionálně-historických aktivitách na Litvínovsku a Mostecku. Především pak za vybudování, správu a obsah webových stránek "Historie Litvínovska" (http://litvinov.sator.eu/), které patří svou hloubkou a rozsáhlostí k tomu nej v Ústeckém kraji.
Sdružení pro obnovu kostela sv. Jakuba v Bedřichově Světci, z.s. nominuje:

Pavel Nedvěd - Nominovaný podporuje dlouhodobě svojí osvětovou, vlastivědnou a kulturní činností projekt. Jako zaměstnanec Městské knihovny Litvínov působí výrazně nad rámec své pracovní náplně a do kulturních, poznávacích, vzdělávacích a podpůrných akcí zapojuje zejména skupiny seniorů. Je příkladem činorodého člověka, který inicioval vznik Univerzity volného času, Klubu zapálených historiků, seriálů besed a výstav, setkávání s osobnostmi a výletů do významných míst v regionu. Obnovu cenného středověkého venkovského kostela v Bedřichově Světci podporuje se svými přáteli finančními příspěvky, pořádáním přednášek, návštěv a výstav fotografií. Velkým přínosem je jeho osobní příklad, organizování různých akcí pro seniory a tím jejich zapojování do života regionu. Je propagátorem přírody, památek a kulturního dění na Mostecku a tím přispívá ke zlepšení jeho image, které utrpělo v minulosti jako centrum uhelné těžby.
Porozumění Litvínov, z. s. nominuje:

Město Litvínov – Mateřské centrum Klubíčko - Díky pravidelné finanční a morální podpoře Města Litvínov, může naše centrum existovat a nabízet volnočasové aktivity pro rodiny pečující o malé a handicapované děti a to již třináctým rokem. Handicapované děti tak mají možnost být integrovány mezi své zdravé vrstevníky již od nejútlejšího věku. Rodiny se necítí sociálně izolováni.

Euro Support Manufacturing Czechia, s.r.o. - Mateřské centrum Klubíčko - Díky finanční podpoře Euro Supportu může naše centrum existovat a nabízet volnočasové aktivity pro rodiny pečují o malé a handicapované děti. Tato firma si nás sama vybrala ke sponzorské podpoře a každým rokem nás podporuje výraznou finanční částkou: 150 000,- Kč. Zaměstnanci firmy navíc každým rokem mezi sebou pro nás pořádají finanční sbírku.
Za svoji podporu od nás nechtějí naprosto žádnou reklamu. Majitelé firmy to berou tak, že podpora neziskových organizací by měla patřit k dobrým mravům každého podnikatele. Toho si velice vážíme!

Základní škola a Mateřská škola Litvínov, Ruská 2059 - Mateřské centrum Klubíčko - Děti a učitelé z místní školy uspořádali pro naše mateřské centrum benefiční běh. Za jeho výtěžek nám zakoupili materiálové vybavení (koberec do tělocvičny a židle a stůl do kuchyňky). Celou akci si děti samy vymyslely a zorganizovaly. V doprovodném programu vystoupili psovodi Městské policie Litvínov a dobrovolní hasiči Litvínov. Výtěžek celého běhu zdvojnásobila Nadace Via v programu Pomáhej. To nám udělalo velkou radost!
Hospic v Mostě, o.p.s. nominuje:

Mgr. Kateřina Poláková - Paliativní péče v Hospici v Mostě,o.p.s. - Dlouhodobě již několik let pravidelně měsíčně přispívá hospici na léky a ošetřovací materiál. Pomáhá nám tak s úhradou potřebných léků a materiálu k ošetřování ran u nevyléčitelně nemocných lidí.

MÚ Litvínov - Hospicová péče nehrazená ze zdravotního pojištění - MÚ Litvínov nám každoročně pomáhá finančně s úhradou provozních nákladů, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Bez této podpory bychom nemohli poskytnout péči všem nemocným, kteří ji neodkladně potřebují.
K srdci klíč, o.p.s. nominuje:

Ladislav Monhart - Podpora lidí bez domova a obecně lidí se sociálním hendikepem - Pan Monhart nezištně pomáhá lidem bez domova např. distribucí potravin, vymýšlí a staví pro ně mobilní přístřešky a snaží se pomoci tam, kde běžné formy pomoci selhávají.
Lomikámen, z.ú., Beroun nominuje:

Jana Tůková - „Za dlouholeté zásluhy a obětavou činnost v organizaci daleko nad rámec svých povinností“ Jana Tůková je jedna ze zakladatelek organizace, bez nichž by Lomikámen neexistoval.
Dětský domov a Mateřská škola speciální, Beroun nominuje:

Manželé Adáškovi - Účelem DD je zajišťovat péči o děti s nařízenou ústavní výchovou. Náš domov pečuje o děti s kombinovaným postižením a narušenými komunikačními schopnostmi. Přestože se všichni v domově snažíme dát dětem výchovu, vzdělání, lásku a pocit jistoty, nemůžeme jim dát úplnou rodinu – mámu a tátu, babičku nebo dědečka. Proto jsme rádi, že je u nás využívána tzv. hostitelská péče, kdy dítě z DD má možnost přijít do reálného rodinného prostředí. Jde o dlouhodobé a opakující se kontakty dítěte žijícího v dětském domově s rodinou či jednotlivci, kteří nejsou biologickými příbuznými dítěte. Hostitelská péče je realizovaná u dětí, které mají objektivně nižší šance na pěstounskou péči. Účelem hostitelské péče je poskytnout dítěti možnost navázat citový vztah, možnost zažít fungování běžné rodiny a vztahů v ní, zažít úspěch a rozšířit společenské zázemí dítěte. Již 5 rokem manželé Adáškovi poskytují lásku a péči v rodinném prostředí chlapci, se kterým si vytvořili pevnější pouto a těší se z každé chvíle, kterou společně prožijí.
Za to jim patří naše poděkování. Cena Ď by byla tím správným oceněním za jejich laskavou péči.
Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, z. s. nominuje:

Dagmar Radilová - celoživotní podpora osob se sluchovým postižením - Paní Dáša se celý život intenzivně věnuje vymýšlení a realizaci různých projektů na podporu osob se sluchovým postižením (především osoby s nedoslýchavostí). Většinu své činnosti vyvíjí jako dobrovolný funkcionář Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, kdy dlouhá léta patřila do úzkého vedení celorepublikové organizace, ale svou činnost vyvíjela a stále, přes svůj pokročilý věk, vyvíjí především v berounském regionu. Dosud organizuje rekondiční pobyty, vycházky, tréninky paměti a setkávání osob se sluchovým postižením, které jsou velmi často odsouzeny k izolaci (v důsledku komunikačních potíží).
Farní charita Beroun nominuje:

Petr Huk s manželkou Markétou a dětmi Klárou (15), Jonášem (11) a Esterkou (8) - Petr Huk, ačkoli nepochází z Berouna, ale z Tachlovic na Praze Západ, se již před několika lety díky tomu, že do Berouna vozil své děti do skautského oddílu, zapojil do dění v berounské farnosti a následně též ve Farní charitě Beroun. Ačkoli zastává významnou pozici v Plzeňském Prazdroji jako district manager OFF Trade, neváhal se angažovat v sociálních aktivitách FCH Beroun a pracovat přímo s jejími klienty.
Jako velmi citlivý člověk brzy objevil potřeby klientů charity, zejména těch nejstarších, trpících různými chorobami stáří, jak fyzickými, tak psychickými. A brzy zaujal celou svou rodinu pro tyto aktivity. Celá rodina, tedy on s manželkou a třemi dětmi, navštěvuje pravidelně obyvatele Domova se zvláštním režimem a klienty stacionáře pro seniory s Alzheimerovou chorobou v Berouně. Zpívají jim lidové písničky, které lidé dobře znají a zpívají s nimi v doprovodu kytary. Když mají děti chuť, přidají se s flétnou. Jak sám říká, „o vánocích zpíváme koledy, skladby přizpůsobujeme náladě a ročnímu období. Když mám cestu kolem Charity někdy se jen tak zastavím za lidmi, abych je pozdravil a prohodil s nimi pár slov. Uvědomujeme si ale, že jak děti rostou a mají různé povinnosti, je někdy obtížné skloubit naši dobrovolnickou činnost s ostatními povinnostmi. Rozhodně si ale nechceme tuto činnost nechat vzít, protože ji považujeme za velmi užitečnou. V první řadě jsme tam pro druhé lidi, kterým přinášíme trochu radosti z hudby, společného setkání, s mnoha lidmi se známe a oslovujeme jménem. S některými máme velmi osobní vztahy, které se projevují v komunikaci při vítáni i loučení, stisku ruky. Ujištění, že se za tyto lidi modlím k Bohu, jim je k radosti a naději. Musím říct, ze se tak vytváří silné pouto, které dává smysl našemu působení v Charitě.“
Petr Huk je toho názoru, že pro jeho děti je velmi užitečné setkání se starými lidmi, kdy se naučí se vnímat jejich naděje i starosti a pomůže jim, zakotvit v nich vědomí hodnoty každého člověka tváří v tvář. Vysvětluje: “Sám jsem byl v dětství velmi silně ovlivněný mojí rodinou - bylo nás 7 dětí a naši rodiče, zvlášť maminka, byla velmi laskavá a srdečná. Svým přístupem k druhým lidem, její ochotou vidět potřebné a také jim pomáhat mě opravdu silně ovlivnila. Vzpomínám si, že se mamka ujala jednoho starého pána, který bydlel dvě ulice nad námi, a který neměl žádnou pomoc. Tomuto pánovi darovala naději a dovedla ho k důstojné smrti. Jsem přesvědčený, že vše, co děláme, na čem se podílíme, utváří nás samé i okolí a má vliv na celou společnost.“ Petr Huk, i všichni členové jeho rodiny, kladli vždy velmi silný důraz na člověka, jeho potřeby, důstojnost a vzájemnost vztahů. Celá jeho rodina jsou svým vztahem k člověku, úctou k těm nejubožejším a důrazem na důstojnost každého člověka ti, kteří se v dnešní společnosti vymykají běžnému chování a jsou pro ostatní inspirací, jak se chovat a jak jednat s potřebnými. Z toho důvodu tuto rodinu navrhujeme na nominaci.
Hucul Club nominuje:

Vladimíra Srpová - Záchrana huculských koní a jejich využití pro hipoterapii - Hucul Club - Paní Vladěnka Srpová spojila svůj život už před více než třiceti lety se záchranou plemene huculského koně. Toto plemeno bylo v sedmdesátých letech minulého století na hranici vyhynutí a jen nadšením několika obětavých lidí se podařilo nejen huculského koně zachránit, ale také mu dát novou společenskou úlohu. Toto jeho poslání spočívá krom výchovy mladých lidí a dětí ke vztahu k přírodě také ve velké míře v hipoterapii, tedy využití huculských koní pro zlepšení životních osudů postižených lidí. Hucul Club začal s prosazováním hipoterapie již v sedmdesátých letech, tehdy pod odborným vedení prof. MUDr. Karla Lewita, DrSc a prokázal příznivé účinky této metody pro mnohé pacienty s nejrůznějšími hendikepy od špatného držení těla přes dětskou mozkovou obrnu, roztroušenou sklerózu až po nejrůznější psychické poruchy dětí i dospělých. Paní Vladěnka, původní profesí veterinární technik, vždy inklinovala právě k této oblasti práce s koňmi. Svou trpělivostí, odpovědností a spolehlivostí si získala srdce mnoha pacientů, kteří se v Hucul Clubu hipoterapie zúčastnili. Hucul Club jí vděčí za to, že o pacienty a klienty, stejně jako o děti, jejichž jezdecký výcvik vede, je vždy dobře a bezpečně postaráno, s klidem, pochopením a bez zbytečných konfliktů. Krom toho pro mnohé návštěvníky stáje je příjemná jistota, že i když přijdou třeba za několik let opět na návštěvu, projížďku na koni nebo lekci hipoterapie, najdou zde tutéž milou a hodnou Vladěnku, jakou před lety poznali. V neposlední řadě je pro Hucul Club a především pro huculské koně neocenitelné to, že je o ně vždy obětavě a s laskavou péčí a přitom odborně na výši postaráno. To vše jsou ve stručnosti důvody, pro které se Hucul Club rozhodl paní Vladěnce Srpové poděkovat a nominoval ji na cenu „Ď“.
Sokol Králův Dvůr nominuje:

Jitka Kuncová - Celoživotní a obětavá práce pro sportovní a kulturní oblast. Již 65 let je členkou Sokola Králův Dvůr. Je pravidelnou dopisovatelkou do místních novin. 50 let působí jako přísedící u soudu. Dlouhodobě se podílí na výchově mladé generace. V místě svého bydliště vede kroniku. 15 let působí jako náčelnice Odboru sokolské všestrannosti a je župní náčelnice zdravotního tělocviku. Je držitelkou bronzové a stříbrné medaile Zahrádkářů.

  nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                               pořadatel: +420/608 702 768                               cena-d@centrum.cz                               www.cena-d.cz