9. září 2020 se v Táboře v Klubu Divadla Oskara Nedbala konala „Místní cena Ď v Plzni, která z důvodu organizačních změn (způsobených jarním nouzovým stavem v ČR a současnou obavou o další šíření nemoci covid-19) byla přeložena z jara na září, současně omezena počtem osob a zejména byla přidružena k pořádání ceny Ď v Plzeňském a Jihočeském kraji, což se vše událo najednou v Táboře.
Poděkování náleží hostitelskému městu Tábor za pohoštění, hostitelskému Divadlu Oskara Nedbala za prostor, členům Místního Kolegia ceny Ď v Blovicích
(http://cena-d.cz/mestskekolegiumPlzen2020.html), pořadateli místní ceny Ď v Blovicích – Gymnáziu Blovice (zdarma získalo licenci pro pořádání „Místní ceny Ď v Blovicích pro rok 2020“) a hlavní produkční ceny Ď paní Jitce Langerové. Upřímné poděkování si také zaslouží Nadační fond pomoci Karla Janečka,
který celý projekt podporuje morálně řadu roků.
Cena Ď má každý rok velkou finálovou ceremonii pořádanou ve spolupráci s Národním divadlem v Praze za osobní morální podpory Jeho eminence Dominika kardinála Duky. Té předchází 14 krajských kol ve všech krajích ČR (vzhledem k nouzovému stavu v ČR byly termíny přesunuty z jara na září a mnohá krajská kola byla sloučena v jednu akci), která jsou regionální šancí k ocenění navíc před tím, než se rovnocenně setkají všechny nominace ve finále. A ve městech, kde chtějí mít ještě svou šanci k ocenění navíc,
než se všechny nominace rovnocenně setkají na krajském kole, mohou být na základě bezplatně udělené licence pořádána místní kola.
Za hostitele akce, tedy za historicky věhlasný Tábor, přivítal přítomné starosta Tábora Ing Štěpán Pavlík.
Všichni přítomní nominovaní a nominující byli představeni neformálním rozhovorem. Ti, kteří se účastnili akce po několikáté, vyprávěli o atmosféře finálové ceremonie v Národním divadle, o tom, jak se také na krajské a místní kolo těší, jak bývá setkání s dalšími mecenáši a dobrodinci, či pořadateli kulturních a charitativních akcí srdečné a v dnešní době atmosférou výjimečné.
Místní cenu Ď v Plzni 2020 na základě nominace Městské charity Plzeň získala Mgr. Jaroslava Mossoczyová.
Text nominace zněl:
Paní Jaroslava začala svojí spolupráci s vozíčkáři v Plzni o sametové revoluci v roce 1989, kdy volali do Občanského fóra s prosbou, aby jim někdo zprostředkoval, co se děje. A tak je na popud dcery začala obcházet. Zjišťovala přitom jejich problémy, potřeby a začala uvažovat o pomoci. Spojila se s Městskou charitou Plzeň pí Srbovou a jako druhé město v republice už v roce 1997 začala fungovat jako další středisko MCHP osobní asistence pro ZTP v bezbariérovém domě v Kaznějovské ulici i v terénu. Jako koordinátorka tohoto projektu pracovala zprvu zcela dobrovolně, po přijetí zákona o sociálních službách pak za minimální odměnu. Stále je však registrovaný dobrovolník přes TOTEM a do současné doby – ač jí bude v dubnu 80 let, stále dobrovolnickou činnost pro tento projekt vykonává. Vděčí jí za mnohé i organizace Vozíčkáři Plzeňska, kde byla dlouholetou místopředsedkyní a kteří úzce s charitou v tomto projektu spolupracovali. Všechny zkušenosti z této práce zúročila v posledním roce života svého manžela,
který skončil na vozíku. Předává stále optimismus a vděčnost za to, že je relativně zdravá a její činnost je smysluplná.
Cenu osobně vyhlásily ředitelka Divadla Oskara Nedbala Mgr. Linda Rybáková, s ředitelkou Gymnázia Blovice Mgr. Marcelou Šustrovou (na snímku vlevo), které vzápětí od pořadatele projektu dostaly za letitou věrnou a vstřícnou spolupráci s cenou Ď dárek v podobě ručně malované konve, aby dál kolem sebe rozlévaly ochotu, nadhled a empatii. Nádherně ručně zdobené konve vyrobili klienti „Domova Ráček o.p.s.“ (denní stacionář se sociálně terapeutickou dílnou a chráněným bytem), který doporučujeme vaší pozornosti, když budete přemýšlet, jaký dárek, komu dát, zde si ho můžete objednat a tím následně i přispět.
Všem přejeme pevné zdraví a hodně štěstí a až situace v ČR dovolí, budeme s realizováním dalších městských a krajských kol pokračovat. Pokud se změní pro nařízení z vyšší moci program finále apod., budeme vás informovat a hledat alternativní řešení. Držte se, držme se a mějme radost z toho, že přes všechno jsou kolem nás lidi, kteří umí dávat radost a naději, ať žijí, cena Ď si jich nesmírně váží!
Richard Langer,
autor a pořadatel projektu ceny Ď 2001 - 2020
Foto: archiv ceny Ď